Herkes artık bebek yap diyor... Çok bunaldım:(

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve MeLoDi tarafından 26 Kasım 2008 başlatılmıştır.

26 Kasım 2008
    Konu Sahibi : MeLoDi
  1. MeLoDi

MeLoDi LeYLaELaGöZLüBiRÇöLaHuSu! Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    196
    Bu konuyu yazmak için uzun süredir düşünüyorum. daha önce yazdığım konudaki verdiğiniz destekler için teşekkür ediyorum. okuyanlar belki hatırlar ama kısa olarak anlatmaya çalışacağım.
    eşimin işten çıkarılması nedeniyle maddi olarak epey zor günler yaşamıştık. eşimin ailesi de evlenirken hiç eşya almadığı gibi maddi olarakta yardımcı olmadı. nikahımda da 8 çeyrek altın 1 bilezik ve 80 ytl para takıldı. (5 yıl önce) tabi takılan da az olunca bize bir fayda sağlamadı. beyaz eşyamız, koltuğumuz, televizyonumuz yoktu. bazı eşyaları eşimin alesi alacaktı bizde kalanını. ama onlar sözünü tutmayınca kalakaldık. bunu öğrendiğimiz de nikaha 3 gün kalmıştı. yatak odası ve vitrin evimizin eşyasıydı. eşya için evlenmekten vazgeçemezdim. annem elinden geldiğince destek olmaya çalıştı. sevgimiz ile üstesindek geliriz dedik ve geldik. ama kolay olmadı. eşimin işten çıkarılması benim işten çıkarılmam kredi kartı borçaları.
    ben 2.5 senedir çalışıyorum. eşimde dükkan devraldı abimle ortak. artık kendi işyerini açmak zorundaydı. çünkü yaşından ötürü ona kimse iş vermek istemiyor verseler bile sonra bahane bularak işten çıkarıyorlardı.
    ve bu süre içinde biz bebek sahibi olmayı hiç düşünmedik. bikaç sefer niyetlendik. o zaman da eşim işten çıkarılmıştı. bu sefer seneye olsun diye düşünürken dükkanı devralan abim bazı masraflara eşimi de dahil edince şu an 3000 ytl borcumuz oldu.daha kirası vergisi var. evimiz de kira. alışverişlerimizi hep karttan yapıyoruz mecburi olarak. yani toparlanıncaya kadar eşim para kazanmadan dükkan için çalışacak.
    annem uzun zamandan beri bebek yapın diye tutturdu. herkes benim niye çocuğumun olmadığını soruyormuş. onlara ne diyorum. annem diyor ki senden sonra evlenen herkesin çocuğu var büyüdü bile bir sen kaldın. yaşım 32. bu yaştan sonra çocuk sahibi olman zorlaşacak, riskli olcak diyor. etrafımda konuştuğum arkadaşlarım 35 yaşına kadar zamanın var diyor. ama önüne gelen bebek yok mu diyor? üstüste duyunca bunalıyorum. annem hep ona gittiğimde başıma kakıyor. ne yapacağımı şaşırdım. çocuk konusunda hiç cesaretli değilim. bu kadar borçla nasıl düşünebilirim. üstelik evim rutubetli ve kullanışsız. bebek için sağlıksız bir ortam. taşınmak bile çok masraflı. bu konudan çok sıkıldım. ne yapmalıyım sizce?senağlama

2. 26 Kasım 2008
  3. nisansu

nisansu Mahkum bir hayat... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Canım bebek konusunda hemen yapmamakla bu zmana kadar iyi yapmışsın. Annenin baskısı bir yana yaşın tabiki önemli. Ama kendini hazır hissetmen annenden ve yaşından daha önemli. Sen kendini rahat bırak her şeyin zmanı vardır. Üzülme canım

4. 26 Kasım 2008
  5. duruvenehir

duruvenehir Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    canım benim önce bebek için kendini hazır hissetmelisin ama anladığım kadarıyla sen zaten hazır değilsin birde şartlarda hiç uygun değil şuan ..

1-2 yıl beklemek sanki daha iyi olacakmış gibi geldi bana ama tabii yine karar senin..

6. 26 Kasım 2008
  7. Gxuxlsxuxm Sultan

Gxuxlsxuxm Sultan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    146
    Maddiyat problemleri gelir gecer arkadasim bu tür sorunlari hepimiz yasadik veya yasiyoruz, allah güc kuvvet saglik versin calisalim bunlarda gececek insallah...:teselli:

Cocuk olayini kesinlikle ona buna kulak vererek kendini baski altinda hissederek yapma derim, sen kendini ne zaman hazir hissediyorsan o zaman yap ...lakin bir yerde annene hak vermiyor degilim, maleserf yasindan dolayi bencede fazla zaman birakma gibi bir lüksün yok...gercektende hersey genclikte cekiliyor arkadasim, yaslandik otuzdan sonra falan demek istemiyorum yanlis anlama.....:nazar:

Fakat bebek hep bebek kalmiyor okul sorunlari ergenlik sorunlari vs. vs. bunlar hep yasliligna denk geldigi zaman kafan kaldiramayabilir....o yüzden cokta zaman birakma bence...a.s

Allah herseyin hayirlisini versin insallah:Saruboceq:

8. 26 Kasım 2008
  9. eftalyaa

eftalyaa sevdimde noldu:((( Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    ah canım benım Allah yardımcın olsun
    gercekten zor bır durumdasın bu borclar arasında bebek yapmanız cok saglıksız olur bence
    etrafın ne dedıgınede kulak asma sankı onlarmı buyutcek bebegı
    annenede durumları acıkca anlat umarımkı senı anlıcaktır
    bı ıkı sene daha dısınızı sıkıp borcları odersenız
    bebegınde daha ıyı bı ortamda buyur en azından

10. 26 Kasım 2008
  11. nesrin111

nesrin111 hayat boş boş boş Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    ya ben böyle insanlara sinir oluyorum.sane ne sana neeeeeeeeeeekötükedihüso
    sanki kendileri doğurup bakacak.maddi manevi ilgilenecek,geleceğini güvence altına alacak,karnını doyuracakk......ancak mıncıklamaya gelirler...sonra giderler.bir sorun olduğunda da etrafında bulamazsın onları..
    hayat sizin hayatınız.isterseniz yapmazsınız,isterseniz yaparsınız.kime ne ........
    senin çocuğunun olmaması onları mı geriyor.
    yap çocuk 2 .nerede derler..sonra 3. nerede derler
    dedikoduya malzeme bulamıyorlar seni mi çekiştiriyorlar.
    istersen hiç yapmazsın çocuk...kime ne...sizin hayatınız....
    çok çocuk istiyorlarsa kendileri doğursun bir tane daha....
    eliniz sıkıştığında çocuk için para istediğinizde de yok derler,çıkarlar işin içinden..olan çocuğa olur..
    marifet doğurmak değil büyütmek
    herkes doğuruyor ve görüyoruz hallerini
    bazıları çocuk doğurmayı bir meziyet sanıyorki böyle konuşuyor
    :eek:klava:

12. 26 Kasım 2008
  13. _hande_

_hande_ soNsuza deK sen!n!M ..... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Sen bu zamana kadar en doğru olanı en mantıklı olanı yapmışsın bebek konusunda ,,,,,tabikimaddiyat çok önemli yoksa o doğan bebeğini ne hzurla büyütebilirsin nede en güzel anlarının mutluluğunu yaşayabilirsin ,,bence bekle arkadaşım kendini ve keseni hazır hissettiğinde yap derim herkez bişeyler söler sen kendi durumunu herkezden ii biliosun o yüzden allah nasip ettiği sürece elbet birgün olucak önemli olan huzurunla tadına vararak babakman bebişine

14. 26 Kasım 2008
  15. MeLoDi

MeLoDi LeYLaELaGöZLüBiRÇöLaHuSu! Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    196
    annem zaten yaşadığım durumu biliyor. Anlatıyorum yalnış düşünüyorsun diyor. kaç defa anlattım ama annem etraftan duyduklarından rahatsız oluyor.etraftan banane diyorum herkes benim ne yaşadığımı bilmiyor ki. hazır hissetmeden sırf başkaları istiyor diye çocuk yaparsam o çocuğa ne kadar faydalı olurum ki?
    gülüm sultan çok haklısın sana katılıyorum. belli yaştan sonra bazı şeyleri kaldırmak zor oluyor. erteleme şansım fazla yok. işte bu 2 arada kalmak beni bunaltıyor.:çok üzgünüm:

16. 26 Kasım 2008
  17. EU1

EU1 Guest

valla bana da çok baskı yapıyolar ama ben daha küçüğüm şuan ona bakamam,hazır değilim diye diye dilimde tüy bitti...
    ama onları da artık takmıyorum....
    herkes anladı artık biz istersek yaparız....

18. 26 Kasım 2008
  19. EU2

EU2 Guest

Bence çok mantıklı düşünüyorsunuz..
    Kendinizi maddi manevi olarak hazır hissetmediğiniz müddetçe çocuğu düşünmeyiniz
    Sizi en iyi anlaması gereken kişi anneniz iken baskı yapması garip geldi bana
    Broçalarınızı biliyor mu?Destek sözü veriyor mu?
    Annenizden beklentileriniz olsun madem..
    Bakalım hala yap diyecek mi.