Her Zevke Hitap Edecek Bebek Örgüleri ( Resimleri ve Tarifleriyle ) Paylaşalım mı ?

Konusu 'Alıntı Örgü modelleri' forumundadır ve sifaa tarafından 9 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

9 Temmuz 2012
    Konu Sahibi : sifaa
  1. sifaa

sifaa Mucize Prenseslerim Pro Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    48
    Özel Mesaj At
    Arkadaşlar başlık alıntı modeller ama, hangi sitenin alıntısı ? :KK28:
    Başkalarının emeklerine saygı duyulması adına yaptığımız alıntı modellerinin altına sitenin linkini koymamız,hem yönetimi zora sokmamak, hem de emeğe saygı duymak adı altında daha hoş olacaktır. En Büyük KK
    Bundan sonraki modellerinizin altına link koymanız gerekmektedir.Ayrıca lütfen teşekkür etmek ve tasdik etmek adına BEĞEN butonunu kullanınız.Aksi halde mesajlarınızın silinmesi yanında, teşekkür ettiğiniz kişi bu mesajı göremeyecektir En Büyük KK

teşekkür etmek ve eline sağlık yerine lütfen BEĞEN butonu kullanınız , keyifli paylaşımlar

:KK6::KK6::KK6::KK6::KK6:
    auspiciouss bunu beğendi.
  2. 9 Temmuz 2012
  3. sifaa

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    48
    Özel Mesaj At
    $DSC03171.JPG
    Malzemeler : ip: Bravo Buse , Şiş: 4 no şiş
    Başlamadan önce arttırmaları 1 ilmeğin içinden örerek yapıcaz. Bunun için Knitting Increases | KnittingHelp.com KFB yazan videoyu izleyebilirsiniz.

$DSC03145.JPG

Tabanı:
    Şişe 27 ilmek at.
    1. ve tek sıralar: düz ör.
    2.sıra: 1 düz-1art.-10 düz- 1 art.-1düz-1art.-10 düz -1 art.-1düz
    4.sıra: “ “ 12 düz “ “ ” 12 düz “ ”
    6.sıra: “ “ 14 düz “ “ “ 14 düz “ ”
    8.sıra: “ “ 16 düz “ “ “ 16 düz “ ”
    10.sıra: “ “ 18 düz “ “ “ 18 düz “ ”
    (toplam=47 ilmek)

11- 19 sıralar: düz örülecek

$DSC03149.JPG

Burun:
    1.sıra: 28 düz ör 1 ilmeği boş al, 1 düz ör, boş aldığın ilmeği üzerinden geçir, diğer ilmekleri örmeden geri dön.
    2.sıra: 1 boş ilmek, 9 ters, 2 ters ilmeği beraber ör, geri dön.
    Bu şekilde ortadaki 10 ilmeğin her iki yanından şişimizde 33 ilmek kalana dek kesme yapın. Kesmeler bitince 1 sıra ters, 1 sıra düz örün ve ajurlu örneğe geçin.

$DSC03151.JPG

Ajurlu Örnek:
    1.sıra: 2 düz- (2 ilmek beraber düz – 1 dola – 1 düz- 1 dola – 2 ilmek beraber sola) sıra sonuna dek parantez içini tekrarla.. 2 düz
    2.sıra: ters
    3.sıra: 1 düz (2 ilmek beraber düz- 1 dola-3 düz-1 dola- 2 ilmek beraber sola ) sıra sonuna dek parantez içini tekrarla … 1 düz
    4. sıra ters
    Bu 4 sırayı 5 kez tekrarlayın. İlmekleri gevşek bir şekilde kesin.

Not: Bu ajurlu örneğin aslı böyle. Yalnız bu patikte ilmek sayısına göre baştaki ve sondaki düzler denk gelmiyor ben şöyle yaptım sayılarını:
    1.sırada: başta 3, sonda 4 düz ilmek
    3.sırada: başta 2, sonda 3 düz ilmek

$DSC03154.JPG

Kaynak: sevkut dan alıntıdır :nazar:
    Son düzenleme: 11 Ocak 2013
  4. 10 Temmuz 2012
  5. sifaa

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    48
    Özel Mesaj At
    $DSCN1153.jpg $DSCN1154.jpg

Tulumun Açıklaması:Öncelikle tulumumuz iki bacaktan oluşuyor ben burada tek bacak sayısını anlatacağım, ancak sayılarda herhangi bir yanlışlığa meydan vermemek için ben iki bacağını da aynı şişte başlayarak ördüm.Bacağımıza 36 ilmek ile başlayıp ben 10 sıra lastik ördüm ama burası size kalmış bir ayrıntı.

1.Sıra: İlk ilmeği boş alıp, dibine batarak bir tane arttırıyoruz. 17 ilmek düz örüp, yine dibine batarak bir arttır, 2 düz ör, dibine batarak 1 arttır, 17 ilmek ör, 1 arttır, 1 düz ör.
    Şimdi ortadan arttırdığımız yerlere bir belirteç koyup, her düz sırada yukarıdaki gibi arttırılmak şartı ile 5 defa bunu tekrarlayın. (Not: Eğer ipiniz çok ince ise bu yeterli yüksekliği sağlamayacağı için bu şekilde uzatılabilir). Yeterli yüksekliğe eriştikten sonra, bacakların iç tarafından yani ağ kısımlarından her iki taraftan da 5-6 ilmek attırılır. Bu işlem tamamlandıktan sonra iki bacak birbiri ile eklenir. (Not: Ben kolumun üzerinde ördüğüm için misinalı ile örmekte zorlanıyorum, dolayısıyla benimkinin arkası dikişli, önü düz oldu. Eğer misinalı ile örülecekse dikişsiz ve tüm olarak çıkacaktır ki, bu daha da güzel bir görüntü sağlar). Birleşme işlemi tamamlandıktan sonra, yine yanlardan arttırdığımız, yani daha önce işaretle ayırarak arttırdığımız yerlerden 3 sırada 1 olmak üzere 3 defa arttırarak, yüksekliğin 15-16 cm olmasını sağlıyoruz. Bundan sonra ise, dümdüz devam edilecek. İlk başladığımız lastikten itibaren 30-32 cm olana kadar.(Yaklaşık 50-52 sıraya denk geliyor.)
    Daha sonraki sıralarda ise, Her 3 sırada bir, (yine yanlardan arttırma yaptığımız gibi, bir eksilt 2 ör, bir eksilt biçiminde) 3 defa eksiltilecek. Sonra, sayıları eşitleyip koltuk altları için her iki taraftan da 4 ilmeği kapat. Bundan sonrası için sadece ön tarafı örerek devam edeceğiz. Bunu yaparken de, her düz örmelerde koltuk altlarında 3 defa 1 ilmek kesilecek. Bu işlemi tamamladıktan sonra ise kalan ilmek sayımızın ortasından 10 ilmeği bir defada kapatın.
    Ve yakanın kesimi her iki taraftan da olmak üzere 3-2-1 olacak.
    Askılar için sanırım 10 yada 12 ilmek kalacak ve askılar için yeterli uzunluk sağlandığında ilik açılarak kapatılacak. Arka kısmını da aynı şekilde ördükten sonra tulumumuzun gövde kısmı tamamen bitmiş olacak.
    Daha sonra ağ kısmından ilmek toplayarak lastik örülecek yalnız ön taraftaki lastiğimize ilik yerleri açacağız. Daha sonra ayrı parça halince ceplerimizi yapıp, kenarlarını tığlayıp tulumuza monte edeceğiz. Bu arada kol ve yaka ağızlarını da tığlamayı unutmayalım. Umarım yeterince açıklayacı olmuşumdur.

Kaynak: cananca dan Alıntı:nazar:
    blue9905 bunu beğendi.
  6. 10 Temmuz 2012
  7. sifaa

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    48
    Özel Mesaj At
    $74004967.jpg

Yapılışı : ilk önce çorap şişleri ile bebeğin ayağına göre ilmek yapıyoruz örneğin 40 tane ilmek yapıyoruz
    bunu ters yada yüz şeklinde yaklaşık 10-15 sıra yine bebeğin ayağına göre normal örüyoruz.
    şimdi bu kadar ördükten sonra örgünün tam ortasından 40 ilmek yapmışsak 10-14 kadar parmakların üstü için yeri başka 2 şişe alıyoruz ortadan ama
    sonra bunları 15 sıra kadar örüyoruz ortadan aldıklarımızı yandakileri örmeyeceğiz…
    yeterli olduğunu düşündüğümüzde diğer şişlerdeki yerleri de istediğimiz boya gelene kadar örüyoruz burası patiğin boğaz kısmı oluyor
    işte patik bitti artık nasıl süslemek istiyorsanız süsleyebilirsiniz
    mesela bazı arkadaşlar patik bittikten sonra iğne ile parmak üstüne şekiller yapıyorlar en üsttekinde olduğu gibi

Kaynak: Oya Örgü den Alıntı :nazar:
  8. 10 Temmuz 2012
  9. sifaa

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    48
    Özel Mesaj At
    $1303.jpg

Arka: Sarı ile 86 ilmek başlanır ve örgü ters-düz olarak devam edilir , 7 sıra sonra batiğe geçilir , her iki yandan 4 sırada 1 ' er ilmek keserek devam edilir. Örgü boyu 26 cm. olunca sarıyla 7 sıra örüp tekrar batik ile devam edilir , örgü boyu 31 cm olunca her iki yandan kol evi için 3' er , 2 ' şer ilmek kesilir örgü boyu 45 cm olunca ilmek kapatılır.

Kol: Sarı ile 50 ilmek başlanır ve örgü ters-düz olarak devam edilir ,7 sıra sonra batiğe geçilir örgü boyu 19 cm olunca her iki yandan önce 3 ' er sonra 2 ' şer ve 8 cm olana kadar 1 ' er ilmek kesilir , ön düğme kenarlarına ilmek takıp 7 sıra verilen örgü raporu uygulanır , tek kenara 8 ' er cm aralıklarla düğme iliği yapılmalıdır , omuzlar dikilir , yakaya sarı ile ilmek takıp örgüye düz örgü devam edilir 8 sıra sonra kesilir .

Şapka : Sarı ile 95 ilmek başlanır , 7 sıra sonra batik renge geçilir , 4 cm sonra örgünün ters yüzü ön yüz gibi örerek devam edilir katlama için , örgü boyu 19 cm olunca ilmekler kapatılır.

Kaynak: Örgü Moda Evim den Alıntı :nazar:
  10. 10 Temmuz 2012
  11. sifaa

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    48
    Özel Mesaj At
    $DSCN1099-1.jpg

Yapılışı: 37 İlmek başlanır ve 1 sıra haroşa örülür.
    2.Sıra: 1 Ör, 1 arttır, 17 ör, 1 arttır, 1 ör, 1 arttır, 17 ör, 1 arttır, 1 ör.
    3.Sıra : Haroşa
    4.Sıra:2 Ör, 1 arttır, 17 ör, 1 arttır, 3 ör,1 arttır, 17 ör, 1 arttır,2 ör.
    5.Sıra: Haroşa
    6.sıra: 3 Ör, 1 arttır, 17 ör, 1 arttır, 5 ör, 1 arttır, 17 ör, 1 arttır, 3 ör.
    7.Sıra: Haroşa
    8.Sıra: 4 Ör, 1 arttır, 17 ör, 1 arttır, 7 ör, 1 arttır, 17 ör, 1 arttır, 4 ör.
    9-19 ncu sıralar haroşa ör.
    20 Sıra: 18 Ör, 4 kere 2 ilmek beraber ör, 1 ör, 4 kere 2 ilmek birlikte ör.
    21 Sıra: Haroşa
    22 Sıra: 10 ilmek ördükten sonra ortadaki 21 ilmeği kapat ve 12 ilmek ör.

Bundan sonrası karşıdaki 12 ilmeği 1 sıra haroşa ördükten sonra 12 ilmek atarak patiğin bandını oluştur. Sonra karşıyı eşit şekilde ör ve bitirip taban kısmını dik. Üzerine ister çiçek yapabilir, isterseniz kenarlarını tığ işi yapabilirsiniz. Yanlara da bir adet düğme dikiyoruz. Kolay gelsin.

Kaynak: cananca dan alıntı :nazar:
  12. 10 Temmuz 2012
  13. sifaa

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    48
    Özel Mesaj At
    $hobilerimden_patikkirmizi.JPG

Bu kırmızı patikleri 3.5 numara şiş ile Nako Vizon ip kullanarak pirinç örgüyle ördüm…Yeni doğacak kız bebekler için çok güzel ama daha büyük örmek için şemadan bakıp ilmek arttırabilirsiniz..

Yapılışını ise şöyle anlatayım:

Pirinç örgünün yapılışı:

• 1 ilmek yüz,1 ilmek ters sıra sonuna kadar aynı şekilde örülür.
    • Arka sıradan örerken düzün üstü ters,tersin üstü yüz örülür.Pirinç örgüsü aynen bu şekilde devam eder.

Patiğin örülüşü:

•20 ilmekle başlanıp pirinç örneği kurulur.
    • 4. sıradan sonra 5.sırada patiğin tek tarafından artırmaya başlanır.23 ilmek olana kadar er sırada tek taraftan 1 ilmek artırılır.
    • 23 ilmek olunca 4 sıra artırmadan örülür, böylece burun kısmı ortaya çıkıcaktır.
    • Daha sonra yine eksiltmeye başlanır.20 ilmek olana kadar eksiltilir.
    • Yine 4 sıra örülür 20 ilmek 23 ilmek yapılır.
    • Düz olan (artırılmamış taraf) topuk kısmından 11 ilmek eksiltilir.
    • Diğer 12 ilmek hiç artırmadan 4 sıra örülür.
    • Tekrar eksiltilen 11 ilmek artırılarak 23 ilmeğe çıkarılır .( artırma ve eksilmelerin yapıldığı tarafta, her ön sırada 1 ilmek)
    • Yine 20 ilmek kalana kadar eksiltmeye devam edilerek 4 sıra örülüp bitirilir.
    • Bittikten sonra üst bantı 4 ilmek lastiğin ağız kısmından çıkarak 17 sıra üst bant örülüp bitirilir.
    • Arkadan 7 ilmek çıkarılarak arka taraf örülmeye başlanır ve 8 sıra ördükten sonra bitirilir
    • Patiğin yanlarından birleştirilerek şekil verilir…

Kaynak: Oya Örgü den Alıntı :nazar:
  14. 11 Temmuz 2012
  15. sifaa

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    48
    Özel Mesaj At

Örgü açıklaması 6 aylık bebekler içindir:

33 ilmek atılarak sağ koldan başlanır ( etek ve yaka kenarının düzgünlüğü açısından lastik örgüye 3 düz ilmek ile başlanmalıdır. )
    10 cm. örüldükten sonra kol arttırmaları başlar , her 4 cm. de bir her 2 yandan 1 er ilmek arttırılır ( 5 defa ) kol boyu 18 cm. olduğunda her 2 yana ( ön ve arka için )35 ′ er ilmek atılarak devam edilir. ( toplam 113 ilmek ) 8 cm. ( 20 sıra ) örüldükten sonra yaka için ortadaki 7 ilmek kesilerek örgü 53 ′ er ilmeklik 2 parçaya ayrılır.

10 cm. ( 22 sıra ) daha örüldükten sonra sağdaki parça bir defada kesilerek bitirilir.

Soldaki parça ise ; yardımcı bir şişe alınarak bekletilir.
    Üst üste binen 2. ön parça için ayrıca 53 ilmek atılır ve yine 3 düz ile başlanarak 10 cm. ( 22 sıra ) örülür.

Sonra bu 2. parçanın soluna 7 ilmek atılır ve yardımcı şişte bekleyen 53 ilmek te ilave edilerek tekrar 113 ilmek elde edilir.
    Tek parça halinde 8 cm. daha ördükten sonra her 2 yandaki 35 ' er ilmek bir defada kesilerek bitirilir.

Ve kalan 43 ilmek ile sol kol örülmeye başlanır.
    Her 4 cm. de bir her 2 yandan 1 ' er ilmek eksiltilir. ( 5 defa )
    Kol boyu 18 cm. olduğunda kalan 33 ilmek bir defada kesilerek bitirilir.

Kaynak: laachar dan Alıntı :nazar:
  16. 11 Temmuz 2012
  17. sifaa

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    48
    Özel Mesaj At
    Anlatımlı Ajurlu Örgü Bebek Yeleği Modeli

Malzemeler:
    şiş: 3.5 numara ( bir yaşına kadar giyilebilir. )

Yapılışı :84 ilmek başlanır. 3 sıra haroşa örülür. 3 sıra haroşadan sonra düğme ve ilik için 8 ilmek haroşa örün,8 ilmek düz örün,1 ilmek şişinize atın 2 ilmek haroşa (ters) örün 1 ilmek atın,
    omuz (kol) icin : 8 ilmek düz örün,bir ilmek atın 2 ilmek haroşa örün 1 ilmek atın.15 ilmek arka parça için düz örün,1 atın 2 ilmek haroşa örüp bir atın,8 ilmek ikinci omuz için düz örün 1 atın 2 ilmek haroşa örün ,1 atın,8 ilmek düz örüp 8 ilmek haroşa örerek 1. sırayı tamamlayın. arkası devamlı ters örülecek.

bu işlemi 2 sırada bir artırmak üzere ( yeleğin yüzünde artırmalar olacak ) kolların yanındaki delikler 15 tane olmak üzere tekrarlayıp robayı bitirin.( isterseniz benim yaptığım gibi evde kalan yünlerinizi değerlendirebilirsiniz aralardaki 3 sıra haroşaları değişik renklerde yapabilirsiniz. )

Örneğe geçtiğinizde 8 ilmek haroşa örün,( düğme yada ilik için ) 2 sıra örneği kurmadan düz gidip gelin şişinize ve örneğinize göre bu sırada bedeni arttırabilirsiniz, ve de kolları ayırmalısınız.

Not:
    Eğer ceket yaparsanız koltukların altından 4 bir taraftan 4 bir taraftan kolların ilmeğini artırın.

Önlerin hemen 8 sıra haroşasından sonra yarım örnek koydum 1 haroşa ör,2 ilmek haroşa alarak kes, diğer 2 ilmeği de haroşa olarak kes,1 at 1 düz ör,1 at 1 düz ör,1 at 1 düz ör ,1 at ;1 ilmek haroşa ör,2 ilmek keserek haroşa ör,2 ilmek keserek haroşa ör,2 ilmek keserek haroşa ör,2 ilmek keserek haroşa ör.( 5 ilmek haroşa olacak ) sadece haroşanın 1 tanesi kesilmeden örülecek.

Böylelikle 4 ilmek artırılıp 4 ilmek kesilmiş olacak. örneğin devamı yine 1 atıp 1 düz örgü,1 atıp 1 düz ,1 atıp 1 düz, 1 atıp 1 haroşa ,2 ilmek kesilerek haroşa, 2 ilmek kesilerek haroşa ,2 ilmek kesilerek haroşa,2 ilmek kesilerek haroşa örülüyor.Diğer yana da yarım örnek gelecek şekilde hesaplayarak bitiriyorsunuz.

Etek Ucu ve Kolların Farbası: Etekte 8 ilmek haroşadan sonra 1 atın 4 ters örün , 1 atın 4 ters örün…............ Şişin sonuna kadar.arkadan gelirken yüzü yüz tersi ters örün attığınız ilmekler arkada ters olacak.

3. Sıra: 8 ilmek örün 1 atın 1 düz örün 4 ilmek ters örün 1 at 1 düz ör 4 ters……..

5. Sıra: 8 ilmek örün 1 atın 2 düz örün 4 ilmek ters örün ,1 atın 2 ilmek düz 4 ilmek ters örün…….

7. Sıra: 8 ilmek örün 3 düz örün 4 ilmek ters örün

Kaynak: laachar dan alıntı :nazar:
  18. 11 Temmuz 2012
  19. sifaa

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    48
    Özel Mesaj At
    $88905900.jpg $47494515.jpg $58379740.jpg $71751339.jpg $11341027.jpg $87585063.jpg $35925896.jpg $33829202.jpg $70517338.jpg $22890614.jpg

Yapılışı : üstten 60 ilmekle başladım.3 sıra ördüm sonra kenarları eşit bırakıp ( 23 ilmek), ortadan kestim ( 14 ilmek), sonraki sırada kestiğim ilmekleri tekrar attım ( 14 ilmek).

yine 3 sıra ördüm.23 ilmek örüp 1 ilmeği aldım renkli ipten bir ilmeğe 5 ilmek çıkardım sonra 1 ilmek krem ördüm aralarında. 7 kere tekrarlıyorum ön tarafı düz arkası haroşa oluyor ip hep arkaya gelecek. 8 sıra örüp alttan yine ortada 8 ilmek kalacak şekilde bir ordan bir diğer taraftan toplayarak bitiriyorum…

Kaynak: laachar dan alıntı :nazar: