Her çizgi filmi izletmeyin artık çocuklara!!

Konusu 'Anaokulu & Okul Öncesi Eğitim' forumundadır ve TheTudors tarafından 9 Mart 2011 başlatılmıştır.

9 Mart 2011
    Konu Sahibi : TheTudors
  1. TheTudors

TheTudors Biraz pamuk biraz un =) Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    38
    Ben 5 yıllıık anasınıfı öğretmeniyim.Çocukluğumdan berı çizgi filmi çok severım ama şimdi bakıyorum aptal saptal çizgi filmler var..

Veliler,çocuğum ne ızlıyor diye gerçekten denetlemıyorlar..

Canım ülkemde yaygın olan şu var; çocukları bebekken alıp tv karşısına koyuyoruz.İzleyıp baksın oyalansın.Yapmayın bunu.Şimdi piyasada beşduyulu kitaplar var.Olmadı al bır normal kitap baksın,dokunsun,öğrensın..

Digimon,Pokemon çizgi filmleri bır neslı halletti be kardeşim.Şimdi sıra Ben10'de.Çocukların hayal dünyası bu değil ki.Evet uçmak vardır ama dövüşmek yoktur.Koşmak vardır ama canavardan kaçmak yoktur!!

Ne olur çocuklarınızın ne izlediğinı denetleyın..

2. 9 Mart 2011
  3. Harpy

Harpy Şampiyon geliyoooor :D Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    48
    kesinlikle katılıyorum.. ben tv izlemiyorum. oğlumun da böyle bişeye alışmasını istemiyorum.. sadece şiddet eğilimi değil, dikkat eksikliğine de sebebiyet veriyor. bi arkadaşımın 6 yaşındaki oğlunun dikkat eksikliği o kadar ileri derecedeydi ki; al bunu odana götür diyorlardı o alıp çöpe atıyordu yada yarı yolda bi yerde bırakıp dönüyordu.. çok tehlikeli bu tv bebeklerimizi ve çocuklarımızı hatta gençlerimizi biletvden uzak tutmalıyız...

4. 9 Mart 2011
  5. TheTudors

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    38
    Şehır çocuğu bılgısayar ya da tv bağımlısı olur,daha haşır neşirdir dıyordum ama yanılmışım o konuda.Eskıdı o düşünce.
    Köyde öğretmenım.Maşallah burdakılerde öyle.BIr çocuk; 6 yaşında hemde,evde kumanda hakımıyetı onda tum gun..varın gerisini siz hesap edin.
    Bilinçsiz ve denetımsız tv ızletmek sadece ebeveynın çocuğundan kaçıp nefes almaya çalışma çabaları.Benım aklıma tek neden bu gıbı gelıyor.

6. 26 Mart 2011
  7. merikeklik

merikeklik Üye Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşıma katılıyorum.Çizgi filmleri de dikkatli seçmek gerekiyor.şiddet,garip yaratıklar vs çocukları çok olumsuz etkiliyor. Normal kanallarda uyarı var çocuklara uygun değil diye ama çizgi film kanallarında böyle bir uyarı yok sanırım denetimi de yok.
    Çocuklarımda hem olumlu hem olumsuz etkilerini gözlemleyebiliyorum.televizyon izletmeme gibi bir sansım yok.Olumlu yönde etkilerini uygun kanal izlediklerinde görüyorum.bilimsel ve öğretici içerikli çizgi film yada programlardan benim öğretmediğim şeyleri bile öğreniyorlar.Olumsuz olarak en çok “carton network” zararlı bence.belirgin davranış değişikliğine neden olduğunu gözlemleyebiliyorum

8. 29 Nisan 2011
  9. TheTudors

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    38
    öyle saçma şeyler var kii..

Eskıden hımen falan vardı..onu bıle garıp bulurdum çocuk halımle..ama şimdi hımenı mumla arıyorum vallahı..

Koyayım öğrencılerımden bırını tv önune ne varsa ızler..
    Tvde seçicilik yok..halbukı çocuklara bu bilinç verılse,işlense yaşamdakı seçimlerıne yön verebılen bıreyler olmasına katkı sağlanmış olur..
    Ama bızımkıler koy çocuğu tvye gıt komşuya..ıstısna dışında kaç aile denetım yapıyor bu konuda?

Ben öğrencılerıme trt çocuktakı pepe,çufçuflar,gece bahçesi vb şeylerı ızlettırıyorum..o da ılk başlarda zor oldu..ailede denetım yok..zor oldu..en sonunda kendım ızledım hergun,anlattım sınıfta bakın dun pepeye ne oldu ızledınız mı dıye..izleyenlerle paylaştık..çocujların hoşuna gıttı onlarla ortak yaşantım olması..şimdi anlatıyoruz hergun bırbırımıze:)

haa bu arada ızleyen varsa pepe yenı sezonda dede ve nınesıyle olacakmış:)
    ne olur kumandayı verıp kaçmayalım çocuklarımıızn yanından..

10. 1 Mayıs 2011
  11. miyase__

miyase__ VivaLaFieasta Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    28
    bütün cümlelerinizi destekliyorum öğretmenim. ayrıca çizgi filmin hitap ettiği yaş da çok önemli. bnm öğrencilerimde 6 yaşında kayyu hastaları, fakat o çizgi filmi yaşlarına hiç uygun bulmuyorum.

12. 1 Mayıs 2011
  13. TheTudors

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    38
    o koca kafalı callıuo' nun anne babasının sinirlerını kasapta aldırmışlar hocam:)
    çocuklara "ne yaparsak yapalım annemız babamız kızmaz" mesajı verdıklerınden dolayı,eğitıcılık vasfı zedelenıyor bıraz..bu yönden haklısınız..

14. 1 Mayıs 2011
  15. maiwesiyah

maiwesiyah Hayatı Tersten Yaşıyorum Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    callıuo'nun zararlı olduğunu düşünen tek ben varım sanıyordum:KK1::KK1:
    ayrıca bi çizgifilm kahramanı yoğun bir ticari meta haline getirildiyse benim için bitmiştir!
    kafamı ne tarafa çevirsem saçma salak bi ticari meta görüyorum
    illa ki bi kel koca kafa sevilecekse "keloğlan"ımız ne güne duruyor:KK69:

16. 1 Mayıs 2011
  17. TheTudors

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    38
    bencede hocam..çok haklısınız..hangı çızgı fılm reytıng alıyorsa çantası,saatı,masası,kaşığı çıkıverır..benım çocukluğumda sadece tshırt u olurdu..o da heryerde satılmazdı..herşey kazanç kapısı..

hatta bu callıou' dan en çok babalar nefret edıyormuş araştırmalara göre:)

keloğlan ın,callıou out:KK34:

18. 1 Mayıs 2011
  19. TheTudors

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    38
    haa bırde şu başlığı açma öyküm var..
    aklıma gelmışken anlatayım;

çocuklara hedıye cüzdan alacağım..araya araya bır oyuncakçıda bulduk kardeşimle..adam sayıyor..şöyle ıyı boyle ıyı 15 tl..içimden dedım cüzdanı dolu mu verıyor galiba:)
    neyse evırdım çevırdım..resmı bı şeye benzetemedım..dedım bu ne resmı..çizgı kahramanı tanımadım..

adam bana demez mı? aa dunyanın en çok satan çizgı fılmı..nasıl bılmezsın..

şeytan dedı al o ağzındakı sakızı.....

neyse kardeşimle çıktık..bu arada onun yaş 23..duymuş sağdan soldan..meğer bakuganmış o melhur kahraman..

sinir oldum o gun..tüh nasıl bılemedım dıye:)

hey ALLAHIM..onu almam ve bılmem gerekırken ben ne cahıl kalmışım dedım ve geldım başlık açtım:)