Her sinirlendiğinde 'boşanalım' deme!

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve HeartLess tarafından 11 Şubat 2009 başlatılmıştır.

11 Şubat 2009
    Konu Sahibi : HeartLess
  1. HeartLess

HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    198
    Evli çiftler kıskançlığı ciddiye almalı...

Evlilikte her çatışmayı tartışmalara dökerek evliliği bitirme tehdidinde bulunmak ciddi şekilde kumar oynamaktır. Tartışmalarda iki taraf da dürtüleriyle hareket eder ve boşanmayı birbirlerinin sadakatini test etmek için gündeme getirir.

Evlilik test edilir mi?

Eşlerin birbirlerine karşı yaptıkları en önemli iletişim hatalarının biri de tartışmaları, sorunları, evlilik testlerine dönüştürmektir. Evlilikte her çatışmayı tartışmalara dökerek evliliği bitirme tehdidinde bulunmak ciddi şekilde kumar oynamaktır. Tartışmalarda iki taraf da dürtüleriyle hareket ederler ve boşanmayı birbirlerinin sadakatini test etmek için gündeme getirirler. Tartışmalarda bir tarafın "ben gidiyorum, evi terk ediyorum" ya da "o zaman ayrılalım" şeklindeki tavırları genelde gerçek niyetlerini ortaya koymaz. Bu sadece karşı tarafa "ayağını denk al" ya da "beni kaybedebilirsin" mesajıdır.

Tartışmalarda sürekli bu tarz bir yaklaşım sergilenmesi 'Kendini gerçekleştiren kehanet kuralı'nı işletmeye başlar. Bu kurala göre söylenen söz, istenilen durum samimiyetle dile getirilmemiş olsa bile bir müddet sonra gerçekleşir. Beyin söze uygun mesaj üretir İnsanın söylediği söz ok gibidir, ağızdan bir kere çıktıktan sonra artık kontrol sahibinde değildir ve nereye gideceği kestirilemez. Bir söz beyinde üretildikten sonra sık sık tekrarlanırsa, beyin o söze uygun mesaj üretmeye başlar. Sonra da insanın kendisi ilk başta gerçek amacı farklı olan o söze inanmaya başlar. Mesela çalışkan bir çocuğa sürekli tembel derseniz bir müddet sonra gerçekten o çocuk önce buna inanmaya ve tembel rolüne girmeye başlar. Bu yüzden bırakın tartışmaları normal bir iletişim anında şaka bile olsa "boşanalım" gibi sözleri sık sık kullanmak doğru değildir.

Eşler kıskançlığı ciddiye almalı

Kıskançlık eşleri, kardeşleri, arkadaşları birbirine düşüren önemli bir duygudur. Bu yüzden evlilikte kıskançlık ciddiye alınmalı ve bu duyguya karşı akıllıca hareket edilmelidir. Patolojik kıskançlık dediğimiz aşırı kıskançlık ise marazi bir durumdur ve tedavi ile düzeltilir. Aşırı kıskanç kişi genellikle hasta olduğunu kabul etmediği için tedavi olmayı kabul etmez. Aşırı kıskanç eşe açık ve net davranmak gerekir. Örneğin, "Ben istediği kişiyle beraber olan tiplerden değilim. Bana güveniyorsan evliliğimiz devam etsin, güvenmiyorsan ayrılalım" gibi kararlı, açık konuşulduğu ve davranıldığı zaman bu tutum onda güven oluşturur.
    alıntı...

sevgier...

2. 11 Şubat 2009
  3. EU3

EU3 Guest

paylaşımın için tesekkurler

4. 6 Nisan 2009
  5. Libyana

Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    Evlilik, ömürlük bir yolculuktur.Bu uzun yolculukta,tahmin edilemeyecek kadar güzel anlar da yaşanır,hesaba katılmayan sorunlar da baş gösterir.Önemli olan bir kere kanatlandıktan sonra hep havada kalmayı başarabilmektir.Duyguyla mantığı,aşkla arkadaşlığı dengede tutabilen kişiler, bu yolculukta menzile varabilirler diyor Tarhan...
    Bu kutlu beraberliğin kudreti ve değerini çok iyi kavramak gerekiyor.Çevremizde gördüğümüz evliliklerle ,beraberlikle kendimizi kıyaslamak çok yanlış.İki farklı hayat tek bir nefeste buluşuyor,can oluyor,bir oluyor.Mutlaka iki tarafında kendine has beklentileri,umutları ve tavırları var.İşte olay burada parlıyor,asıl marifet bu zıtlıklardan keyif alabilmek,öykü tadına getirmek..
    En ufak kırgınlığımıza Boşanalım demek,biz hiçbir şey kazandırmaz aksine ilişkiyi biçimsizleştirir,yıpratır..Kaldı ki talakta şaka olmaz derler..
    O yüzden bu mefhumu sakız etmeyelim dilimize,bir kere söylerseniz devamı gelir ve düzelebilecek ilişkiler dahi bu yanlışa yenilir..
    Allah herkesin yuvasına sonsuz saadet nasip etsin

6. 6 Nisan 2009
  7. Laale

Laale Aşikârdır Zat-ı Hak Pro Üye

Beğenildi:
    21.350
    Ödül Puanları:
    363
    Evlilik zaten başlı başına zor bir sanat..:çok üzgünüm:
    Bir de geri dönüşü olmayan kırıcı sözlerle işi iyice yokuşa sürmenin mantığı yok diye düşünürüm..:nazar:
    Eşler kavgalarını bile saygı çerçevesinde yaşarsa belki biraz daha kolaylaşır hayat..yerimseniben

8. 6 Nisan 2009
  9. snookie

snookie Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    130
    Ödül Puanları:
    153
    Doğru...

Ama hep kolaylaştıran istisnalar hariç genelde neden kadınlar oluyor buna anlam veremedim...

Bunca yıl bir yerlere gelinmiş, adamın biri çıkıyor ya da birileri çıkıyor bir anda bu güzelim kurumu dağıtıp yıkıp gidiyor...

Külleriyle mi oynarsın, alevlendirir misin artık orası meçhul...

10. 6 Nisan 2009
  11. lame

lame Guest

Haklısınız bazen işler bizim isteğimiz dışındada gelişiyor ama bize düşeni yapmalıyız.............ama diğer şahıslar sarsıyorsa yuva yıkanın yuvası olmaz........allahın adaleti vardır..............benneyaptımki

12. 6 Nisan 2009
  13. yorgun savaxsxçxix

yorgun savaxsxçxix Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    eski yaşanmışlıkların bana öğrettiği kötü bir alışkanlık olup çıkan "boşanalım",/"ayrılalım" demenin yanlış olduğunu öğrendim yaşayarak. daha doğrusu sevdiğim insan öğretti. e 6 yaş fark var, azıcık da olsa olgunluğunun faydasını gördüm. gamyoncuiremsu

14. 6 Nisan 2009
  15. HeartLess

HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    198
    Evlilik hem çok zor,hem de çok kolay bir kurum bence...
    farklı yapıda ,farklı kişilikte,farklı zevkleri olan,
    farklı alışkanlıkları olan iki kişi tek çatı altında,
    beraber yaşamaya başlıyor...
    tabiki çatışmalar olacak,tartışmalar olacak,
    önemli olan orta noktada buluşabilmektir...
    biraz fedakarlık bayanda,biraz erkekte olmalı ki,
    bu gemi dengede yüzsün,hep tek taraf kürek çekerse,
    o yöne doğru batar..değil mi...
    boşanma kelimesi,o kadar ağır anlam taşır ki,
    ağızdan çıktığında geri dönüşü olmaz,olsa bile
    acabalar çok olur diye düşünüyorum...
    onun için belki çok eski değilim ama 14 yıllık evliliğim
    süresince hiç kullanmadığım bu sözü,sizlerinde
    kesinlikle kullanmamanızı tavsiye ediyorum...
    Allah kimseyi o duruma getirmesin diyorum...
    sevgiyle kalın...

Son düzenleme: 6 Nisan 2009
  16. 6 Nisan 2009
  17. melikex

melikex Guest

Boşanalım sözcüğü bir kere bile geçse,bence artık pek de hayır yoktur o evlilikte..Gidişat kötüdür..ve çok da gurur incitici..hele de erkekse bunu söyleyen..