Hepatit C 2020 yılında en üst seviyeye çıkacak

Konusu 'İntaniye - Bulaşıcı Hastalıklar' forumundadır ve angelike tarafından 30 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  30 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : angelike
 1. angelike

  angelike Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2007
  Mesajlar:
  172
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  ABD'deki Mounth Sinai Üniversitesi Karaciğer Nakli Direktörü Prof. Dr. Şükre Emre, Hepatit C hastalığının dünyadaki en önemli sorunların başında yer aldığını söyledi.


  Prof. Dr. Şükre Emre, Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi konferans salonunda düzenlenen ''Günümüzde Karaciğer Nakli'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, özellikle Hepatit C hastalığının dünya için ciddi tehlike oluşturduğunu belirtti. Emre, ''Hepatit C hastalığı şu an dünyadaki en önemli sorunların başında yer alıyor. Hepatit C hızla ilerleyecek ve 2020 yılında en üst seviyeye çıkacaktır. Hepatit C'nin bulaşması konusunda özellikle kuaför salonlarının rolü olduğu düşünülüyor. Hijyen kurallarına dikkat edilmemesi nedeniyle bu sinsi hastalığın yayılması artıyor. Herkesin bu konuda daha duyarlı davranması gerekiyor" dedi.


  Emre, Avrupa'da akut karaciğer yetmezliğinin önemli bir sorun oluşturduğunu da belirterek, alkolden kaynaklanan karaciğer hastalığının da karaciğer yetmezliğinde önemli paya sahip olduğunu kaydetti. İlk başarılı karaciğer transplantasyonunun 1968 yılında gerçekleştiğini belirten Emre, bu tarihten sonra birçok başarılı ameliyat yapıldığını bildirdi. Emre, ameliyat sonrası bakımın da önemine işaret ederek, "Ameliyat sonrası gerekli testlerin yapılması ve bakım çok önemlidir. Ameliyat sonrasında
  enfeksiyonun en önemli geçiş yolu bizleriz. Yani sağlık personeli. Bu nedenle sağlık personelinin tüm hijyen kurallarına dikkat etmesi gereklidir'' diye konuştu.