Her yıl 130 milyon kadın ve kız sünnet oluyor.

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve lal_00 tarafından 26 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  26 Eylül 2009
  Konu Sahibi : lal_00
 1. lal_00

  lal_00 sonsuza dek seninle Üye

  Katılım:
  8 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  387
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  Her yıl 130 milyon kadın ve kız sünnet oluyor.

  --------------------------------------------------------------------------------


  Birleşmiş Milletler verilerine göre, dünyada her yıl 130 milyon kadın ve kız çocuğu sünnet ediliyor, bunlardan yaklaşık 2 milyonu hayati tehlike yaşıyor.


  Uçan Süpürge İsveç muhabiri olan Tülin Uygur, kadın sünneti geleneğinin Afrika kıtasının orta bölümünde bulunan 30 ülkede yaygın olduğunu belirtti.


  Uygur bu bölgedeki kadınların yüzde 72'sinin, diğer Afrika ülkelerindeki bazı etnik gruplardaki veya kabilelerdeki kadınların ise yüzde 18'inin sünnetli olduğunu söyledi.yasakkelimeyasakkelimeyasakkelimeyasakkelime


  Umman, Yemen, Birleşik Arap Emirliği, Endonezya, Malezya ve Kuzey Irak'taki bazı Kürt bölgelerinde de - daha az olmakla birlikte - sünnet geleneğine rastlanıyor.


  Bu ülkelerden gelen göçler nedeniyle kadın sünnetinin Avrupa, Kanada, ABD, Yeni Zelanda ve Avustralya'ya taşındığını söyleyen Uygur, uygulamanın kadınlara yönelik şiddetin en uç noktalarından biri olduğunu kaydetti.


  Tülin Uygur, ''BM verilerine göre, dünyada her yıl 130 milyon kadın ve kız çocuğu sünnet oluyor. Ayrıca yaklaşık her yıl 2 milyon kız çocuğu, sünnet nedeniyle hayatını kaybetme tehlikesi içinde yaşıyor'' dedi.

  KADIN SÜNNETİ - VERİLER  Uluslararası Af Örgütü, dünyanın gerçek anlamda her kültüründe 'normal' veya 'geleneksel' sayıldığı için görünmeyen kadına yönelik şiddet biçimleri olduğuna dikkat çekiyor. Örgütün verdiği rakamlara göre dünya çapında:


  135 milyondan fazla kadın ve kız çocuğu sünnet oluyor ve her yıl 2 milyon kız çocuğu ve kadın bu riskle karşı karşıya bulunuyor. (Her gün 6 bin kişi)


  Afrika’nın 28'den fazla ülkesinde kadın sünneti uygulanıyor.Mısır’da 15-49 yaş arası evli kadınların yüzde 97’si kadın sünneti olmuş.


  Kadın sünneti Hindistan, Endonezya, Malezya ve Sri Lanka gibi Asya ülkeleriyle Avustralya’daki göçmen topluluklarda görülüyor.
  K

  adın sünneti Danimarka, Fransa, İtalya, Hollanda, İsveç, İsviçre ve Britanya’daki göçmen topluluklar arasında da uygulanıyor.

  Vahşice yöntemler

  Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre kadın sünneti delme, dağlama, kazıma, vajinanın içine kanamaya yol açacak çeşitli bitkiler yerleştirme gibi şekillerde uygulanıyor.


  Cibuti, Somali ve Sudan'da kadınların yüzde 98'i sünnetin en ağır şekli olan 'firavun yöntemi-infibulation' ile sünnet ediliyor. Mısır'ın güneyi, Eritre, Etiyopya, Gambia, Çad, Kenya ve Mali'nin bazı bölgelerinde de bu tür sünnet uygulanıyor.


  Firavun yönteminde kadınlar her doğum sonrası yeniden sünnet ediliyor ve doğurdukları çocuk sayısı kadar sünnet oluyor. Uygur, kadınların bu şekilde aynı acıları defalarca aynı yoğunlukta yaşadıklarını belirtiyor.

  Kadın sünnetinin kökeni

  Mısır’da yapılan arkeolojik kazılarda, bazı kadın mumyaların sünnetli olduğunun belirlendiğini, kadın sünnetinin, MÖ 1600’lü yıllardan kalan duvar resimlerinde de detaylı şekilde tasvir edildiğini belirtti.


  Bu verilerin, kadın sünnetinin çok eski çağlara dayandığının kanıtı olduğunu kaydeden Uygur, sünnetin, Afrika’da Hıristiyan, Müslüman, Musevilerin yanı sıra tek tanrılı olmayan dinlere inanan gruplarda da yoğun olarak uygulanmasının, geleneğin tarihinin, tek tanrılı dinlerden daha eski olduğunu gösterdiğini kaydetti.

  Sünnet olanın statüsü yükseliyor

  Sünnet yaşı ise bölgelere göre değişim gösteriyor. Etiyopya ve Nijerya'da kız bebekler 8 günlükken, Mısır'da 3-8, Sudan'da 5-8, Somali'de 4-10 ve diğer pek çok ülkede ise 13-15 yaşları arasında sünnet yapılıyor.


  Uygur, sünnetin genital bölge uyuşturulmadan bıçak, traş bıçağı, keskin cam parçaları ve keskin teneke kenarları kullanılarak yapıldığını, yaranın tutturulmasında ise ağaç dikenleri, kemik çiviler, iğne, hayvan kılları ve deriden elde edilen ipliğin kullanıldığını aktardı.


  Kadının sünnet edilmesinin 'büyümenin' ve 'kadınlığa atılan ilk adımın gereği' olarak görüldüğünü belirten Uygur, ''sünnet olan kızlara hediyeler ve elbiseler sunulur. Az çığlık atan kızlar herkesin beğenisini ve takdirini alırken, çok çığlık atan kızlar hem acıları, hem de utançlarıyla başbaşa bırakılır. Ancak sonuçta sünnetli kızların genel olarak çevrelerinde statüleri yükselir. Evlenmeleri garanti altına alınır'' dedi.


  Uyuşturulmadan ve steril olmayan araçlarla yapılan sünnetin hemen ardından kan kaybına bağlı şok, kansızlık, kan zehirlenmesi, enfeksiyonlar, idrar yaparken yaranın yanması gibi sorunların ortaya çıktığını ifade den Uygur, sorunun gözardı edildiğini belirtti.


  Uygar gelişmiş ülkelerin Afrika'nın sadece yeraltı ve yerüstü kaynaklarıyla ilgilendiğini, bazı misyoner grupların da olayı 'antropolojik boyutları'ndan ibaret olarak gördüğünü söyledi.
   
 2. 26 Eylül 2009
  Konu Sahibi : lal_00
 3. derman

  derman Gökkuşağı istiyorsan ;yağmura katlanmalisin. Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2007
  Mesajlar:
  5.141
  Beğenildi:
  1.558
  Ödül Puanları:
  163
  Bu Çok haksız yapılan bırŞey Çok ıĞrenıyorum bu haberlerı okumaktan kadınlara yapılan en bÜyÜk haksızlık
   
 4. 26 Eylül 2009
  Konu Sahibi : lal_00
 5. lal_00

  lal_00 sonsuza dek seninle Üye

  Katılım:
  8 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  387
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  bence vahşet ve cahilliğin en karası bu olsa gerek....... işkence yapılıyor kadınlara aşalanıyolar.. neymiş evlilik öncesi bekaret korumak için miş pöffff akla bak ya yazık çok yazık
   
 6. 26 Eylül 2009
  Konu Sahibi : lal_00
 7. evrem716

  evrem716 İşte benn! Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.568
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  Çok tiksinç bir şey!
  Okurken sanki benim canım yandı!!!akannehir
   
 8. 26 Eylül 2009
  Konu Sahibi : lal_00
 9. TILSIM4754

  TILSIM4754 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2008
  Mesajlar:
  69
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  gerçekten çok vahşice bir de yaraları tutturma yöntemlerine bakar mısınız ya... çok yazık çok insan okurken gerçekten irkiliyo
   
 10. 26 Eylül 2009
  Konu Sahibi : lal_00
 11. lal_00

  lal_00 sonsuza dek seninle Üye

  Katılım:
  8 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  387
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  herşey cahalet...........
   
 12. 7 Ekim 2009
  Konu Sahibi : lal_00
 13. AswangCullen

  AswangCullen Guest

  nası oluyo yaa :bbo:
   
 14. 24 Temmuz 2013
  Konu Sahibi : lal_00
 15. cgdm01

  cgdm01 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Ocak 2011
  Mesajlar:
  5.562
  Beğenildi:
  83
  Ödül Puanları:
  153
  Dünyada hala bunlar yaşanıyor çok yazık :KK47:  34 milyon kadın 'sünnet' kıskacında
  Ortadoğu ve Afrika'da önümüzdeki 10 yıl içerisinde 30 milyondan fazla kadının sünnet tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi


  $ks.jpg
  BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF'in hazırladığı rapora göre, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde şu anda sünnet edilmiş 125 milyon kadın yaşıyor.

  Rapora göre dünyada sünnet edilen kadınların sayısında azalma olsa da, önümüzdeki 10 yıl içerisinde 30 milyon kadın sünnet tehlikesiyle karşı karşıya.

  UNICEF'in raporuna göre, kadın sünneti Kenya ve Tanzanya’da 3 kat azalsa da Somali, Gine ve Cibuti gibi ülkelerde istatistiklerde bir değişiklik olmadı.

  Bu ülkelerde kadınlar hijyenik olmayan koşullarda sünnete maruz kalıyor.

  Kadın sünneti ağır kanama, ürolojik problemler, enfeksiyon, kısırlık ve doğumda ölümlere neden oluyor.

  BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, kadın sünnetini "genital sakatlanma" olarak adlandırıyor ve durdurulmasını talep ediyor.
   
 16. 21 Mart 2014
  Konu Sahibi : lal_00
 17. dilrubasert

  dilrubasert Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Haziran 2013
  Mesajlar:
  248
  Beğenildi:
  25
  Ödül Puanları:
  48