Her eve lazım:)) Lucky Bamboo

Konusu 'Bahçe Bakımı ve Çiçekler' forumundadır ve UzmaN tarafından 17 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  17 Kasım 2007
  Konu Sahibi : UzmaN
 1. UzmaN

  UzmaN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  [​IMG]

  Şans bambusu da denir aynı zamanda.Bakımı kolay ve dayanıklı bir bitkidir. Bambunun suyunu değiştirmemelisiniz hep üstüne ilave ederek bakımını yapınız suyun rengi biraz yeşil olacaktır ama zaten bataklık bitkisidir, onun bu ortam çok hoşuna gidecektir. 15 günde bir suyunu tamamen boşaltıp tazeleye bilirisiniz.Güneş veya soğuğa karşı dayanıklıdır, kendini dış etkenlere karşı koruyabilen bir bitkidir.Diğer piramit ve değişik dekordaki bambularıda suyunu hep üstüne ilave ederek sulayınız dışındaki süngerden suyunu çekecektir.

  [​IMG]

  Eski Çin geleneklerine göre güzel bir yaşamın 3 ana maddesi varmış: Bunlar mutluluk, bolluk ve uzun ömürmüş. İnsanlar bamboo bitkisinin evlerine bu 3 nimeti getirdiğine inanırlarmış (belki de hala inaniyorlardır, çünkü Çin marketlerinde bamboo cok satılıyor)

  Birde bamboonun sayısı da değişik şeyleri ifade ediyormuş;

  3 bamboo: mutluluk, uzun ömür ve bolluk
  6 bamboo: başarı ve refah
  7 bamboo: saglık
  8 bamboo: büyümeyi ebedileştirmek
  10 bamboo: tamamlılık ve mükemmellik
  21 bamboo: birçok nimet

  [​IMG]

  Kesinlikle bamboonuzu kesmeyin. Bu onun sarıya dönüsüp ölmesine yol açar. Çinlilerin inanışına göre bamboonun yapraklarının kesilmesi, gelecek olan şansı ve bereketi engellermis. İlla da kesmek istiyorsanız, kesmek yerine elinizle koparmanız tavsiye ediliyor..
  (Alıntıdır)​
   
 2. 19 Kasım 2007
  Konu Sahibi : UzmaN
 3. EU1

  EU1 Guest

  evet bunu bir kere daha okumuştum ve çok ilgimi çekmişti
  aslında bende evime almak istiyorum
   
 4. 28 Şubat 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 5. zeyn-a

  zeyn-a Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  18
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  iki hafta önce piramit şans bambusu aldım, ama 3 tanesinde sararma var, bakımı hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim
   
 6. 7 Mart 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 7. haydeç

  haydeç Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.900
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  148
  bilmiyordum ne güzel almam lazım o zaman biraz şansa ihtiyacım var a.s.
   
 8. 9 Mart 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 9. karakedibu

  karakedibu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  251
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bana da arkadaşım verdi 2 tane bakımını bilmiyorum.ama araştırıp bulucam ozaman sizlede paylaşırım..
   
 10. 9 Mart 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 11. kedicik81

  kedicik81 işte yanlızlık ben buyum Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.695
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  bende almıyo dusunuyorum fakat bakımını bende bılmıyorum burda gorrursem hemen alıcam
   
 12. 5 Nisan 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 13. BenLiLa

  BenLiLa Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Ocak 2008
  Mesajlar:
  4.212
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  148
  bendede 1 tane var...
  su bitkisi ama benimkinin yaprakları uzamıyo yaa...
  karanlımı sever güneşmi anlamadım gitti....
   
 14. 5 Nisan 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 15. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  Berşulem,bende de var evimin bir köşesinde.(Şans Bambusu)Sadece güneş ışığı alıyor,suyunu ilâve ediyorum .Arada temizleyip bakım yapıyorum ..Aynen yazılanlar gibi sağol paylaşımın için
   
 16. 5 Nisan 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 17. filizim

  filizim Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  4.712
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  [​IMG]Bambu (Bambusoideae), buğdaygiller (Poaceae) familyasına ait ve 1.200 adet, bazen birbirlerinden çok farklı görünen bitki türlerinden oluşan bir alt familyayı kapsayan tanımdır.

  Bambu insanların en çok işine yarayan bitkilerden birisidir. Bambu türleri Asya'da, Güney ve Kuzey Amerika'da ve Afrika'da bulunurlar. En büyük bambu türleri 80 cm kalınlığa ve 38 metre uzunluğa kadar varabilir. Bazı bambu türleri çok seyrek çiçek verir, bazen her 100 yılda bir, ya da daha seyrek olabilir.

  Bambular ilk önce iki ayrı tip'e ayrılabilirler:

  Oymak: Bambuseae: Ağaç gibi büyüyen, tahtalaşan bir kabuğa sahip olan, kibar ve ince yapraklar ama çok büyük çiçekler geliştiren bambular.
  Oymak: Olyreae: Ot gibi büyüyen, tahtalaşmayan ve boyları bir metreyi geçmeyen bambu türleri.
  Konu başlıkları [gizle]
  1 Kullanımı
  1.1 Gıda
  1.2 İnşaat Malzemesi
  1.3 Kumaş
  1.4 Bahçede
  1.5 Ev eşyaları yapımı
  1.6 Müzik enstrümanlerı
  1.7 Silah
  1.8 Ham madde
  2 Kültürel anlamı
  3 Dış bağlantılar  Kullanımı [değiştir]
  Gıda [değiştir]Bambunun küçük fidanları sebze olarak yenilir, ya da sirke içinde turşusu kurulur. Gıda olarak en uygun cinsler Bambusa, Dendrocalamus ve Phyllostachys'dir.

  Bazı bambu türlerinin hafif bir asitleri vardır, ve bu yüzden tatları acıdır. Bu acı tat kaynatılarak yok edilebilir. Japonya'da bu acı tadı yok etmek için bambusu kaynatırken pirinç unu atılır, ama Şili biberiylede yok edilebilinir.

  Bambus turşusuna „Achia“ ya da „Atchia“ denir. Bambu tohumuda yenilebilir. Bazı bambu türleri ilaç olarak kullanılır; saç, tırnak, kemik için faydalı ve depresyonu kesebilen etkileri vardır.


  İnşaat Malzemesi [değiştir]Büyük bambu türleri hafif ama dayanıklı olan odunları ile ev yapımı için kullanılabilirler. Eskiden Asya'da, özellikle Güneydoğu Asya'da bütün köyler tamamen bambudan inşa edilirdi. Eskiden Siam kentinin yarısı bambu sandalların üzerinde suda yüzen evlerden oluşurdu. Bambu ile hatta köprüler yapılır ve bambu su borusu olarak kullanılıp kilometrelerce uzunlukta su hatları yapılır. Bambu suya dayanıklı yapısı ile nehir ve deniz ulaşımında da kullanılmıştır. Yapısı itibari ile sıkı dokulu ve çok sağlam bir strüktur yapısı vardır. Bazı türlerinin içi boş olduğu için mukavement gerektiren işler içinde kullanılmıştır.


  Kumaş [değiştir]Tekstil sektöründe de bambulardan yararlanılmaktadır. Bambular kullanılarak antibakteriyel kumaşlar üretilmektedir. Ve bambudan üretilen bu kumaşlar yurtdışında çok talep görmektedir. Fakat bambuların ülkemizde yetişme alanı çok dardır. Bunu için fabrikasyon üretime geçilmesi halinde Uzakdoğudan bambu ithal edilmesi gerekmektedir.

  [​IMG]
  Bahçede [değiştir]Çinlilerin bahçe kültürünün temel bitkisi bambu türleridir. Bahçeyi güzelleştiren bir bitki olarak Avrupa'da da yayılmaya devam etmektedir. Avrupa'da satılan çoğu cinsleri (Fargesie, Phyllostachys) -20 dereceye bile dayanıklılardır.


  Ev eşyaları yapımı [değiştir]Bambu ile çok güzel mobilyalar ve başka ev eşyaları yapılabilir: Sepetler, Perdeler, Bardaklar, Şapkalar ve balık tutmak için tuzaklar. Endonezya'da bazı bambu türleri ile bir kez kullanılabilen tenceler yapılır. Tırmanabilen bir bambu türü ile hatta çuvallar ve ceketler bile yapılır.


  Müzik enstrümanlerı [değiştir]Çin, Tahiti ve Yava gibi bazı ülkelerde bambudan müzik enstrümanları yapılır. Bunlar çoğunlukla flütlerdir, ama telli enstrümanlar ve davullarda yapılır. Japon müzik kültüründe çokça kullanılan shakuhachi olarak bilinen flüt de bambudan yapılır. Ayrıca Brezilya'lıların özellikle Capoeira'da kullandıkları berimbau adlı müzik aletinin de ana maddesi sayılabilir.


  Silah [değiştir]Bambunun hafif ama sağlam yapısı silah yapımı içinde çok uygundur. Bambudan mızraklar ve ok-hortumları yapılır. Vietnam savaşı'nda Viet kong'un ormanlarda bambudan hazırladıkları tuzaklar Amerikalı askerlerin en büyük korkusu olmuşlardır. Samurayların çok etkili bir yayıda belli bir bambu türü ile yapılır. Bambu ayrıca japon samurailerin geliştirdikleri kendo sporunun temel silahlarından biridir. Shinai olarak adlandırılır. Ayrıca orta çağ japonyasında antreman için çivili uzeri deri kaplı bambu shinailer kullanılmıştır.
  [​IMG]

  Ham madde [değiştir]Bambu ile, Çin ve Jamaika gibi bazı ülkelerde kağıt üretilir. Bazı bambu türlerinden cila-maddesi yapımı için kullanılan bir toz çıkarılır.,


  Kültürel anlamı [değiştir]Bambunun bazı kültürlerde sembolik anlamları vardır. Çinlilerde bambu uzun bir ömürün sembolüdür. Hindistan'da ise dostluğun sembolüdür. Filipinler'de çiftçiler bambu sırıklarını şans getirsinler diye tarlalarının etrafına dikerler. Bambu, yemyeşil yaprakları ve çok dümdüz bir şeklide dik büyümesi ile, Japonya'da dürüstlüğün ve temizliğin sembolüdür. Japonlar ayrıca yılbaşında giriş kapılarının iki yanına birbirine bağlanmış bambular ("kodamatsu") koyarlar ve bunun şans getirdiğine inanırlar.

  [​IMG][​IMG]:enbuyukkk:
   
 18. 5 Nisan 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 19. filizim

  filizim Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  4.712
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  BAMBU (Bamboo)

  [​IMG]
  Bulunduğu yere egzotik bir hava getiren bambu bitkisini iç mekanda yetiştirmek gerçekten zor ve maharet isteyen bir iştir. Bitkiye iyi bakılsa bile aniden kuruyabilir. Direkt güneş almayan,aydınlık,havadar ve serince bir yer idealdir.. Bitkinin sağlıklı ve ömürlü olması için iyi havalarda bir süre dışarı çıkarılması önerilir. Gölgede durmasına dikkat edilmelidir. Drenaj önemlidir. Bu yüzden iç mekan bitkileri için hazırlanmış hafif bir torf kullanılır.

  Dışarı şartlarında pek görülmez ama içeride böceklenebilir.İlaçlama gerektirir. Bambunun yaprakları fazlaca sararırsa bitki toprak hizasından kesilerek tamamen budanır. Bir kaç hafta içinde yeni yapraklar verecektir.

  ISI: Kışın biraz serini sever.

  IŞIK : Direkt güneş almayan,aydınlık,bir yer idealdir.

  SULAMA: Bitki muntazaman sulanır. Mutlaka içme suyu kullanılmalıdır. Musluk suyu yaprakların sararmasına sebep olur. Arasıra suyuna sıvı bir gübre eklenir. Yaprakları sararırsa ya çok az veya aşırı sulanıyor demektir.

  Yapraklarına her gün muntazam su püskürtülür.


  [​IMG]
  Lucky Bambu daha çok dracenaya benzer. İç mekanda yetiştirmek için diğer bambu cinslerinden daha uygundur. Uzakdoğu Asya'nın tropikal bir bitkisidir.

  Topraksız,sadece vazo içine iri çakıltaşlarıyla sabitlenir ve vazoya içme suyu doldurulur. Bitkinin suyu ara sıra değiştirilir. Bu şekilde yıllarca yaşar ve büyür.

  Oda sıcaklığı idealdir. Gölgeyi sever.Yapraklarına sık sık su püskürtülür. Büyümesi yavaştır. Her ay 2- 2,5 cm uzar. Bitkinin suyuna herhangi bir besin ilave edilmesi uygun değildir.

  Kesilmiş dalı suya konduğunda kolayca köklenir.

  Uzak doğu ülkelerinde şans getirdiğine inanılan Lucky Bambu'nun önemli günlerde hediye edilmesi adet olmuştur.
  :kahve: