Her dağınıklığı siz mi toplamalısınız

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve Elif tarafından 25 Mart 2009 başlatılmıştır.

  25 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.629
  Beğenildi:
  5.164
  Ödül Puanları:
  438
  Bir yere kadar evet. Ama evinizdeki küçük yaramazlar dağınıklıklarını toplama konusunda bile sırtlarını size dayamışlarsa bu işe bir son vermenin zamanı gelmiş demektir. Çocuklarınızın sizin kadar iyi iş yapamayacağı, dağınıklıkları bıçak sırtı gibi düzgün toparlayamayacakları kesin. Ama siz yine de bu işi çok iyi yaptığını düşünmesini sağlayın.
  Ona evin ve yaşamınızın düzgün bir şekilde sürebilmesi için, her kesin sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini anlatın. Ondan yapmasını beklediğiniz işlerin fiziksel özelliklerine uygun olmasına dikkat edin.
  3 yaşındaki çocuğunuz kendi yatağını kendisi toplayamayacaktır elbette ama, oyuncaklarını çok rahat düzenleyebilir. Evinilze ilgili işlerde ona yardımcılık görevi verin. Siz bir işle meşgulken ondan yardım isteyin.
  Önemli bir görevi ve faydası olduğunu düşünmesi daha istekli olmasını sağlar. Evinizde her işin bir diğeri kadar önemli olduğunu hatırlatarak, odasını toplamasının sizin için çok yardımcı olacağını, bunun evin düzenini de etkileyeceğini ifade edin.
  Düzenli ebeveynler olun, çocuğunuzda düzenli olsun. Eğer babalar çıkardıkları çoraplarını evin muhtelif köşelerine bırakıyor, çıkardıkları giysileri yerlerine yerleştirmiyorlarsa, çocuklar da bunu yapmakta bir sakınca görmeyeceklerdir.
  Babalarının dağınıklığını toplayan anne onlarınkini niye toplamasın ki! Sabah evi toplamak da ağır davranan annelerin çocuklarının kendi eşyalarını hemen toplanmasının neden gerektiğini anlamaları oldukça zordur.
  Temizliği, derli toplu olmayı, buna yönelik davranışlarını görün, farkedin ve doğru övgü cümleleriyle takdir edin. Kirli bardağını mutfağa götürmeyi hatıladığında siz de teşekkür etmeyi hatırlayın. Hem çocuğunuz hem de kendiniz için yapılacak işler listesi oluşturun. Listeye uyup uymadığını kontrol edin.
  Eşyalarını sağa sola atmasını politik çareler üreterek halledemiyorsanız, odasına bir kutu yerleştirin veya bir torba. Kapatılabilen bir çekmece en uygunu olacaktır. Ortada bıraktığı eşyalarını bu dolaba veya çekmeceye kilitleyin ve hafta sonu her bir eşyası için bir iş karşılığı geri verin.
  Mesela “Paltonu salonda bırakmışsın, ceketini alabilirsin, hatanı düzeltmen için de bu akşam sofrayı sen topluyorsun.” Kurallar koyun. Anneler çocukların bütün oyuncakları yerlere saçmasından hep şikayet ederler ve bir türlü bu sorunu alt edmezler.
  Sebebi bütün oyuncakları bir anda çıkarmalarına göz yummak ve çözüm için yeteri kadar sabırlı olmamaktır. Çocuklarınıza şöyle söyleyin “Yeni bir oyuncakla mı oynamak istiyorsun? O halde bu oyuncağını kaldrdıktan sonra oynayabilisin” ya da tabakların sofrada kalmasını istemiyoranız “yemeğin bittiğinde tabağını makineye yeleştirmelisin” diyerek açıkça kurallarınız ifade edin.
  Yanlızca düzenli ol demek yeterince açık bir ifade değildir. Hep söylediğimiz gibi olumlu bakış açısı geliştirin. Yapmadıklarını değil yaptıklarını görün ve söyleyin. Yatağını toplamış olman çok hoşuma gitti. Oyuncaklarını da toplarsan çok düzenli bir odan olacak.
  Görevleri teker teker verin, yatağını düzelt, oyuncakları topla, eşyalarını çekmeceye yerleştir demek yerine, her birini tamaladığında yenisini söyleyin. Aşırı yük yüklemeyin. Cezaları gereksiz yere vermeyin. Küçük şeyler için cezalandırılan çocuklar sorumluluklarını değil, yanlızca cezalandırılmayı öğrenirler. Kızmayın.
  ışlerin sizin ölçünüzde düzgün olmasını beklemeyin. Eksik ve hatalı işleri de kabul edin. Aksi halde çocuklarınızın işlerini ve dağınıklıklarını toplamaya devam edersiniz
  hayatıfarket.com
   
 2. 25 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. BenEzgi

  BenEzgi Fikrimin İnce Gülü Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2007
  Mesajlar:
  183
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Her biri denendi ama onaylanmadı maalesef.Kızım 13 yaşında hala benim söylememle yapar bazı şeyleri.Bir çoğunuda tamam der bi bakarım hala yapmamamış olur.Örneğin sabah kalktığında odanı topla derim tamam der sonra birden ödevi olduğunu yada araştırması olduğunu hatırlayıverir.Ben çileden çıkıncaya kadar inat eder.Görür ki çok sinirleniyorum o zaman kuzu kuzu yapar.Ama içinde olmayınca ancak ben sinirlenince yapıyor yoksa güzellikle pek olmuyor.Ne yapalım inşallah ilerde hamarat bir eşe sahip olur.Yoksa benim kızımın ev düzeniyle pek alakası yok
   
 4. 25 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. mavi_patikli

  mavi_patikli Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  3.213
  Beğenildi:
  1.611
  Ödül Puanları:
  163
  kesinlikle tek ve net cevabım

  EVET EVET EVET
   
 6. 25 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 7. buzdevri

  buzdevri **** Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  5.660
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  çok güzel bir paylaşım olmuş...emeğinize sağlık....
  yardım istemek ve baştan kuralları iki kişil ayarlamak çok çok faydalı olacaktır.....
  henüz 2 yaşındak çocuğunuza bile gerekli küçük,onun kendini iyi hissetmesini sağlayacak sorumluluklar verebilirsiniz....zaten yanlışta burda uzun yıllar herşeyi onun yerine düşünen bir annesi,eşi olunca bir insanın ilerde onu yapması gerektiğine inanmaz yada işine gelmez....
   
 8. 25 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 9. Çxoxpçxux

  Çxoxpçxux Popüler Üye Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.544
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  148
  sana katılıyorum işten yorgun gelip ortalık toplamaktan bıktımdelikafadulden
   
 10. 25 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 11. forga

  forga Guest

  Eveeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeet
  taktik falan işlemiyo bunlara, bi hafta eşimle oğlumu evde yanlız bıraksam nolur merak ediyorum
   
 12. 25 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 13. angelsky

  angelsky Ümmü Eymen olcam inş. Üye

  Katılım:
  14 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.785
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  148
  benim çocuğum yok büyük temizliğe kadın geldiği halde eşim canı istemezse çorabını bile kaldırmıyor yeni evliyim daha bazen duygu sömürüsü yapıyorum bende işten geldim yoruldum falan mızırdanıyorum az ucundan tutuyor ne yapabilirim bu konuda arkadaşlar dün akşam şu bulaşıkları makinaya diz dedimm bardakları tabakları bi koymuş öylece bırakmış yaaakaydirigubbakcemile3
  gıcık oldum yaaaa
   
 14. 26 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 15. derin55

  derin55 şükürrrr yarabbiimm!!! Üye

  Katılım:
  9 Ekim 2008
  Mesajlar:
  8.247
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  valla benim yüreğim tükeniyor :1shok:ama eşim pek oralı değil!:eek:klava: nasıl olsa dayanamayıp temizleyen biri var!....
   
 16. 26 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 17. nix

  nix birgül<3beliz Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  5.494
  Beğenildi:
  1.755
  Ödül Puanları:
  238
  benden 10 yaş küçük kızkardeşim var o daha 5-6-7 yaşındayken ben ona kendi işlerini yaptırıyodum...ama ben hariç kimsenin söylediğini yapmazdı çünkü kimse iyilikle bişey söylemezdi...bense yapması gereken şeyi tatlılıkla 1 kez söylerdim ..1 kez söylerdim çünkü sevdiği kadar korkardıda benden.şu an 14 yaşında hala işlerini kendi yapar eve de yardım eder gerekirse...hala 1 dediğimi 2 etmez...bir kız çocuğum olursa aynı şekilde onuda yetiştiricem...
   
 18. 26 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 19. PasakliMinikTanrica

  PasakliMinikTanrica her şey güzel olacak... Pro Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2008
  Mesajlar:
  12.797
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  198
  tabii ki de bennn :eek:klava:
  benden başka kim olabilir ki evde bunları yapannn :dilcikar: