Her türlü bağımlılıktan kurtulalım mı? Sizi sıkan rutinleri gelin, yenelim!

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve minenes tarafından 31 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

31 Mayıs 2010
    Konu Sahibi : minenes
  1. minenes

minenes Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    63
    Ödül Puanları:
    153
    Merhaba,

Öncelikle bir uyarı. Bu başlık, insanların kurtulmak istedikleri şeylerin illa ki kötülendiği, herkesin kurtulması gerektiğinin söylendiği bir başlık değildir. Mesela, A'yı bırakmaktan konuşmamız, A kötüdür herkes bıraksın demek değildir...

Bu başlıkla istediğim, yapmaktan zevk alarak başladığımız, ancak sonraları bağımlılık haline gelen ve bu yüzden bizi rahatsız eden herşeyden destekle kurtulmak. Kendi kendimize oluşturduğumuz duvarları yıkmak, cesaret etmek, adım atmak.

Mesela, makyajı bırakmak! Birkaç günlüğüne de olsa, makyaj yapmadan evden çıkabilme özgürlüğüne sahip olmak, kendine bunu kanıtlamak. Ya da her gün güleryüzle davranmak zorunda hissettiğin, aslında sana hiç iyi davranmayan o gıcık kıza sonunda tavır almak, altta kalmamak! Ayrılan erkek arkadaşı artık aramamak!

Bben kendi zincirlerimi makyajla yaptım, makyajı bırakarak kırdım. Yapıyorum bir şey, ben ben olmuyorum sanki, makyajlı halim ben değilim, benim doğal güzelliğim o seviyede değil, kendimi kandırıyorum sadece.

Hissettiğim bunlardı. Her gün yapa yapa insan kendi halini soluk, hastalıklı algılıyor. Aslında böyle olmak zorunda değil dedim. Gerçekten solgun muyum, yoksa kendimi çok parlak yaptığım için normali solgun mu görüyorum?

Böyle düşündüm ve bıraktım. Şu an inanın makyaj yapınca kendimi daha az güzel görüyorum. Ohhhhh, sabah kalkınca aynı ben, öğlen aynı ben, akşam aynı ben. Ha, hiç mi müdahale etmiyorum, yooo, kirpiklerimi kaşlarımı birkaç ayda bir boyatıyorum mesela, ama onların etkisi hem kalıcı hem de yavaş yavaş geçtiği için fark çok belli olmuyor.

Bir sınıf arkadaşım var mesela, bence çok güzel kız, ama çok makyaj yapıyor, sonra bazen yılda 1-2 sınav döneminde makyajsız geliyor, millet nooldu hasta mısın, solgunsun diyor. Ne alakası var, kız aslen süper görünüyor, ama sadece ben görebiliyorum :hihoyyyt

Haydi bakalım kızlar, var mı kurtulmak istediğiniz bir limitiniz? Mesela açık ayakkabı giymek isteyeniniz? Hadi atlayın bakalım yüksekten, hissedin özgürlüğü!

2. 21 Haziran 2010
  3. twilightter..

twilightter.. Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Bence cok mantıkllı. Ve güzel bi konu:1hug:
    Ben de kendimden olmayan seyleri istemiyorum artık yüzümde
    Boğuyo makyaj
    Rahatsız olup hepsini silmek istediğim oldu kac defa. ben değilim çünkü o

Ama benim makyajdan önce kurtulmam gereken daha sacma bağımlılıklarım var.
    Kendini beğenmeme ve sürekli oflama puflama mesela.
    Acaba hakkımda ne düsüncekler diye düsünme hastalığı :KK43:
    Hadi kurtulalım ..

4. 21 Haziran 2010
  5. minenes

minenes Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    63
    Ödül Puanları:
    153
  6. 21 Haziran 2010
  7. mavilimYesilim

mavilimYesilim *AşK YaKaLaSıN BiZi* Pro Üye

Beğenildi:
    2.006
    Ödül Puanları:
    238
    Benimde var takıntım :KK70: sürekli düşünme ve bu düşüncelerin aynı konular arasında dönmesi. ve alınganlık...

8. 22 Haziran 2010
  9. twilightter..

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Hayır ya,öyle sürekli takıntı haline getirdiğim yok ama ..
    Okuldaki kızlar falan cok güzel,ben beğenemiyorum kendimi
    Mutlu olamıyorum ..öyle

10. 22 Haziran 2010
  11. minenes

minenes Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    63
    Ödül Puanları:
    153
    ınsan özellikle belli bir yaşa kadar kendi sahip olmadıklarını güzel görmeye meyilli oluyor malesef.

12. 24 Haziran 2010
  13. DIONYSOS

DIONYSOS :) nasılım??????? Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    Güzel bir konu...
    Şu an aklıma sadece sigara ve kola geliyor..İnşallah hayatımdan çıkacaklar...
    şu ana kadar niiye bırakmadın diye sorarsanız denedim ama beynimde bitirmemiştim..
    ve bittiiii bu geceden sonra...
    Sağlıklı anne sağlıklı çocuk değilmi..
    Allahım yardımcı olacaktır...
    En önemli şeyler bunlar şimdilik,diğerlerinede sıra gelecek:)
    Güçlüyüm,iradeliyim...

14. 24 Haziran 2010
  15. minenes

minenes Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    63
    Ödül Puanları:
    153
    Benim sigarayı bırakan tanıdıklarım oldu. Bu iki madde için de doktor yardımı almak lazım, çünkü bildiğimiz gibi sadece psikolojik bağımlılık değil, fiziksel bağımlılığa da neden oluyorlar. Anne de olacaksanız bırakmanız şart. Hem düşünün, niye var ki aslında sigara? Niye içiliyor bu kadar? Beni insanlığımızın sigara bağımlılığında en çok üzen şey, tamamen manasız, yararsız, özentiyle edinilen bir huy olması. Düşünün, intihar etmeye çalışmıyorken habire zehir içiyorsunuz, bir de bunun için para ödüyorsunuz... Sağlığın, cildin, ten kokunuzun vs bozulması da cabası. Hiç düşünmeyin hemen devletin herhangi bir sağlık kurumuna gidip sigarayı bırakma kararınızı söyleyerek başlayın bence.

16. 24 Haziran 2010
  17. minenes

minenes Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    63
    Ödül Puanları:
    153
    alınganlık annemde de var. çok zor bir huy, hem insanın kendi hem de çevresi için. değiştirmek amacıyla herhangi bir şey düşündünüz mü?

18. 29 Haziran 2010
  19. twilightter..

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76

Öyle evet,kurtulmaya calısıyorum ama ..