Hesabınızı boşaltan e-mail

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve realist tarafından 10 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  10 Ekim 2007
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  Bu mesaja aldanmayın.. Hackerlar Microsoft'u 'yem' olarak kullanıyor.

  İnternet dolandırıcıları yeni bir yöntem buldu.. Bilgisayar korsanları, "Bill Gates, servetini dağıtıyor" diyerek, spam mesajları gönderiyor.

  Hürriyet yazarı Erkan Çelebi köşesinden internet kullanıcılarını bu tuzağa karşı uyardı. Çelebi'nin verdiği bilgiye göre [Only Registered Users Can See Links. Click Here To Register...]
  Yemleme yöntemi ile vurgun yapanların foyasını anlatan Çelebi, bu müthiş dolandırılık yöntemini şöyle anlatıyor:

  -YEMLEME YÖNTEMİ: Yemleme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen bu vurgunlarda, ilk önce e-postaları yasal bir kuruluş tarafından gönderildiği imajı yaratılarak, çeşitli vaadlerde bulunuluyor. Karşılarında ciddi bir kuruluş olduğunu düşünen internet kullanıcıları da bu vaadleri çekici bulabiliyor. Kişisel bilgilerini çekinmeden verebiliyor. Bilgisayar korsanları da bu bilgileri, banka hesaplarını boşaltmadan sahte kimlik ve kredi kartı düzenlemeye kadar bir çok işlemde kullanabiliyor.

  PARA DAĞITIYOR: Microsoft Türkiye’nin adı kullanılarak gönderilen bu e-postalarda, internet kullanıcılarından sadece kişisel bilgileri değil, mesajın en az 10 kişiye daha iletilmesi isteniyor. Böylece zincirin kısa sürede yayılması sağlanıyor. Bill Gates’in sadece mesaja yanıt verenlere değil, mail zincirine ekletilen diğer kullanıcılarında 245 euro ödülden yararlanacağı taahüdünde bulunuluyor. Ancak, eklenen her kullanıcıdan sonra dağıtılan ödüllerin de kademeli olarak düşeceği, buna karşın zincire 10 kişi eklendiğinde elde edilecek ödül miktarının da 2 bin 360 euroya ulaşacağı savunuluyor. Mesajda, iki hafta içinde zincire katılanların sayısı 10 ulaştığı taktirde, Microsoft Türkiye’nin kazanılan toplam ödülü bir çek olarak adrese göndereceği ifadesine de yer veriliyor.
   
 2. 10 Ekim 2007
  Konu Sahibi : realist
 3. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.662
  Beğenildi:
  5.193
  Ödül Puanları:
  438
  buna inanaın aklına şaşarım durup dururken neden servetini dağıtsın ya
   
 4. 10 Ekim 2007
  Konu Sahibi : realist
 5. EU1

  EU1 Guest

  Ya kıslar

  banada 2 kere mail geldi inbox dolu görünüyor ama maili açamıyorum..mail var ama tıklıyorum yok gibi sanki:sm_confused::sm_confused: fareyle üstüne geliyorum yok gibi algılamıyor siliyorum çopte görünüyor ama açılmıyor...

  Bilgisi olan var mı???
   
 6. 11 Ekim 2007
  Konu Sahibi : realist
 7. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.662
  Beğenildi:
  5.193
  Ödül Puanları:
  438
  hotmail hesabı bunu yapıyor içerik güvenli olmayabilir diye engelliyor linkleri tıklanmıyor ama mail gelen kutusunda oluyor içeriği güvenli olarak işaretle den sonra tıklanıyor linkler bir dene bakalım:)