Her 4 Kadından Birisi Migrenli

Konusu 'Tekrar Konular' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 13 Eylül 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  13 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  [​IMG]
  Türkiye genelinde 5.323 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen “Türkiye’de Başağrısı ve Migren Epidemiyoloji Çalışması” sonuçları açıklandı. Türk Nöroloji Derneği Başağrısı Çalışma Grubu bünyesinde, 21 ilde yüzyüze görüşmelerle gerçekleştirilen çalışma, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapan öğretim üyeleri grubu tarafından ve İ.E Ulagay-Menarini Group’un desteği ile hayata geçirildi.

  2008 yılında tamamlanan “Türkiye’de Başağrısı ve Migren Epidemiyoloji Çalışması” sonuçları, İstanbul World Park Otel’de gerçekleşen 1. Ulusal Başağrısı Sempozyumu öncesi düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Türk Nöroloji Derneği Başağrısı Çalışma Grubu bünyesinde, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapan öğretim üyeleri grubu tarafından ve İ.E Ulagay - Menarini Group’un desteği ile hayata geçirilen çalışma, insanların migreni hala hastalık olarak görmediğini ve doktora gitme oranının düşük olduğunu ortaya koydu.

  Migren sıklığının ülkeden ülkeye hatta aynı ülkede farklı bölgelerde bile değişiklik gösterdiği gerçeğinden hareketle ev tabanlı olarak yapılan bu çalışma, Türkiye’nin tüm coğrafik bölgelerini temsil edecek şekilde 21 ilde 18-65 yaş arası 5.323 kişiyle yüzyüze görüşmeler ve hekim tarafından değerlendirmeler sonucunda gerçekleştirildi. Uluslararası Başağrısı Derneği’nin (IHS) 2004 yılında yayınladığı en son tanı kriterlerinin kullanıldığı araştırmada, önceden başağrısı konusunda eğitime tabi tutulan 33 birinci basamak hekimi görev yaptı. Prof.Dr. Mustafa Ertaş’ın koordinatörlüğünü üstlendiği, Prof.Dr. Aksel Siva, Prof.Dr. Mehmet Zarifoğlu, Prof.Dr. Betül Baykan, Prof.Dr. Sabahattin Saip, Doç.Dr. Necdet Karlı, Dr. Elif Kocasoy Orhan ve Doç. Dr. Emel Önal’ın önderliğinde gerçekleşen “Türkiye’de Başağrısı ve Migren Epidemiyoloji Çalışması” üç ayda tamamlandı..

  hekimce.com​
   
 2. 13 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 3. DagCicegi

  DagCicegi Bir Kızım Olana Kadar... Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  8.212
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Son düzenleme: 13 Eylül 2009
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.