Her yönüyle Atatürk

Konusu 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' forumundadır ve smhsmh tarafından 19 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  19 Nisan 2009
  Konu Sahibi : smhsmh
 1. smhsmh

  smhsmh Kaan'ım Allaha Emanetsin Pro Üye

  Katılım:
  13 Şubat 2008
  Mesajlar:
  9.017
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  146
  [​IMG]

  Oyun Adı
  *HER YÖNÜYLE ATATÜRK
  Yazan
  Atila OĞULTEKİN - R.Onur DURU - Şenol ÖNDER
  Yöneten
  Atila OĞULTEKİN

  OYUN HAKKINDA

  BİR SÖZ SÖYLEMEK GEREKİYORDU

  Ulusal Kurtuluş Savaşımızın lideri Mustafa Kemal ATATÜRKü, neler yaptığını ve emperyalist güçlere karşı nasıl bir mücadele verdiğini, tüm dünyaya karşı bu halkı nasıl ayağa kaldırdığını ve halkıyla beraber nasıl bir ülke yarattığını tiyatro sahnesine taşımak elbette ki çok zor ve sorumluluk isteyen bir süreç oldu hepimiz için. Çünkü bildiklerimiz, bilmediklerimiz ve çeşitli kaynaklardan öğrendiklerimiz her seferinde daha derin bir yerlere sürükledi bizi ve nihayetinde onlarca epizodun oluşmasını sağladı. Tabii ki onların hepsini tiyatro sahnesine taşımak mümkün olmadığından ne demeye çalıştığımızı en dolaysız anlatanlarını kronolojik olarak bir sıraya sokup elimizdeki bu metne ulaştık. Son olarak Nazım Hikmet in büyük eseri Kuvayı Milliye Destanından da bazı bölümler alarak elimizdeki bu metne ulaştık.
  Böyle bir oyun oynamak tabii ki üç beş tane kaynaktan yola çıkarak mümkün değil. Bunun için uzun süren araştırmalar ve AST olarak Türkiyenin ve dünyanın durumunu da değerlendirmek boynumuzun borcuydu. Sadece ATATÜRKün sözlerinden yola çıkmak bile birçok gerçeği gözler önüne sermeye yetiyor aslında. Gazi Paşa, 1919 yılında Örtünme kalkacaktır demiş ve sonrasında başarmış, ancak bugün sokaklarda gezerken bir de bakıyoruz ki, bir Amerikan aktiristinin taktığı başörtüsü kadınlarımızın başına dolanmış. Elini sallasan onlardan birine çarpıyor. Aman ha günah, elini sallama erkek kadına dokunmasın!. İki yıl öncesine kadar kot pantolonla gezen komşumuzun kızı, başındaki ipek kumaşın altından bakan gözlerini bizden kaçırırken, selam vermekten bile çekiniyor.
  Oysa Mustafa Kemal, bizim kadınımıza Avrupanın kadınından önce seçme ve seçilme hakkı vermişti ve erkeğin yanında eşit haklara sahip kılmıştı.
  Din konusunda çok dikkatli olmamız gerektiğini öğütlemiş ve bizi yanlış yola sevk eden soysuzların hep din örtüsü altında bu işi yaptıklarını defalarca kez tekrarlamıştı. Diyor ki; Türkiye Cumhuriyeti, şeyhler, dervişler ve müritler memleketi olamaz!. Ancak bu günlerde gelen bir haber yüreklerimizi acıtıyor; Sivasta 1993 yılında çoluk çocuk demeden, tekbir sesleriyle 33 cana kıyan canavarlar, zaman aşımından serbest bırakıldı.
  Sadece din değil, dünya ile olan ilişkilerimizde yüksek bir siyaset izleyen Mustafa Kemal, Birleşmiş Milletler e girmek için biz başvurmayız, onlar bizi davet ederse şartlarımızı koyarız. diyorken bugün ABye girebilmek için kırk takla atan bir ülke haline geldik. Dahası ABDnin ve çok kıymetli (!) yabancı dostlarımızın sözünden çıkamıyoruz.
  Bugün meydanlarda ağaçlar sökülüp yerlerine reklam panoları, havuzlar ve estetik duygusundan çok uzak köprüler dikilirken Mustafa Kemal, bir bataklıktan Atatürk Orman Çiftliğini kuruyor.
  Yani O sıfırdan hayatın her alanında gelişen bir ülke yaratıyor.
  2008 yılının 29 Ekiminde Cumhuriyetimizin 85. yılını kutladık. Daha doğrusu, gelenek haline gelmiş olan Kızılay meydanında yapılan kutlamalar bu sene yoktu ama Biz evlerimizde bu günün gururunu yaşadık. Fakat bu seneki buruk bir gururdu. Oysa bunca acayiplik yaşanan bir ülkede 85 yıl önce emperyalizme karşı verilen çok büyük bir mücadelenin sonunda hak edilmiş bir Cumhuriyet kurmuştuk. Dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir hızla, Avrupanın yüzyılı aşkın sürelerde başarabildiği devrimleri 25 yılda yapmış ve uygulayabilmiş bir milletin çocuklarıyız.
  Ama şimdilerde Elhamdülillah şeraitçiyiz!
  Onun için bugün Ankara Sanat Tiyatrosu olarak bir söz söylemek gerekiyordu ve bu sözü
  ASTın dilinde söylemeliydik. Çünkü bu sahne bize bunu öğretmişti.
  7 den 70e herkesin izlemesi gereken bu oyun, seyircisine soruyor:
  Biz O nun En Büyük Eserim, dediği Cumhuriyete, yeterince sahip çıkabiliyor muyuz?
  Ne dersiniz?
  R.Onur DURU

  TEMA VE KONU

  Hepimiz Atatürk' ü okullarda anlatıldığı kadarıyla tanıyoruz. Hep Atatürk' ün, bize çocukluğunda dayısının çiftliğinde karga kovalamasından, askeri okula giderek iyi bir asker olup tarihteki en büyük liderlerden biri olmasından bahsedilir. Ancak, bu denli çok yönlü bir liderin, bir milletin kaderini belirleyen kararları nasıl aldığını ve nedenlerini bilmiyoruz.

  Bunun dışında bir asker, bir devlet adamı, bir lider ve dünyada başka örneği olmayan bir Kültür Antropoloğu.... Tüm bu yönlerinin dışında kimdir Atatürk?

  Oyunumuz, Ulu Önder' in bilinmeyen yanlarını açık biçimde inceleyerek 7 den 70e tüm seyircilerimiz ile paylaşmayı hedeflemektedir.

  Dergi Ve Gazete Haberleri


  En İyi Kadın Oyuncu - EBRU SAÇAR - Ölüm ve Kız
  En iyi Efekt Tasarım - MEHMET KIZILGÜL - Ölüm ve Kız

  Umut Vadeden Genç Oyuncu - ANIL KIR - Töre

  *En iyi Belgesel Oyun - Her Yönüyle ATATÜRK - Atila OĞULTEKİN, R.Onur DURU,
  Şenol ÖNDER


  Ankara Sanat Tiyatrosu
  Ankara

  Adres
  Ankara Sanat Tiyatrosu İzmir Cad. Ihlamur Sk. 7-A Kızılay / ANKARA