Hıfzı Topuz' a Orhan Kemal ödülü Verildi...

Konusu 'Yazarlar' forumundadır ve EU1 tarafından 6 Haziran 2007 başlatılmıştır.

6 Haziran 2007
    Konu Sahibi : EU1
  1. EU1

EU1 Guest

'Başın Öne Eğilmesin'e Orhan Kemal ödülü
    İstanbul (AA)- ''Orhan Kemal Roman Armağanı'' ödülüne değer görülen ''Başın Öne Eğilesin'' romanının yazarı Hıfzı Topuz, ödülünü aldı. Orhan Kemal Kütüphanesi'nde gerçekleştirilen Orhan Kemal'i anma töreninde, ''Başın Öne Eğilmesin'' adlı romanı ile Sabahattin Ali'nin yaşamındaki gerçekleri nesnel ve duyarlı yaklaşımı ile belgesel roman şeklinde akıcı bir üslupla anlatan Yazar Hıfzı Topuz'a ödülünü Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü verdi.

Ödülünü, Sabahattin Ali'nin kızı Filiz Ali ile almaya çıkan Hıfzı Topuz, kendisinden habersiz olarak aday gösterildiğini belirterek, Orhan Kemal ile Akşam gazetesinde yazı işleri müdür yardımcısı olduğu dönemde beraber çalıştığını söyledi.

Orhan Kemal'in Bursa'da cezaevi günlerinde Nazım Hikmet ile tanışıp, dersler alarak yazarlığa başladığını anlatan Topuz, Paris'te kaldığı günlerde Kemal'in kendisine yazdığı mektupları okudu.Hıfzı Topuz, ''Orhan'ı, Sabahattin Ali'yi, Rıfat'ı saygıyla anıyorum. Ve siz gençler, Orhan Kemal gibi saygın insanları sevdiğiniz için beni çok
    mutlu ediyorsunuz'' dedi.

Törende daha sonra Yazar İnci Aral, ''Edebiyatımızda Orhan Kemal'' başlıklı bir konuşma yaptı. Aral, Orhan Kemal'in ölümünden sonra hem dünyada hem de Türkiye'de
    toplumsal ve ekonomik olgular ile yaşama biçimlerinin değişime uğradığını, ancak bazı şeylerin de hiç değişmediğini söyledi. ''Ne yazık ki bugün onun temsil ettiği edebiyat anlayışı yok'' diyen Aral, günümüz genç yazarlarının halktan uzak, birbirinin aynı ''romansılar'' yazdıklarını savunarak, ''Halkımız edebiyatı, edebiyat da
    halkı kaybetmek üzere'' dedi.

2. 6 Haziran 2007
  3. EU1

EU1 Guest

tabi ki sadece bu kitabı değil fuşya..."devrim yılları " kitabını okumuştum yıllar önce..çok etkilenmiştim..şahane bir kitaptı..ama malesef bazılarının aklı başına sonradan geliyor..en azından ölmeden aldı bu ödülü..ona da sevinmek gerekir diye düşünüyorum..genelde bizim yazarlarımız öldükten sonra kıymete biner .sen de bilirsin :)

özellikle senin de söz ettiğin gibi ankara üniversitesi iletişim fakültesinin kurulmasında büyük emeği geçmiştir...

o yüzden en azından bu da birşeydir diyorum ben artık :)

4. 6 Haziran 2007
  5. EU1

EU1 Guest

haklısın tabii... ama bunu sen söylersin ben söylerim; ya diğerleri...bak burda bile bizden başka kimsenin dikkatini çekmemiş bu konu :)

ve üstelik herkesin işine geleni kabul ettiği , el üstünde tuttuğu ; işine gelmediğinde vatan haini ilan ettiği yazarlarımız da var biliyorsun..bundandır ki diyorum ; şaşırmadım ben :)

6. 6 Haziran 2007
  7. SodaLemon

SodaLemon Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    86
    aaaa ayıp ama ya olmazki bende varım dikkatimi çekti de şimdi pc yi kaldırıp atcam bi haller oldu...yazcaz anacım 50 yere birden yetişemiyoruz heral

8. 6 Haziran 2007
  9. EU1

EU1 Guest

seni ayrı tuttuk zaten ezoo :)

10. 6 Haziran 2007
  11. SodaLemon

SodaLemon Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    86
    haklısın fuşyam sadece bu kitabı yok hıfzı hoca yaşayan bir tarihtir nerdeyse cumhuriyetle aynı yaştadır...
    Anılarını yazmıştı eski dostlar adlı kitabında muhteşem bir kitaptı kesinnlikle tavsiye ederim...
    Maalesfki min'inde dediği gibi en azından yaşarken aldı bu ödülü bilirsinki bizde ölünce kıymete binerler,tıpkı nazımlar,denizler vs.. gibi
    NOT:anam 2 satır yazı yazcam 1 saatir yazamadım habire düşüp duruyorum)