Hidrosalpenks'in tüp bebek tedavilerine etkisi nedir?

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve Kazen tarafından 1 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

1 Ağustos 2006
    Konu Sahibi : Kazen
  1. Kazen

Kazen Babalar ve Oğulları Yönetici

Beğenileri:
    1.009
    Ödül Puanları:
    113
    Hidrosalpenks, tüplerin tıkanıklığı sonucu oluşan, tüpün içi sıvı dolu şişkin olan kısımlarına verilen isimdir. Hidrosalpenks genellikle rahim filmi ile ve bazen de ultrason muayenesi sırasında tespit edilebilmektedir. Hidrosalpenks varlığında tüp bebek tedavilerine geçilmesi bir takım riskler taşımaktadır. Tüpün bu içi sıvı dolu şiş kısımlarının içindeki sıvı geri kaçış ile rahim içine geçerek tüp bebek tedavisi sonunda rahime transfer edilen embryoların tutunmalarını zorlaştırabilmektedir. Bu sebeple özellikle büyük çaptaki ve ultrason ile de gözlenebilen hidrosalpenkslerin tedavi öncesi çıkarılması önerilmektedir.

Ultrason ile görülmeyen fakat rahim filmi ile hidrosalpenks olduğu ortaya konan hastalarda ise önce laparoskopi yapılarak bu yapılar hakkında kesin fikir edinilebilir veya direkt tedaviye geçilebilir. Bu yapıların çıkarılmasında açık ameliyat yapılabildiği gibi genellikle laparoskopi denilen endoskopik bir ameliyat ile yaklaşım daha çok tercih edilmektedir.

Laparoskopide göbekten bir iğne ile anestezi altında karın içine girilerek birtakım aletlerle bu yapılar çıkarılabilmektedir. Karın içinde çok yapışıklık olan hastalarda ise bu yapıların rahim ile olan ilişkisi laparoskopi sırasında kesilebilmektedir.
  2. 22 Eylül 2008
  3. NXIXKO

NXIXKO Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    aynı sorun bende de var .iki tüp bebek denemem tuttu ancak 5-6 haftalıkken düştü.
  4. 26 Eylül 2008
  5. esrako

esrako HOSGELDİN KIZIM Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar selam benimde tek tupum tıkalı gittigim birkaç dr dan biri sıvı olabileceğini soyledi tupun içinde 14 aydır ikinci kere hamile kalmaya calısıyorum . bu durumda tup yaptırsam sayet tutsa bile dusermi oyl bir sonuç çıkıyor bu sorunu nası anladınız peki ??
  6. 20 Şubat 2009
  7. gecgel

gecgel Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba bendede sol tüpte hidrosalpenk var.1. denemem hiç tutmadı 2 denemem tuttu düşük oldu hemen. kesinlikle bunun lakoroskopiyle alınması gerekiyor ben budurumumu denemelerden sonra ögrendim.ben mayısta ameliyat olcam sonra tekrar deneyecegim.yani arkadaşlar eşegimi saglam kazıga baglayalım bence yazık emeklere.
  8. 31 Ağustos 2009
  9. gecgel

gecgel Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben ameliyat oldum darısı sizin başınıza
  10. 21 Ocak 2010
  11. dylec

dylec Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    selam hangi hastanede ameliyat olduğunuzu yazazr mısınız
  12. 21 Ocak 2010
  13. mehsilopi

mehsilopi Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Aklım karıştı şimdi ya ben 2 ay önce hsg çektirdim sağ tüpüm tıkalı çıktı.O doktor bana laparoskopi demişti ama ben bir tüp bebek merkezine gittim Şimdi mikroenjeksiyona başladım doktorum tıkalı değildir yanlış çıkmıştır falan dedi ama ben hala orda takıldım kaldım bunu ultrason muaynesinde göremezmi ya ya içinde sıvı varsa ya tedavim bundan dolayı olumsuz sonuçlanırsa :KK43:( offf
  14. 21 Ocak 2010
  15. hannemehtap

hannemehtap Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    canım benımde tuplerım tıkalıydı eger hıdrosalpenx var denıyorsamutlaka bundan emın olmalısın cunku bebegın tutunmasını engelleyebılıyor.benım tüplerımalındı sımdı tup bebek tedavısındeyız
  16. 21 Ocak 2010
  17. fusfulu

fusfulu Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çok fazla sıvı varsa,aşırı şişkinse ulturasonda çıkıyor yoksa pek belli olmuyor
  18. 17 Aralık 2010
  19. ozukanu

ozukanu Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar, hidroselpenks ameliyatından sonra tüp bebek deneyen varmı? sonuçları hakkında bilgi verebilirmisiniz acaba:18: