Hepatit A

Konusu 'İntaniye - Bulaşıcı Hastalıklar' forumundadır ve Gulpare tarafından 22 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  22 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Gulpare
 1. Gulpare

  Gulpare Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  805
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Hepatit Nedir ?
  Hepatit kelimesi,karaciğerin iltihaplanması anlamına gelmektedir.Bu durumun birçok nedeni olmakla birlikte,en sık karşılaşılan neden,bir virüsün yol açtığı infeksiyondur. Hepatite neden olan virüsler içinde ( A,B,C,D ve E ) muhtemelen en yaygını ve en kolay bulaşanı Hepatit A'dır.

  Hepatit A ?

  Virüs,vücuda genellikle kontamine olmuş su ya da besinlere girer. Hepatit A geçiren hasta,her dışkılama ile çok büyük miktarlarda hepatit A virüsü yayar ve bu durum,hastanın hastalığının farkında olmadığı dönem içinde geçerlidir. Tuvalete gittikten ya da bebeğin altını değiştirdikten sonra ellerin iyice yıkanmaması, kontamine su kaynaklarının kullanılması yada hastalığı geçiren biriyle yakın temas,hastalığın bulaşmasına neden olan faktörlerdir.

  Hepatit A İle İnfekte Olduğunuzda Neler Olur ?

  Hepatit A, " infeksiyöz sarılık " olarak da adlandırılmaktadır. Hepatit A infeksiyonunun en tipik belirtisi,gözler ve derinin sarılaşmasıdır.Hastalar kendilerini güçsüz ve yorgun hisseder,ağrı,ishal ve kusma görülebilir.Virüsün kurbanları haftalar boyunca işe ya da okula gidemez. Hastalığın ciddiyeti,hastanın yaşına bağlıdır.Yeni doğan bebeklerde genellikle hafif seyreder. Büyük bebekler ve çocuklarda daha ciddidir,erişkenlerde ise çok ciddi sonuçlara neden olabilir. Hepatit A oluştuktan sonra,vücut virüse karşı özel bir bağışıklık yanıtı geliştirir. Ancak diğer hepatit tiplerine örneğin hepatit B'ye karşı oluşan bağışıklık, hepatit A'ya karşı koruma sağlamaz.


  Hepatit A İnfeksiyonunun Ciddi Sonuçları Nelerdir ?

  Hepatit A her yaşta ciddi sonuçlar yaratabilir fakat özellikle 40 yaşın üzerindeki hastalar çok daha fazla olumsuz etkilenir. Örneğin bebekler ve 14 yaşın altındaki çocuklarda hepatit A'ya bağlı ölüm oranı binde birdir.Gençler ve 40 yaşın altındaki erişkenlerde bu oran binde dörttür.40 yaşın üzerindeki hastalarda ise,hastalığa bağlı ölüm oranı yüzde birin üzerindedir.

  Hepatit A Siz ve Aileniz İçin Neden Büyük Önem Taşır ?

  Bunun iki temel nedeni vardır. Birincisi,hijyen standartlarının yükselmesi ve eskiye oranla daha temiz su kaynakları kullanılması nedeniyle,bebeklerde Hepatit A ile giderek daha az karşılaşılmaktadır - fakat hastalığa yakalanan birey sayısı artmaktadır. İlk bakışta tuhaf görünen bu durum şöyle açıklanabilir ;Besinler ve suda daha az sayıda virüs bulunması nedeniyle,daha az sayıda bebek (bebekler, infeksiyonun daha hafif seyrettiği yaş grubunu oluşturmaktadır ) infekte olmaktadır.Bunun sonucu olarak,genç ve erişkin dönemde virüsle karşılaşarak hastaneye yatırılmayı gerektirebilecek kadar ciddi hastalığa yakalanma riski artmaktadır. Hepatit A konusunda bilgi sahibi olmanızı gerektiren ikinci neden,aslında sevindirici bir haber. İlk kez, hepatit A'ya karşı uzun süreli bağışıklık sağlayan bir aşı geliştirildi. Diğer birçok aşı gibi,hepatit A aşısı da vücudun bağışıklığını uyarmak ve oluşturmaya yönelik olarak hazırlanmıştır. Aşılanan kişilerde,hastalığa karşı,daha önce hepatit A geçirmiş kişiler kadar güçlü bir korunma sağlanmaktadır - fakat bu bağışıklık, herhangi bir hastalık belirtisiyle karşılaşmaksızın elde edilmektedir. Ve bir aşı uygulamasıyla,hepatit A'ya karşı uzun süreli ve etkili bir bağışıklık sağlanmaktadır.