Hiç acı duymayan insanlar..

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve Lereenim tarafından 2 Şubat 2007 başlatılmıştır.

2 Şubat 2007
    Konu Sahibi : Lereenim
  1. Lereenim

Lereenim Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    161
    Ödül Puanları:
    353
    Hiç acı duymayan insanların sırrı
    Bilim adamları, bazı insanların ömürlerinde hiçbir ağrıyı hissetmemelerine yol açan bir genetik kusur saptadı.

Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bilim adamları, bu çok nadir görülen durum yüzünden hayatlarında ağrı nedir bilmeyen 6 çocuk üzerinde inceleme yaptı. Bu çocukların yaşadıkları deneyimin, ağrının, insanları zarar görmekten kurtaran önemli bir uyarı olduğunu gösterdiği belirtildi.

Bilim adamları, bir ağrı uyarısı olmaksızın hayatın daha tehlikeli olacağını, çünkü örneğin bu çocukların dudaklarını ısırdıklarında hiç acı duymadıklarını belirttiler. Bu çocukların hepsinin dudaklarında ısırmadan kaynaklı yaralar bulunduğu, bazılarındaki yaraların ileride estetik ameliyat gerektirecek boyutta olduğu belirtildi. Çocukların ikisinin de dillerinin üçte birinin olmadığı, çoğunda kemik kırıklarının bulunduğu kaydedildi.

Bu çocukların hemen hepsinin vücutlarında kaynar su veya buhardan ya da radyatörlerin üzerine oturmaktan kaynaklı yanıkların da bulunduğu bildirildi. Çocuklar üzerinde yapılan ayrıntılı incelemede, bu durum dışında çocukların sinir sistemlerinin normal olduğu, sıcak ve soğuğu, dokunmayı, baskıyı hissettikleri belirlendi. Çocukların DNA incelemesinde, ağrıyı hissetmeyi sağlayan bir proteinin işleyişini engelleyen genetik kusur bulundu.

2. 2 Şubat 2007
  3. hatic65

hatic65 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    İlginç.....

4. 3 Şubat 2007
  5. aaaaaaaaaa ağzım açık kaldı, daha önce böyle birşey duymamıştım. oldukça ilginç çocukların sonunu düşünemiyorum.paylaşımın için teşekürler.

6. 3 Şubat 2007
  7. figo

figo Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    şaşırdım kaldım Takdir-i İlahi....

8. 3 Şubat 2007
  9. yesilim