Hiç Bir Gemi Kitap Kadar Uzaklara Götürmez.

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve dione tarafından 13 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  13 Kasım 2007
  Konu Sahibi : dione
 1. dione

  dione Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Haziran 2007
  Mesajlar:
  116
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  [​IMG]
  Okuma alışkanlığını kazandırmak ve kitap sevgisini artırmak için, her yıl kasım ayının ikinci pazartesi günü ile başlayan hafta, Dünya Çocuk Kitapları haftası olarak kutlanıyor. Gelin bu yıl Dünya çocuk kitapları haftasında çocuklarımıza yeni bir dünyanın kapılarını açalım.Onlara silah değil, kitap verelim

  Bu kutlamayı ilk kez 1917 yılında Amerikan izcilerinin Kitaplık Yöneticileri önermiş ve 1919 yılından itibaren kutlanmaya başlanmış. Ülkemizde ise 1947 yılında başlanmış.

  Bu anlamlı günün amacı şöyle özetleniyor;

  Çocuklara kitap okuma sevgisini kazandırmak.

  Daha çok ve daha kaliteli çocuk kitabı yazılmasını ve yayınevlerinin bu kitapları yayınlamasını sağlamak.

  Anne, baba ve çocukları kitap almaya yönlendirmek.

  Çocukların, evlerinde kitaplık kurmalarını teşvik etmek.

  Okul ve sınıf kitaplıklarına kitap sağlamak. Çocuk kütüphanelerinin sayısını arttırmak.

  Ders kitapları dışındaki kitapların da okunmasını sağlamak.

  Kitabı temiz kullanma alışkanlığı kazandırmak.

  Yeni çıkan çocuk kitaplarının takip edilmesini sağlamak.

  Kitap okuma teknikleri, özet çıkarma ve not alma gibi konularda çocuklara rehberlik etmek.

  Çocuklarla yazarların, imza günü etkinlikleri ile yüz yüze gelmelerini sağlamak.

  Yaşamı güzelleştiren, bizi hayata daha da sıkı bağlayan kitaplar çocuk psikolojisini nasıl etkiliyor dersiniz?

  Çocuklar iyiyi kötüyü kitaptan öğrenir

  Görüşlerine başvurduğumuz Psikolog Elif Can Gürsoy, her çocuğun hayal dünyasına ve hayal kahramanına ihtiyacı olduğunu, bunun için de en iyi kaynağın kitaplar olduğunu söyledi. Anaokul seviyesindeki çocuklara kitapları ,masalları okuyanların anne baba ve öğretmenleri olduğunu belirten Gürsoy, onların sesini duymanın çocukları rahatlattığını vurguluyor. Gürsoy’a göre çocuklar iyiyi ve kötüyü, her zaman iyinin kazandığını, ama hayatta kötülerin de var olduğunu kitaplarla öğreniyorlar. İlkokul seviyesine gelen çocuklarda kitap sevgisi ve dünya görüşlerinde değişim başlıyor.

  Çocuğun davranışlarını geliştirmesinde kahraman örnekler etkili olur

  Haber1’e konuşan Psikolog Tuba Güngör ise kitapların, çocuğun zihinsel ve duygusal süreçlerinin gelişiminde önemli bir uyarıcı olduğunu vurguladı. Doğum sonrasındaki ilk altı yılın çocuğun zihinsel gelişiminin neredeyse tamamına yakınının oluştuğu dönem olduğunu belirten Güngör, bu yılların çocuk için hayati bir önem taşıdığının altını çizdi. Çocuk için kitabın önceleri bir oyuncak gibi olduğunu söyleyen Güngör, “Kitabın sayfalarını çevirmekten hoşlanır. Onun için önemli olan görselliktir. Hikayenin kendisinden çok resimleri önem taşır.” dedi. Güngör şunları söyledi: “Çocuklarda önemli olan bir diğer durumun ise model alma süreci. İlk başta çocuğun model aldığı davranışlarını taklit ettiği annesi yada babası iken bu zamanla hikaye kahramanlarına dönüşür. Çocuk öykünün kahramanlarıyla özdeşim kurar. Hikaye kahramanın her yaptığı doğrudur. Çocuk onu benimser ve öyle davranmaya çalışır. Bu, anne baba için avantajlı bir durumdur. çocuğun yapmak istemediği davranışları o hayal kahramanın yaptığını söylemek onu ikna etmeye yetecektir. Kabul etmediği bir davranışı sırf kitaptaki kahramana benzeyebilmek adına itiraz etmeden seve seve yapar.”

  Dünyayı insanlar olmadan düşünemezsek,insanları da kitapları olmadan düşünemeyiz. Peki kitaplar çocuklara neler katar? Hayatlarını nasıl değiştirir kitaplar çocuklarımızın?

  Psikolog Elif Can Gürsoy’a göre kitap okuyan çocuğun ilk önce sosyal yönü gelişiyor. Bununla birlikte çocuğun zekası gelişmeye başlıyor,kelime dağarcığı büyüyor ve Türkçe’yi daha iyi kullanıyor.

  Düşünmenin bilgi ile sağlanabilen bir süreç olduğunu belirten Psikolog Tuba Güngör ise, “Çocuk bildiği kadar düşünebilir. Bilginin desteklenemediği düşünceler sığ ve yalın kalır. Okuma alışkanlığı ile çocuk, bilgiye ulaşır ve düşünme yeteneği gelişir. Bu durum iletişim becerilerine de büyük katkı sağlar ona zihinsel kavramları anlama olanağını da katar.” şeklinde konuşuyor.

  Romanlar, öyküler, hikayeler, binlerce kitap… Çocuklarımıza kitap seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

  Çocuklarımız için yaş grubuna dikkat ederek kitap seçmek gerektiğini vurgulayan Psikolog Elif Can Gürsoy, “Kitaplar çocukların anlayabileceği seviyede olmalı ve Kitabın sonunda çocuğun anlayabileceği bir mesaj olmalıdır.” diyor.

  Psikolog Tuba Güngör’e ise, “Kitabın içeriğinin yazıdan çok resim içermesine, az sayfalı olmasına, renkli ve büyük resimler içererek çocuğu görsel açıdan tatmin edebilmesine,
  kitap içeriğinin çocuğun gelişim sürecime uygun olarak seçilmesine, çocuğun hikaye üzerinde düşündüğünde hayata dair bir çıkarıma sahip olabilmesine, kitap içeriğinin şiddet içermemesine dikkat edilmesi gerekiyor.

  Çocuklarımız her kitabı okumalı mı yoksa zararlı kitaplar var mı diye soruyoruz psikologlarımıza..

  Elif Can Gürsoy soyut kavramlar içeren kitapların çocukların okumaması gerektiğini, böyle kitapların çocukların kafalarını karıştırdığı görüşünde.

  Tuba Güngör ise şiddet içeren kitapların ve kitabın bitiminde bir anafikir çıkarılamaycak olanların okumasını uygun görmüyor.

  Haydi bu haftadan hepimiz kendimize bir pay çıkaralım ve çocuklarımıza silah değil, kitap verelim!

  Kaynak: Haber 1