Hemanjiom

Konusu 'Dermatoloji - Deri ve Cilt Hastalıkları' forumundadır ve EU2 tarafından 28 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  28 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : EU2
 1. EU2

  EU2 Guest

  arkadaslar kendinde yada çocuğunda hemanjiom olan varmı
   
 2. 28 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : EU2
 3. mavi_patikli

  mavi_patikli Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  3.211
  Beğenildi:
  1.607
  Ödül Puanları:
  163
  o neki ilk kez duyuyorum valla ben :uhm::uhm:fisfisfisfisfisfis
   
 4. 28 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : EU2
 5. EU2

  EU2 Guest

  doğumsal bir leke kan damarlarında bir çeşit tümör bilen varsa ameliyatı hakkında bilgi almak istiyorum arkadaşlar
   
 6. 28 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : EU2
 7. Egem

  Egem Yokluk içinde Cumhuriyeti kuranların torunuyuz. Pro Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2007
  Mesajlar:
  21.623
  Beğenildi:
  9.435
  Ödül Puanları:
  238
  benim arkadaşımın kızının yüzünde vardı,büyüdükçe geçti
  ayrıca yeğenimin elinin içinde de var küçülüyor
   
 8. 28 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : EU2
 9. elif_2003

  elif_2003 ah İzmir ah... Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2009
  Mesajlar:
  475
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Geçmiş olsun arkadaşım ama bana bunu daha açık anlatabilirmisin ya anlamadım ben tam olarak ne olduğunu? Doğum lekesimi yani ne bu? Ben ilk kez duyuyorum daha önce hiç duymadım! Ama bilgilenmek istiyorum! Hem bende araştırırım senin için yardımcı olmaya çalışırım canım! Tekrar geçmiş olsun!
   
 10. 28 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : EU2
 11. _Mustang_

  _Mustang_ BiLMeM Pro Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.536
  Beğenildi:
  54
  Ödül Puanları:
  153
  Doğumsal Lekeler

  Doğum lekeleri nedir?
  Bir çok bebekte doğduklarında doğum lekeleri mevcuttur. Bazı bebeklerde bu lekeler yaşamın ilk haftalarında ortaya çıkarlar. Bu lekeler kahverengi, bronz, pembe veya kırmızı olabilirler. Her yüz doğan bebeğin 10'unda doğum lekesi vardır. Bu lekeler deride kan damarlarının demetler halinde bir araya gelmesi ile oluşurlar. Bu lekeler düz veya kabarık, pembe,kırmızı veya mavimsi görünümdedirler.

  Doğum lekelerinin nedeni nedir?
  Doğum lekelerinin temel oluşum nedeni bilinmemektedir. Birçok doğum lekesi kalıtsal değildir ve gebelik esnasında olan bir olaydan kaynaklanmazlar.

  Doğum lekelerinin farklı tipleri nelerdir?
  Birçok değişik tipte damarsal doğum lekeleri bulunmaktadır. Bazen doğum lekelerine kesin tanıyı koyabilmek için, haftalarca veya aylarca takip etmek gerekebilir. En yaygın damarsal doğum lekeleri düz lekeler, hemanjiomlar ve portwine stain( porto şarabı lekesi)dir. Damarsal doğum lekelerinin bazı nadir tipleri de vardır.

  Düz lekeler
  Düz lekeler soluk, hafif kırmızı renkte lekelerdir. Bu damarsal lekelerin en sık rastlanılan tipidir. Genellikle alında ve göz kapaklarında görüldüklerinde melek öpücüğü olarak bilinirler. Ensede rastlandıklarında leylek ısırığı olarak adlandırılırlar. Bu lekeler burun ucunda, üst dudaklarda ve vücudun herhangi başka bir yerinde bulunabilirler. Genellikle pembe ve düzdürler. Melek öpücükleri genellikle 2 yaşında kaybolurlar, fakat leylek ısırığı genellikle erişkin yaşa kadar kalırlar. Bu lekeler zararsızdır ve tedavi edilmelerine gerek yoktur.

  Hemanjiomlar
  Hemanjioma terimi bir çok farklı tipte damarsal gelişimi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bir çok dermatolog bu yaygın tipteki damarsal doğum lekeleri için hemanjioma terimini kullanmayı tercih eder. Bu lekeler genellikle doğumdan sonra görülmezler, ancak yaşamın ilk birkaç haftasında ortaya çıkarlar. Hemanjiomlar 2 tipe ayrılırlar: Çilek hemanjiomlar ve Kavernöz hemanjiomlar

  Çilek hemanjiomlar deriden hafifçe kabarık, açık kırmızı renkte lekelerdir ve deri yüzeyine oldukça yakın anormal damarlardan oluşurlar.

  Kavernöz hemanjiomlar daha derin yerleştiklerinden mavi bir renge sahiptirler. Bu benler yüzün veya vücudun herhangi bir yerinde bulunabilirler.

  Genellikle bir çocukta bir hemanjiom bulunur, fakat bazen iki yada üç adet olabilir. Bazı bebeklerde ise çok sayıda ve iç organlarda da hemanjiom bulunabilir. Diğer damarsal lekelere göre hemanjiomlar oldukça hızlı gelişirler. Bu büyüme yaşamın ilk 6 haftasında başlar ve bir yıl boyunca devam eder. Bir yıldan sonra bir çok hemanjiom büyümesini durdurur. Bundan sonra beyaza dönüp yavaşça küçülürler. Hemanjiomların yarısı beş yaş civarında, on tanesinden dokuzu da dokuz yaş civarında gerilerler. Bir çoğu tamamı ile ortadan kalkar, fakat sıklıkla soluk bir işaret kalır. Bir hemanjiomun ne kadar büyüyeceğini veya tamamı ile kaybolup kaybolmayacağını bilmek mümkün değildir.
  Kavernöz hemanjiomlar

  Hemanjiomların Komplikasyonları
  Bazen hemenjiomlar aniden büyüyebilir ve küçülebilir ve üzerlerinde yara ve ülserler açılabilir. Bu yaralar ağrılıdır ve enfeksiyon gelişebilir. Bu durumda muhakkak bir Dermatoloji Uzmanına görünmek gerekir. Yara temiz tutulmalı ve antibiyotikli kremler kullanılmalıdır.

  Aileler hemanjiomların kanayabilecekleri konusunda uyarılmalıdır. Bununla beraber bu lekeler genellikle problem oluşturmazlar. Kanama genellikle travmadan sonra gelişir. Eğer hemanjiom kanarsa bu bölge su ve sabunla veya hidrojen peroksitle yıkanır ve gazlı bezle bandaj yapılır. Bu bölgeye beş dakika baskı uygulanır. Eğer kanama durmazsa muhakkak doktora başvurulmalıdır.

  Hemanjiom nadiren bir iki gün içerisinde büyür. Bu durum oluşursa muhakkak Dermatoloji Uzmanı ile görüşünüz. Eğer morarma gelişirse de, bu durum Dermatoloji uzmanına gösterilmelidir.

  Hemamjiomların Tedavisi
  Damarsal lekesi bulunan bebekler bir an öce Dermatoloji Uzmanı tarafından muayene edilmeli, lekeye doğru tanı konarak, tedavi ihtiyacı olup olmadığı saptanmalıdır. Aileler için hemanjiomların büyümesini veya küçülmesini hiçbir şey yapmadan izleyerek beklemek kolay değildir. Bununla beraber bir çok hemanjiomun tedavi edilmesine gerek yoktur. Çünkü hemanjiomlar kendi kendilerine hiçbir belirti bırakmadan iyileşirler.

  Hemanjiomların birçok farklı tedavi yöntemi vardır, hiçbir yöntem tamamı ile güvenli ve etkili değildir. Potansiyel faydalar ile tedavinin riskleri tartılıp, tedaviye bu şekilde başlanmalıdır.

  Hızlı büyüyen hemanjiomlara en yaygın olarak kortizon tedavisi yapılabilir. Kortizon enjeksiyon şeklinde veya ağızdan tablet alınarak tedavi edilir. Uzun süreli ve tekrarlayan tedaviler gerekebilir.Tedavinin gelişme geriliği, kan şekerinde artma, katarak ve artmış enfeksiyon olasılığı gibi riskleri vardır.
  laserler hemanjiomların büyümesini durdurmak ve de tamamen ortadan kaldırmak amaçlı kullanılabilir. Hemanjiom üzerinde iyileşmeyen yara gelişirse delaser ile tedavi yapılabilir. Yeni tiplaserler gelişmekte ve de hemanjiomların tedavisinde kullanılmaktadır.
  [​IMG]
   
 12. 31 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : EU2
 13. elif_2003

  elif_2003 ah İzmir ah... Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2009
  Mesajlar:
  475
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Bilgi için çok teşekkür ederim canım.
   
 14. 2 Eylül 2009
  Konu Sahibi : EU2
 15. rana77

  rana77 Menekşe Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2009
  Mesajlar:
  147
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  oğlumun kolunda var hemanjiom dediler zaman zaman şişiyor ceviz kadar oluyor ameliyat önermediler bize
   
 16. 22 Kasım 2009
  Konu Sahibi : EU2
 17. haziran66

  haziran66 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Mart 2009
  Mesajlar:
  743
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  merhaba, benim kızımda (şu an 1,5 aylık) hemanjiom var, biri ayağında diğeri de poposunda. poposundakini biz baştan pişik zannettik, fakat kızarıklık giderek arttı ve yaraya dönüştü, yara da pişik tedavisiyle kapanmadı, hemanjiom ülseri olduğu söylendi, şu an antibiyotik ve kortizon tedavisi görüyoruz, sonuç ne olur bilmiyorum, Allah hepimize acil şifalar versin inşallah.:Saruboceq:
   
 18. 10 Şubat 2010
  Konu Sahibi : EU2
 19. rya

  rya Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Şubat 2010
  Mesajlar:
  2
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  merhaba benim 6 aylık olan oglumun yanaktan çeeye dogru kırmızı düz bir lrkr var ve 1 aylıkken doktora götürdük ama dogum lekesi oldugunu söölesi
  bu ay kontrolu var bakalım ne dicekk sizin bir bilginiz varmı geçici olup olmadıgından banada bilgi verirseniz sevinirim