Herşey evlenene kadarmi???

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve sevda_yakar tarafından 2 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  2 Kasım 2008
  Konu Sahibi : sevda_yakar
 1. sevda_yakar

  sevda_yakar aşkımmmmmmmm Üye

  Katılım:
  26 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  512
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  HİÇ ANLAM VEREMİYORUM ARTIK
  KISACASI EVLİLİKTEN SOĞUDUM DİYEBİLİRİM
  EVLİ OLUPTA MUTLU BİR İNSAN GÖREMİCEKMİYİM TAMAM HERZAMAN HERŞEY YOLUNDA GİTCEK DİYE HAYATTA BİR GARANTİ YOK
  AMA ARKADAŞLARIMDAN YAKIN ÇEVREMDEN GÖZLEMLEMELERİM KARŞISINDA HİÇ HEVESİM KALMADI HERKESİN SIKINTISI FARKLI KİMİSİ KAYNANASINDAN KİMİSİ KOCASINDAN KİMİ MADDİYATTAN YANA DERTLİ.
  AMA HEPSİNİN ORTAK NOKTASI EVLENDİKTEN BİRSÜRE SONRA KOCALARININ İLGİLERİNİN ESKİSİ GİBİ OLMAMASINDAN ŞİKAYET EDİYORLAR
  ÜSTELİK BUNLAR UZUN SÜRE FLÖRT YAŞAYIP SEVEREK EVLENMİŞ KİŞİLER ANLAYAMIYORUM
  DEĞİŞTİREN NE BU ERKEKLERİ SADECE BAZI HEVESLERİ YAŞAMALARIMI YANİ
  SONRA KAÇIYORMU HERŞEYİN TADI:kahve:
   
 2. 2 Kasım 2008
  Konu Sahibi : sevda_yakar
 3. çamaxsxxixrsuyu

  çamaxsxxixrsuyu ♥etmiyorum eyvallah♥ Üye

  Katılım:
  24 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.520
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  evet, benim evliliğimde de sorunlar var....

  ama insan bir seçim yapıyorsa sorumluluğunu almalı....eğer sorun dıştaysa bunu eşler birlikte de aşabilir...

  evlendikten sonra insanların değişimlerinin bir çok nedeni var, artan sorumluklar, maddi sıkıntılar, bir bekarla bir evli insan aynı maaşı da alsalar hatta evliler daha fazla kazansalar bile yetmediği zamanlar olabiliyor, çünkü evli insan iki kişiye karşı sorumlu....bekar insan bir ay borç batağına girer, bir ay yemez içmez harcamaz isterse....evin maddi durumu insanları etkiler...ayrıca yeni aşık çiftler gibi de olunmuyor tabi ki...ama yanında bir yoldaşın olduğunu biliyorsun, bir omuz....sonuçta sevgilisi olan kızlarda sevgililerinden de şikayet ediyor, ayrılıyor, küsüyor...ama evli olunca ayrıldığında adı boşanma, kavga edince de şiddetli geçimsizlik oluyor...valla benim eşim ilk tanıştığımızda nasılsa şimdi de aynen öyle, değişmedi....ben ona o kadar aşıktım ki anlaşamadığımız yerleri göremedim....ama Allahtan toparlıyoruz durumu....o yüzden ben büyük sürprizlerle karşılaşmadım...bir de bekarlıktan yeni çıkıldığı için evliliğin ilk zamanları zor geçer....o yüzden de ilk yıllarda boşanma çok olur, hatta aylarda..ve ilk zamanlar boşananlar genelde keşke ayrılmasaydım diyor, aslında çokta sorun yoktu diyor..tabi ucuz kurtuldum diyenlerde var....ama dikkat etmek gerekir tabi...evlilik demirden leblebi...herkes yiyemez....ağır gelebilir....bana geldi örneğin....yerimseniben o yüzden iyice düşünmek, karşındakinden önce kendini tanımak gerek..
  ben ne istiyorum
  neye dayanabilirim
  neye dayanamam
  nasıl bir erkek istiyorum
  eşime ne verebilirim
  ondan ne istiyorum gibi sorularla işe başlamalı...ben bunları yapmadım..sevdalandım çok....evlenmeyecek misin diyenlere henüz o kadar çıldırmadım diyordum, çıldırdım sonunda....:asigim::asigim::asigim:
   
 4. 3 Kasım 2008
  Konu Sahibi : sevda_yakar
 5. Lotus

  Lotus kimse olmadı senin gibi.. Pro Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2007
  Mesajlar:
  2.835
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  148
  Her evlilik bu şekilde değil ama bunu yaşayabilen kişi sayısı çok az ondan farkedilmiyor...
  Belki de mutlu ve doyumlu bir ilişkinin sırrı toplum tarafından bizlere empoze edilmiş aslında bize ait olmayan sahte inanç kalıplarını kırmakta yatıyor...
  Karşındaki kişiyi olduğu gibi kabul etmekten, beklentisiz ve karşılıksız sevmekten geçiyor...
  Onun değerlerine, zevklerine önem vermekten ve geliştirmekten geçiyor....
  Evlendim, ölene kadar benim, gidemez mantığıyla bakmamaktan geçiyor...
  Seni seviyorum değil bizi seviyorum diyebilmekten geçiyor...
  İlişkinin pamuk ipliğine bağlı olduğunu unutmadan onu avucunun içinde incitmeden, kırmadan tutabilmek gerekiyor...
  Sevgi bir bilinç boyutu bir durum değil o yüzden bunu yakalayabilmek çok zor...
  Ama her evlilik aynı değil...
   
 6. 3 Kasım 2008
  Konu Sahibi : sevda_yakar
 7. selinay2002

  selinay2002 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.772
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  bence bu problemler ilk başlarda çok oluyo birbirini tanıyana kadar ,alışana kadar, bi 6-7 yıl geçince herşey rayına giriyo............
   
 8. 3 Kasım 2008
  Konu Sahibi : sevda_yakar
 9. Nil

  Nil KK Kro Pro Üye

  Katılım:
  22 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  9.669
  Beğenildi:
  91
  Ödül Puanları:
  153
  EŞ SEÇİMİ....
  Eş seçiminde nelere dikkat edilmeli?

  Hayatın önemli dönemeçlerinden biri olan evlilik kararını vermeden önce dikkat edilmesi gerekli bir takım süreçlerden söz etmek gerekir. Kişiler arası ilişkilerde hissedilen sevgi, aşk ve çekicilik gibi duygular evlilik kararı almada bazen yeterli olmamaktadır. Eş seçimine dair kararın üç aşamalı bir süreçten geçmesi gerekir.

  1. Koşul: EŞ SEÇİMİNDE ASLOLAN KİŞİNİN KENDİSİNİ TANIMASIDIR.

  Kişinin kiminle evlilik kararı alacağının öncelikli koşulu kişinin kendisini tanımasından geçer. Kişi kendini ne denli iyi ve doğru tanımlarsa aynı oranda kararında isabetli davranabilecektir.

  - Kişi ne aradığını

  - Kendisi için nelerin önemli olduğunu bilmeden alacağı evlilik kararı tamamen şans ve tesadüf içeren karar olacaktır
  Bazen karşınıza çıkan insanın ekonomik durumunun iyiliği, kariyer sahibi oluşu ya da sizin evlilik arzunuz ötekini doğru değerlendirmenizde bir takım perdeler oluşturabilmektedir. Onun içindir ki “evleneceğim insan benim için uygun biri midir?” sorusuna doğru cevap verebilmesi için kişinin kendini yeterince tanıması ve nelere tahammül edip edemeyeceğini bilmesi gereklidir.
  Kişi kendine dair farkındalığı arttırmak için kendine ilişkin önemli sorular üzerine düşünmüş ve bu sorulara az çok tatminkar cevaplar bulmuş olması gerekir.

  Örneğin;

  - Kişiliğim nasıl

  - Güçlü ve zayıf yanlarım neler

  - Nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmıyorum

  - Hayattan ne bekliyorum

  - İdealim ne

  - Hangi tür insanlarla ilişki beni mutlu ediyor gibi sorulara verilecek cevaplar karşısındaki kişide arayacağı özelliklere ilişkin ipucu ve bilgiler verecektir.

  2. Koşul: EŞ OLARAK SEÇECEĞİNİZ KİŞİYE İLİŞKİN ÖZELLİKLERİ DOĞRU TANIMLAMALISINIZ.

  Evleneceği kişide aradığı ve istemediği özellikleri doğru belirlemek son derece önemlidir. Bu özellikler derecesine ve önemine göre sıralanmalıdır. Kişi kendisi için önemli özellikleri göz ardı etmemeli ve sonrasında durum değişir diye kendini avutucu savunmalar geliştirmemelidir.

  Eş seçimine dair yapılan araştırmalarda erkeklerin eşlerini fiziksel çekiciliğe sahip olmasına verdikleri önem, kadınlardan daha fazla olmasına rağmen, kadınların da eşlerinin maddi olanaklarına verdikleri önemin daha fazla olduğu gözlenmiştir.

  Eş seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de iyi bir evlilik için eşler arasındaki benzerliğin önemidir.

  Ayrıca ortak hayat görüşü ve hedeflerin aynılığı da beraberliklerindeki mutluluğu olumlu yönde etkileyecek faktörlerdir.

  3. Koşul: EVLENECEĞİNİZ KİŞİNİN İSTEDİĞİNİZ ÖZELLİKLERE NE ÖLÇÜDE SAHİP OLUP OLMADIĞINI DOĞRU DEĞERLENDİRMEK

  Kişi karar vereceği müstakbel eşinin diğer insanlarla olan ilişkilerini ve farklı ortamlardaki davranış biçimlerini dikkate almalıdır.

  Zira şimdiye kadar öğrendiği ve içselleştirdiği davranış şekli ileriki yıllarda evlilik sırasında göstereceği davranışlara benzer olacaktır.
  Müstakbel eşini ilişkinin başındaki duygusal davranışlara göre değerlendirmek çokta doğru değildir, zira hepimiz bu tür ilişkilerde diğer insanlara davrandığımızdan farklı davranabilmekteyiz.

  Kadın ya da erkeğin ailedeki karşı cinse nasıl davrandığı son derece önemlidir çünkü eşine de ileride benzer şekilde davranma ihtimali yüksektir. Örneğin; aile içindeki bir genç annesine ve kız kardeşine destekleyici ve yapıcı davranıyorsa ileriki yıllarda karısına da benzer şekilde davranması olasıdır.

  EŞ SEÇİMİNDE GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKLİ FAKTÖRLER

  1 – EŞ ADAYININ DİNİ İNANCI

  Evleneceğiniz kişinin dini inancı ve bu inancını hayatında pratize etme arzusu ne kadar yoğunsa seçeceği kişinin de bu arzu doğrultusunda yaşamak istemesi son derece öenlidir. Zira dini inanç insanın hayatının tümünü belirleyen prensipleri daima bünyesinde taşır. Örneğin, günlük yaşamındaki alışkanlıkları, yeme, içme, giyim, çocuk ismi, dini eğitim gibi bir çok başlıkta uzlaşmaya varmaları uyumu arttıran hususlardır. Lakin eşler arasında inanç farklılıkları varsa ve çiftlerden biri bu konuda gerekli hoşgörüye sahip değilse evlilikte bitmek tükenmek bilmeyen sorunlar başlar.

  2 – EŞ ADAYININ SİYASİ GÖRÜŞÜ

  Kişi belli bir siyasi görüşün ateşli savunucu ise farklı görüşe çoğu zaman tahammül edemeyecektir. Fakat eşlerden biri bu durumu kabul edebilir olduğunda sorun azaldığı gibi uyum da artacaktır.

  3 – EŞ ADAYININ EĞİTİM DURUMU

  Müstakbel eşler arasındaki eğitim düzeyinin yakınlığı ve benzerliği son derece önemlidir. Çiftler arasında yaşanan böylesi bir ahenk olayları ele alış biçimlerini, verecekleri kararlarda daha benzer tutumlar sergilemelerine olanak sağlar. Böyle olmadığı taktirde eşlerden biri diğerini alacağı karara katmayıp ya da katsa bile ötekini sürekli ikna çabasında olacaktır.

  4 – EŞ ADAYININ SOSYO - EKONOMİK DÜZEYİ

  Çiftlerden ikisi de yeni kurdukları yuvaya yetiştikleri ailelerde edindikleri izleri, deneyimleri ve değerleri taşırlar. Onun indir ki benzer sosyo-ekonomik düzeye sahip çiftler benzer psikolojik dinamikleri yeni kurdukları yuvaya taşırlar ve bu durum sorun oluşturmaz. Ve bu ortak sosyo-ekonomik düzey dünürler arasındaki paylaşımı ve anlaşmayı arttırabilmekte. Böyle olmadığı taktirde çiftler arasında anlaşmazlık yaşanabildiği gibi tüm bu olumsuzluklar dünürler arası ilişkilere de yansıyabilmekte.

  5 – EŞ ADAYINA KARŞI HİSLERİMİZ

  Evlenmeyi düşündüğünüz kişiye dair duygu ve düşünceleriniz olumlu yönde olmalıdır. Ve bu hisler hem birlikteyken hem de yalnızken aynı doğrultuda olmalıdır.

  Örneğin, “onun yanında kendimi iyi hissediyorum”, “yanımda olmadığı zaman onu özlüyorum” gibi.

  6 – EŞ ADAYININ KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ

  Tüm bu faktörlerin en önemlisi kişilik özelliğidir. Zira bireyin kişilik özellikleri yaşadığı süreçte edindiği deneyimlerle ve ilerleyen yıllarla değişiklik gösterse de temel yapı taşları aynı kalacaktır.

  Örneğin, kişi için dürüstlük, hoşgörü, güven, sevecenlik önemliyse bu özellikleri karşı tarafta mutlaka aramalı. Eş adayında bu özellikler yoksa nasıl olsa zamanla düzelir ve değişir diye boş temenni ile karar alınmamalı, kimse ileriki yıllarda ne olup biteceğini garanti edemez.

  7 – EŞ ADAYININ YAŞI YA DA ARADAKİ YAŞ FARKI

  Bana göre bu konuda teorilerden ziyade iki tarafta yaşadıkları deneyime göre gerek yaş hakkında gerekse aradaki yaş farkı hakkında kararı kendi vermelidir. Bu konuda ideal yaşı belirlemek ancak kişinin tercihi ve yaşadıkları deneyimle biçimlenebilir. Zira biliyoruz ki toplumsal gerçeklikte bir çok değişik örnekler birbirini yanlışlayabilmekte. O halde doğru karar bizim kendi tercihimizdir.
  alıntıdır...
   
 10. 3 Kasım 2008
  Konu Sahibi : sevda_yakar
 11. EU3

  EU3 Guest

  bu kadar kriteri birarada ararsak evlenemeyiz
   
 12. 3 Kasım 2008
  Konu Sahibi : sevda_yakar
 13. Egem

  Egem Yokluk içinde Cumhuriyeti kuranların torunuyuz. Pro Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2007
  Mesajlar:
  21.623
  Beğenildi:
  9.435
  Ödül Puanları:
  238
  Bence sorun kişilerin nişanliyken farkli davranmalarindan kaynaklaniyor bekarken yada nişanliyken hiç kimsenin sorumluluğ olmuyor hayat şartlarini bilmedikleri için farkli vaatlerde bulunulabiliyor ama evlenip geçim derdi omuzlara yüklenince ister istemez kişiler değişebiliyor mutlu olmak istiyorsak beklentilerimizi azaltmaliyiz küük şeylerden mutlu olmayi öğrenmeliyiz
   
 14. 3 Kasım 2008
  Konu Sahibi : sevda_yakar
 15. WomenLove

  WomenLove bir Aşk Krallığı Pro Üye

  Katılım:
  23 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  23.964
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  198
  valla cnm öle düşünme biz insanlar dert bulmak istersek dert çok ben 7 senelik evliyim kocam herzamanki gibi nasıl ilgili alakalıysa hala öle ki ben şuan hamileyim elleri ile besliyor beni
  ama çocuğumuz yokkende öleydi....bence kişilikle alakalı beni eşim çok uyumlu çok sevecen biri asla hayatta negatif değildir bense tam tersi hemen kararırım....

  ama hayatı bana öğretiyor 7senede 2 kere yüksek sesle tartıştık biz oda bizim kişisel sorunumuzdan değil....ben onu kırmakdan kaçınırım oda beni...kayınvalidemi ? iyidir kayınvalimdem heleki buradaki kaynanaları okuyunca melek diyebilirim ama benimkininde var hareketleri ama eşimin annesi sevmek zorunda değilim ama saygım sonsuz herşeyine koşarım.....maddi yükmü ooooo istemediğin kadar ama olduğu kadarı ile mutluyum neden biliyormusun eşim cebindeki son kuruşu evi için benim için harcar..
  biz flört etmedik 2 hafta çıktık halam tanıştırdı 6 ay toplamında evlnedik ....
  ama bana hayata nasıl bakacağımı herzaman olumsuzluklardan bir mutluluk bir hayır bulacağımı öğretti...
  bazen diyorum ne büyük sevap işlemişimde bana böle bir eş vermiş...ama herşey karşılıklı kimse tek taraflı bu kadar özverili olmaz...:nazar::nazar::nazar::nazar::asigim:
   
 16. 3 Kasım 2008
  Konu Sahibi : sevda_yakar
 17. hadibakem

  hadibakem oğlum bırakma anneni Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  5.625
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  çevremizden etkilenmiyor değiliz
  acaba diyor ama
  herkesinki öyle oldu diye biizmkide öyle olacak değil
  ben diyorki kendime
  ben mutlu huzurlu olmak istiyorum
  maddi sorunlarım olsun bu devirde kimin yokki
  annesiymiş kızkardeşiymiş
  nederse desin ben kocamla mutlu olmaya bakmalıyım

  inşda böyle olur.
  evlilikte biraz şans işi galiba.
   
 18. 3 Kasım 2008
  Konu Sahibi : sevda_yakar
 19. HeartLess

  HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.846
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  198
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.