Hepatit B... Bilgi ve Paylaşım alanı...

Konusu 'İntaniye - Bulaşıcı Hastalıklar' forumundadır ve yaren_76 tarafından 25 Mart 2007 başlatılmıştır.

  25 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 1. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  148
  Hepatit B ter yoluyla bulaşabilir


  Hepatit B virüsünün futbol, basketbol, güreş gibi yakın vücut teması olan sporlarda, ter yoluyla da bulaşma riskinin bulunduğu bildirildi.  İzmir Celal Bayar Üniversitesi araştırmacılarının 70 Türk güreşçiyi inceleyerek yaptıkları çalışmada her güreşçiden kan ve ter örneği alındı. Yapılan DNA testleri, atletlerin yüzde 13'ünün kanlarında, yüzde 11'inin ise terlerinde Hepatit B virüsü taşıdığını gösterdi. Türk araştırmacılar, yakın vücut teması olan sporlarla uğraşan atletlerin Hepatit B testinden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekerek virüsün bulaşma riskinin minimuma indirilmesi için aşının gerekli olduğunu vurguluyor.

  Hepatit B virüsü, virüs sahibi bir kişinin vücut sıvılarıyla temas edilmesi halinde bulaşabiliyor. Genellikle virüs sahibi bir kişiyle cinsel ilişki veya bu kişinin enjeksiyon iğnesinin kullanılması virüsün bulaşmasına neden olabiliyor. Hepatit B'li bir anneden çocuğuna da doğum sırasında virüs geçebiliyor. Türk araştırmacıların bu çalışması İngiliz Spor Hekimliği Dergisi'nde yayımlandı.
   
 2. 25 Mart 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 3. imperfect

  imperfect Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Aralık 2006
  Mesajlar:
  88
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Evet aslında farkında değiliz ama korunmazsak çok kötü bir hastalık. özellikle toplu yaşanan yerlerde dikkat etmek lazım. vücut sıvısı dediğine göre yazı, tükrükde de aktif olabilir virüs yanılıyor muyum yoksa?
  Okullarda, yurtlarda,hastanelerde...vb. yerlerde başkalarının eşyalarını kullanmamalıyız. test yaptırıp aşılanmalıyız. zaten taşıyıcı veya hasta olanlara aşı yapmıyorlar.
  teşekkürler paylaşım için :çiçek:
   
 4. 22 Ekim 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 5. Gulpare

  Gulpare Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  805
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Hepatit B , hepatit B virüsünün (HBV) meydana getirdiği bir enfeksiyon hastalığıdır. Dünyada en çok görülen enfeksiyon hastalıklarından biri olan hepatit B, bütün dünyadaki önde gelen dokuzuncu ölüm nedenidir.

  Hepatit B, hafif ve belirti vermeyen bir enfeksiyondan, çok daha ağır karaciğer hastalıklarına ve bu arada sirozla primer hepatosellüler karsinomaya (karaciğer kanserine) kadar değişebilen çeşitli tablolara neden olabilir. Karaciğer kanseri, dünya da en yaygın kanserlerden biridir.

  İltihap : Enfeksiyon etkenlerine veya tahriş edici maddelere tepki olarak bir dokuda iltihap hücrelerinin ve sitokinlerin toplanmasıdır.

  Antijen : Vücuda giren ve bağışıklık sisteminin tanımadığı her türlü yabancı madde.

  Antikor : Bağışıklık sistemi tarafından yapılan ve yabancı bir antijene bağlanıp onu nötürleşme amacı güden bir protein kompleksi.
  Ne kadar insanda kronik hepatit B virüsü enfeksiyonu vardır?
  En az 350 milyon insan bu hastalığın kronik taşıyıcısıdır. Coğrafi dağılım, dünyanın her tarafından çok değişik rakamlarla ifade edilmektedir.

  Dünyada 2 milyardan fazla insanın hepatit B virüsü ile enfekte olduğu bilinmektedir, ama bunların hepsi kronik taşıyıcı değildir.

  Hepatit B'nin coğrafi dağılımı Çin, Güneydoğu Asya ve Afrika gibi yerlerde çok yüksek; Güney Amerika , Batı Avrupa ve Avustralya gibi yerlerde düşüktür. Avrupa'da her yıl 900.000 - 1 milyon insan hepatit B virüsü ile enfekte olmaktadır. ABD'de her yıl 140.000-320.000 akut hepatit B enfeksiyonunun gerçekleştiği hesaplanmıştır. Bu enfeksiyonların çok büyük bir bölümü, kronik hastalığa neden olmadan kendiliğinden iyileşmektedir.

  Asya ve Afrika'daki birçok ülkeye ait rakamlar bilinmemektedir ama söz konusu bölgelerdeki kronik taşıyıcı yaygınlığının yüksek olması, enfeksiyon oranının da yüksek olması gerektiğini göstermektedir.

  Hepatit B Nasıl Bulaşır ?
  Hepatit B, değişik yollardan bulaşabilir. İleri derecede yaygın olan bölgelerdeki bulaşma en çok, anneden çocuğa ve çocuktan çocuğa gerçekleşmektedir. Kan ve meni gibi vücut sıvılarının da, virüsü bulaştırabildiği bilinmektedir. (Kan alma veya cinsel yoldan bulaşma)

  Asya Pasifik bölgesinde, hastaların çoğu virüsü doğum zamanı ya da doğum zamanına yakın bir zamanda edinir1 - hepatit B ile infekte olan 10 kişiden 9'u yetişkinliğe geçtiklerinde hala hepatit B ile infekte olacaklar.2

  Dünyanın geri kalanında, hepatit B virüsünün, cinsel temas ya da kontamine kana maruz kalım yoluyla, adolesan ya da yetişkin dönemde edinilme olasılığı daha yüksektir.

  Karaciğerin Biyolojik Fonksiyonları Nelerdir ?
  Karaciğer yağların ve yağda emilen vitaminlerin emilimi; albumin ve pıhtılaşma faktörleri gibi proteinlerin yapılması açısından önemli bir organdır. Atık maddelerin detoksifikasyonundan da, yine karaciğer sorumludur. Karaciğer barsaklardan emilerek kana karışan besleyici maddelerin; proteinler ve diğer hücre elemanlarının sentezinden önce işlem gördüğü yerdir. Ayrıca karaciğer daha sonra kullanılmak üzere kan şekeri ve vitamin depolar, vücuttan atılması gereken zararlı maddeleri zararsız hale getirir (detoksifikasyon).

  Hepatit B Virüsünün Karaciğerdeki Akıbeti Nedir ?
  Hepatit B virüsü, karaciğer hücrelerine bağlanıp bunları enfekte ettikten sonra, kronik enfeksiyonun gelişmesiyle sonuçlanan, benzersiz bir mekanizma ile çoğalır. Dolaşıma, büyük miktarda virüs ve virüs proteinleri karışır.

  Hepatit B Virüsü Nasıl Hastalık Yapar ?
  Hepatit B virüsü karaciğer hücresi içerisine kendi genetik materyalini yerleştirerek, bu hücrelerin rutin çoğalma mekanizması ile üremelerini sağlar. İnsan vücut bağışıklık sistemi, virüsün genetik materyalini içeren kendi karaciğer hücrelerine saldırmak üzere harekete geçer. Yani virüs dolaylı yoldan karaciğere zarar verir. Bağışıklık sisteminin aralıksız saldırıları, karaciğer hücrelerinin hasar görmesiyle ve ölmesiyle sonuçlanır.

  Hepatit B 'nin Doğal Seyri Nasıldır ?
  Hepatit B enfeksiyonu, çeşitli şekillerde seyredebilir. Akut hepatit, genellikle kendiliğinden iyileşen, iyi huylu bir enfeksiyondur ama hastaların bir bölümünde kronik hepatit B yönünde ilerler. Kronik hepatit B, aralarında siroz, karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanserinin de olduğu daha ciddi durumlara neden olabilir.

  Diğer Bilgiler
  Bazı bireylerde virüs, akut hepatit enfeksiyonu sırasında tamamen ortadan kaybolabilir.
  Kronik enfeksiyonu olan hastaların %25-40 kadarı sonunda, hepatit B virüsü ile bağlantılı bir hastalık nedeni ile ölmektedir.
  Organ/doku nakledilenler veya HIV (AIDS virüsü) ile enfekte bireyler gibi bağışıklık sorunları olan insanlarda kronik enfeksiyon riski büyük ölçüde artar.
  Karaciğer kanseri gelişen insanlarda bu genellikle, akut enfeksiyondan 30 -50 yıl sonra görülür.
  Karaciğer kanseri vakalarının %75-90'ı, kronik hepatit B sonucudur.
  Bir enfeksiyon hastalığı olan hepatit B, dünyadaki ölüm nedenleri listesinde dokuzuncu sırada bulunmaktadır. Dünyanın her yanında 2 milyardan fazla insan HBV (hepatit B virüsü) ile enfekte olmuştur ve bunların 350 milyon kadarı, hastalığın kronik taşıyıcısı konumundadır.
  Hepatit B virüsü karaciğer hücrelerini, bağışıklık sisteminin enfekte (mikrop bulaşmış) karaciğer hücrelerine saldırmasını uyararak dolaylı yoldan tahrip eder. Ancak bağışıklık sistemi her zaman hepatit B virüs enfeksiyonunu tamamen ortadan kaldıramaz.
  Başlangıçta hepatit B enfeksiyonunu izleyen belirtiler hafif ya da özel olmayabilir. Belirtiler görülürse ;öncelikle sarılık, iştahsızlık ve karın ağrısı şeklinde olabilir. Hepatit B virüs enfeksiyonu, değişik şekillerde ilerleyebilir. Akut hepatit B 4 hafta ile 6 ay arasında değişen bir süre devam ederken, kronik hepatit B'nin aktif şekline geçişi, 15-30 yıl gibi uzun bir süre olabilir.
  Kandaki virüsün (vireminin) ortaya konulması ve sayılabilmesi açısından en güvenilir yöntem, hepatit B virüs DNA'sının izlenmesidir.
  Hepatit B virüs enfeksiyonunun teşhisinde kullanılan bazı antijen ve antikor testleri vardır. Bunlar;

  Kronik hepatit B virüs enfeksiyonunu işaret eden; Hepatit B yüzey antijeni testi (HBsAg )
  Virüsün çoğalmakta olduğunu gösteren; Hepatit B e antijeni (HBeAg) veya HBV DNA testidir.
   
 6. 5 Ocak 2008
  Konu Sahibi : yaren_76
 7. nbatur55

  nbatur55 baldan tatlı can kızım... Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2007
  Mesajlar:
  513
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  HEPATİT B

  (VİRAL HEPATİT – BULAŞICI SARILIK)

  Hepatit B Nedir ?

  Hepatit B,karaciğer iltihabı anlamına gelen hepatit hastalığının etkeni olan virüslerden bir tanesidir.Meydana getirdiği hastalık,çok ağır tablolara neden olabilmektedir.Bu virüs,esas olarak karaciğerde yerleşir,orada çoğalır ve zamanla karaciğeri tahrip edecek boyutlara ulaşabilir.

  Hepatit B bulaşıcı bir hastalıktır ve ülkemizde çok önemli bir sağlık sorunudur.

  Türkiye’de bugün her 3 kişiden yaklaşık 1’i Hepatit B virüsü ile karşılaşmıştır. Yine her 10 kişiden 1’i Hepatit B virüsünü taşımakta ve bulaştırmaktadır. Hastaların % 75-80 inde herhangi bir belirti vermeksizin gelişir, taramalarda ve kan bağışlarında yapılan tetkiklerde tesadüfen tespit edilir. Kuluçka süresi 2-6 ay arasında değişmektedir. Bu süreler sonunda gözlenebilen hastalık belirtileri ;

  Aşırı halsizlik ve yorgunluk hissi

  İştah kaybı

  Bulantı

  Kusma

  Deride ve göz aklarında sararma

  İdrar renginde koyulaşma

  Karın ağrısı

  Karaciğer bölgesinde hassasiyet , olarak özetlenebilir.

  Hepatit B virüsü bulaştıktan sonra üç yol izler:

  Kişinin immün sistemi (bağışıklık sistemi) kuvvetli ise vücudunda virüse karşı antikor denilen koruyucu maddeler oluşur ve belirli bir düzeyde kalır,artık kişi doğal olarak aşılanmıştır, tam şifa ile iyileşmiştir.Ömür boyu Hepatit B’den korunacaktır.

  Oluşan bu koruyucu antikorlar,eğer ki olması gereken düzeye ulaşamaz ise kişi taşıyıcı olarak kalacaktır,henüz kendisi hasta değildir fakat potansiyel virüs saçıcısıdır,çevresi için hastalığın yayılmasında büyük bir tehlike oluşturur.Özellikle ülkemizde bu anlamda gizli taşıyıcılar çoktur,hastalığın kontrolsüz bulaşmasında en sessiz yolu oluşturur.Taşıyıcılar için risk yıllar sonra başlayabilir.Taşıyıcı kişi karaciğer kanserine aday olabilir veya organ hasarı ile karaciğer yetmezliğine girebilir.

  Kişide koruyucu antikorlar hiç oluşamaz,herzaman virüs güçlü durumdadır,vücut virüse yeniktir,karaciğer fonksiyonları bozuktur,karaciğer enzimleri yüksektir,kişi aktif hastadır, hızla karaciğer yetmezliğine gider veya hastalık yıllara yayılır zamanla karaciğer yetmezliğine ya da karaciğer kanserine dönüşür.

  Hepatit B’de hedef organ karaciğerdir.  Karaciğer vücudu toksik maddelerden temizleyen,sindirimde görevli safrayı sentezleyip kana veren ,vücutta görevli pek çok taşıyıcı proteinleri sentezleyen ana organdır.Karbonhidrat,yağ ve protein metabolizmasında da çok önemli görevleri vardır.

  Bu virüs karaciğer dokusunu oluşturan hücreleri tutar,bu hücreler zamanla fonksiyonlarını yapamaz hale gelir,yukarıda bahsettiğimiz yollara göre karaciğeri zedeleyebilir ve tek tek hücre ölümü başlayabilir,sonrasında karaciğer doku kaybı gelişebilir.Sonuç:GERİYE DÖNÜŞSÜZ ORGAN HASARIDIR.

  Hepatit B Nasıl Bulaşır ?

  Hepatit B, kan yoluyla ve çok sıklıkla da yakın temasla (kan dışındaki vücut sıvıları:tükürük,ter,cinsel organ sıvıları) bulaşır. Derideki bir çatlak yada açık yara ile temas eden bir damla kan yada tükürük bile hastalığın bulaşması için yeterli olabilmektedir. Taşıyıcı anneden bebeğine de doğum esnasında bulaşabilir.

  En önemli ve yaygın bulaşma yolu korumalı da olsa cinsel ilişkidir,çünkü ter ve tükürük gibi vücut sıvılarıyla dahi geçişleri olabilmektedir.Kan ve kan ürünlerinin nakli,kirli enjektörlerin kullanımı(ör:uyuşturucu bağımlılarında olduğu gibi hijyenik olmayan şartlarda ortak kullanılan enjektörlerle),yeterli sterilizasyonun yapılmadığı cerrahi girişimler, kuaför ve berberlerdeki iyi sterilize edilmemiş manikür ve pedikür setleri, tıraş bıçakları, makaslar, steril olmayan aletlerle yapılan sünnet,kulak delme işlemleri ve ortak kullanılan diş fırçaları Hepatit B virüsünün bulaşmasına sıklıkla aracılık etmektedir.

  “Hepatit B Taşıyıcılığı” Ne Demektir ?

  Bu virüs ile temas eden her 10 bebekten 9’u ve her 10 erişkinden 1’i belirli bir süre sonunda (>>6 ay) mikrobu vücudundan atmayı başaramazsa yaşam boyu taşıyabilecek ve insanlara yayacaktır. Ancak taşıyıcılarda hastalık durumu farklılık gösterebilmektedir. Karaciğerlerinde oldukça ağır hasarın ortaya çıktığı bireylerde, yıllar sonra Karaciğer Yetmezliği, Siroz ve Karaciğer Kanseri görülebilmektedir. Kronik hepatitlilerin %25’i Primer Karaciğer Kanseri ve Siroz nedeniyle ölmektedir. Hepatit B Primer Karaciğer Kanserlerinin %60-80’inden sorumludur. Ve karaciğer kanserleri kanser ölümleri içinde ilk 3 sırada yer almaktadır. Hepatit b virüsü sigaradan sonra bilinen en yaygın kanserojendir(kanser nedenidir).  Hepatit B Risk Grupları Hangileridir ?

  Hepatit B’li anneden doğan bebekler

  Ev içinde Hepatit B hastası yada taşıyıcısı olanlar

  Birden fazla kişi ile cinsel ilişkisi olanlar

  Eşcinseller

  Kan ve kan ürünleri kullananlar

  Hemodiyaliz hastaları

  Damar içi ilaç bağımlıları

  Sağlık personeli

  Toplu halde bulunulan yerlerde ( okullar, kreşler, kışlalar, yurtlar, huzurevleri v.s.) yaşayanlar risk gruplarını oluştururlar.

  Hepatit B’den Korunmak Mümkün müdür ?

  Virüs vücuda girmemişse korunması kesinlikle mümkün olan bir hastalıktır.En etkili korunma yolu da aşılanmadır.Koruyuculuğu %90-95’tir. Eğer koruyucu düzeyde antikor titresi elde edilmişse koruyuculuk %100’e ulaşır.

  Aşılama,taşıyıcılara veya aktif hasta olanlara yapılamaz.

  Aşılama kararı,doktorlar tarafından istenen belirli tetkiklerden sonra verilebilir.

  Uygulanacak aşı şeması,toplam üç dozun belirli zamanlara bölünerek uygulanması ile olur.

  Genel olarak kullanılan aşı şeması: ilk doz 0.ay(sıfırıncı ay) kabul edilmek kaydıyla,bir ay sonra 2.doz ve 5 ay sonra 3.doz olmak üzere 0-1 ve 6.ayda yapılan 3 doz aşı uygulamasıdır.

  Bir diğer uygulama da hızlı cevap beklenen olgulardaki kullanılan şemadır:

  0.ayda 1.doz,bir ay sonra 2.doz,bir ay sonra 3.doz ve de 12.ay da(yani son 3.dozdan 11 ay sonra ) 4.dozun yapılmasıdır.

  Aşılama sonrası enjeksiyon yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik, ateş yüksekliği ve birtakım allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.Çoğu önemsiz reaksiyonlardır.Hastalığın risklerinin yanında daha da önemsizleşirler.

  SONUÇ OLARAK HEPATİT B’NİN, ÖNEMLİ SONUÇLAR DOĞURAN, YAYGIN VE BULAŞICI BİR HASTALIK OLDUĞUNU, TEDAVİSİNİN HER ZAMAN BAŞARILI SONUÇ VERMEDİĞİNİ AMA KORUNMAK İÇİN ETKİLİ BİR AŞISININ BULUNDUĞUNU UNUTMAYALIM !!!
   
 8. 27 Ocak 2008
  Konu Sahibi : yaren_76
 9. PastelBoya

  PastelBoya Yeni Üye Üye

  Katılım:
  8 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.865
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  bu hastalık yüzünden dayımın oğlunu 3 gün önce kaybettim gerçekten çok kötü dikkat gerektiren bi hastalıkk senağlama
   
 10. 27 Ocak 2008
  Konu Sahibi : yaren_76
 11. whiteice67

  whiteice67 Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2007
  Mesajlar:
  657
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  108
  bende hepatitB olmuşum yarın gidicem taşıyıcımıyım geçirmişmiyim öğrenicem:KK43:
   
 12. 27 Ocak 2008
  Konu Sahibi : yaren_76
 13. bebisim52

  bebisim52 Tüm varlığım kızımmm... Üye

  Katılım:
  7 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.903
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  148
  bend ehepatit b taşıyıcısıymışım tekrar tetkik yapılacak bazen yanlış çıkabiliyormuş hayırlısı hatta benim kan tahlil sonuçlarım sınırda çıkmış dr eşime bir daha yaptırın demiş yani sizde şüphelenirseniz 2 kere tahlil yaptırın
   
 14. 31 Ocak 2008
  Konu Sahibi : yaren_76
 15. NEXSXELXIX:))

  NEXSXELXIX:)) Popüler Üye Üye

  Katılım:
  8 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  2.792
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  kızlar ben 6 yaşımda falan hepatip -b hastasıydım allah şükür geçti ama 2.si tekrarlarsa hiç iyi değilmiş benim için annem onun için beni el üstünde tuttu bugüne kadar ama benim kafamı kurculayan şahsen dk uma sormam gerekir ama hep unuttum tabii bu gidişimde soracam ama şunu mrak ediyorum ben 3 yıldır hamile kalamıyorum korunmadık hiç bununla bir alakası olabilirmi belki saçma bir soru ama merak işte
  cevap veren arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim
   
 16. 31 Ocak 2008
  Konu Sahibi : yaren_76
 17. hexe

  hexe Guest

  canim bende hebatit b hastasidm iki tane cocugum oldu ve cocuklarima gecmedi bence onunla ilgisi yok ama sana tavsiyem günde iki tane bardak ada cayi ve isírgan cayi icmem cigerleri temizliyo hastaligi engeliyo

  her sey gönlüne göre olsunnnnŞeniz
   
 18. 31 Ocak 2008
  Konu Sahibi : yaren_76
 19. tahinpekmez

  tahinpekmez SeNTeTiK ZaMaNLaRDaYıM.. Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2007
  Mesajlar:
  294
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  ben de 14 yaşımda bu hastalığı geçirdim..
  zorlu bir süreci var. Allahım kimselerin başına vermesin.
  biz bi de çok geç farkettik.
  küçüklüğümde mıymıntı biri olduğum için o halsizliğimi,
  karın ağrılarımı falan ona bağladılar heralde fisfisfis.
  canım annem hastalanmıştı, onunla hastaneye gittim,
  o muayenedeyken ben dışarda bayılmışım tatlicadiarzu
  kime niyet kime kısmet işte, o zaman anladılar hasta olduğumu..
  dikkatli olmak lazım.. ve de bilinçli. sadece bu hastalık için değil tabi..
  neyse Rabbim bidaha yaşatmasın..
  hastalıklarla mücadele edenlere de Rabbim şifa versin..