Hiperaktıvıte bozuklugu ve dıkkat eksıklıgı

Konusu 'Davranış Bozuklukları' forumundadır ve gulbeseker tarafından 24 Ekim 2009 başlatılmıştır.

24 Ekim 2009
    Konu Sahibi : gulbeseker
  1. gulbeseker

gulbeseker HAYATIMIN TADLARI...BÜYÜYORLAR Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite
    Dikkat Eksikliği Sendromu nedir?
    Çocuğun, yaşamının her anını etkileyen nörobiyolojik bir bozukluktur.

Kimlerde görülür?

Çocukların %5 inde. Erkek çocuklarda kız çocuklara oranla 3 kez daha fazla. Her sınıfta ortalama bir ya da iki öğrencide görülür.

Yeni bir buluş mudur?[

/I]

Hayır. Değişik isimlerle anılmakla birlikte, 1900 lü yılların başlarından beri tanınan bir sendromdur. Günümüzde yaygın olan adları, Dikkat Eksikliği Sendromu ve Dikkat Eksikliği Sendromu ile Hiperaktivite Sendromudur.

Sorun nedir?

Dikkati, tek bir noktaya odaklayamamak ve organize olamamak.

Bu sendromun tıbbi bir açıklaması var mıdır?
    Evet. Dikkat Eksikliği Sendromu olan ve olmayan bireylerin beyinlerinin kimyasal metabolizmaları arasında farklılıklar saptanmıştır.

Nedeni nedir?
    Tek bir nedeni yoktur. Konsantrasyonu sağlamak için milyonlarca beyin hücresi birarada çalışırlar.

Neden olmayan nedir?Şeker ve diğer gıdalar Alerjiler Anne babaların yetiştirme tarzları.

Çocuğumda Dikkat Eksikliği Sendromu varsa bunu nasıl anlarım?

Dikkat Eksikliği Sendromu, her çocukta kendisini değişik olarak gösterir. Dikkat Eksikliği Sendromu olan bütün çocuklar, dikkatlerini yoğunlaştırmakta ve başladıkları işleri bitirmekte zorlanırlar. Bu zorluğun yoğunluğu çocuklar arası değişiklik gösterir. Ders dinlemenin ve yazıları tamamlamanın gerekli olduğu okul hayatında sorunlar başgösterir. Okul ödevleri yapılmaz ya da tamamlanmaz. Dinlemekte ya da direktiflere uymakta zorluk yaşanır. Çevredeki en ufak olaylarla ya da kendi düşünceleri ile kolayca dikkati dağılır.

Nasıl emin olabilirim?

Bu sendrom için ne tıbbi, ne nörolojik, ne de psikolojik tek bir test vardır. Dikkat Eksikliği Senromu olan çocukların %30 unda hiperaktivite yoktur. Onların ana sorunu dikkatlerini toplayamamak ve konsantre olamamaktır. Genellikle “uyurgezer” görünümünde, sessiz, uyuşuk ve aşırı duygusaldırlar. Dikkat Eksikliği Sendromu olan çocukların çoğu ise hiperaktif, düşüncesizce davranan ve organize olamayan bireylerdir. Genellikle, sürekli kıpırdanırlar ve vücutlerinin bir parçası sürekli hareket halindedir. Bir yerde oturamazlar. Eşyalarını unuturlar ve kaybederler. Başladıkları işi bitirmeden bir diğerine başlarlar. Müdaheleci ve rahatsız edicidirler. Sıra bekleyemezler. Cevapları soruları beklemeden ağızlarından kaçırırlar. Düşünmeden tehlikeye atılırlar. Normal faaliyetleri “sıkıcı” bulurlar

alıntıdır....

fisfisfisfisfisfis

benim 12 yaşına girmiş oğluma da bu tanı konuldu ve 26/10 tarihinden itibaren fakültede tedavisine başlanacak....

Son düzenleme: 24 Ekim 2009
  2. 27 Ekim 2009
  3. gulbeseker

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    dün gittik artık.... çocuk kardiyolojisine sevk etti daha sonra tekrar çocuk psikyatrisinde tedaviolacak allah yardımcımız olsun... uzuuun bir süreç beni bekliyor...

4. 27 Ekim 2009
  5. Hamiye

Hamiye Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    Allah yardımcınız olsun canım.
    Uzun süreç elbete zor olacak ama önemli olan teşhis konması ve etkili olması.
    Umarım tedavide istenen sonuca ulaşırsınız.Kolay gelsin.

Benim kızım şuan 15 yaşında.
    Bu zamana kadar neler çektik neler yaşadık bir Allah bilir birde biz biliriz.
    Doğduğundan itibaren bizi ayakta tutan hırçın,huzursuz bir çocuktu,zor çocuk.
    Ne dr lara götürdüm,başka şehirlerde çocuk psikatırlarına götürdüm .
    Yıllarca bir çözüm bulunamadı,anlayamadılar.Tabi bizde hayat zehir oldu.
    Bende psjk destek aldım ,nasıl yardımcı olabilirim diye.
    Nihayet bu yıl başka bir dr adı öğrendik ,yine Allahım sen büyüksün deyip gittik.
    Kesinlikle dikkat eksikliği teşhisi kondu.
    Bu zamana kadar geç kalınmış ,verilen ilaç sizi rahatlatacak dedi.
    10 gün oldu ilacımızı kullanıyoruz.İlaçların etkisiyle inanın kızım daha olumlu.
    Uyuşturup vs değil ,olumlu.
    Allahım inş hepimize yardım eder çünkü evladınla imtihan olmak çok zor.
    Şimdi ister istemz daha önceki götürdüğüm tüüüm dr lara kızdım.:kızgın:
    Ben 5 yaşından bu yana arayış içindeydim ama bulamamıştım
    Neyse bundada var bir hayır deyim.
    Allahım yardımcımız olsun inş.:Saruboceq:
    İçim dolu olunca uzatmışım canım.

.

6. 11 Kasım 2009
  7. gulbeseker

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    çocuk kardiyolijisindeki işlemlerimiz bitti
    oğluşum ilaçları kullanabilecek..
    raporları hazırlandı
    bugün reçeteyi alıyoruz
    ilaçı kullanmaya başladıktan bir ay tekrar hem kalp dr una hem de çocuk psikiyatrisine gidecek
    etkilerine bakmak için

8. 10 Aralık 2009
  9. serguvan

serguvan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    nere ımdır doktorunuz

10. 11 Aralık 2009
  11. gulbeseker

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    sanırım biz yavaş yavaş faydasını görmeye başlıyoruz... inşallah daha da iyi olacak....

12. 11 Aralık 2009
  13. goncaekim

goncaekim Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    allah yardımcınız olsun.benimde oğlum 16 aylık.aşırı zor bir çocuk. bu yaşlarda sizin çocuğunuz nasıldı vaktiniz olursa biraz detaylı anlatmanızı istiyorum.çok zor uyuyor mesela benimki. yerinde durmuyor bir dakika bile.beş dakikadan daha fazla ilgilenmiyor hiç bişeyle.aşırı sinirli.anne baba da demiyor henüz.normalmi emin olamıyorum.başka çocuklara bakınca bizimki daha farklı.tedavi aşamalarındanda bizi haberdar etmeniz çok güzel.teşekkürler...

14. 12 Aralık 2009
  15. arzu-ela

arzu-ela hayat bana güzel... Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    benim oglumda dogdugundan beri yerinde duramayan sürekli haraket halinde bi çocuktu şimdi 3 yaşında ani vurmaları var bişeyden çabuk sıkılması var arkadaş ortamına uyum saglıyamıyor kavga ediyor sürekli, yerinde saniye durmıyor bizde gittik çocuk psikiyatriye hiperaktif testi 7 yaşında oluyor dedi şuanda sonuç alınmaz dedi anlattıklarımıza bakarak atarax verdi 2 ay kullanın gelin dedi ama eşim istemiyor almadık vermiyoruz ne yapıyım sizce bende kararsız kaldım bide kardeşimiz var 22 ay var aralarında onuda çok kıskanıyor acaba kardeş kıskançlıgımı bilmiyorum

16. 12 Aralık 2009
  17. gulbeseker

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    hemen hemen hepimizin sorunu aynı ...
    beni ençok etrafımdaki insanların ne kadar yaramaz bir çocuk demeleri rencide ederek dr agötürmeye teşvik etti.
    en son kararımı da kanal d deki doktorum programına katılan nöropsikolog prof. sabiha aktuna dan sonra karar verdim benimki de böyle olabilir diye gittim ve yapılan testler sonunda öyle çıktı...

18. 12 Aralık 2009
  19. gulbeseker

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    bizde sıra şu şekildeoldu. ilk önce devlet hastanesi psikoloji servisine gittik
    orada bir takım testler yapldı.IQ testleri zekası iyi çıktı . onun ardından psikatra yönlendirdiler orada da IQ testi yapıldı o da normal çıktı. sonra ya fakülteye gideceksiniz. ya da ruh ve sinir hastalıkları hastanesi çocuk psikatrına... ben fakülteyi tercih ettim. iyi ki de öyle yapmışım. çünkü ruh ve sinir hastalıkları hastanesine gideceğiz fikri bile hemen çocukda ben deli miyim dedirtti.
    orada yapılan tetkikler sonucunda dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, dürtüsellik ve algılayamama sorunu çıktı
    ilaç tedavisi başlayacak dedi.
    fakat ilacı alabilecek bünyanin olıup olmadığını anlamak için kontrollerden geçti
    en önemli buldukları da kardiyoloji oldu. kalp için çok araştırmna yaptılar...
    eko, efor ve ekg çekildi. hepsi çok iyi çıkınca ilacı çok düşük bir dozda kullanmaya başladık.
    ama inanın şimdiden bile o kadar faydası oldu ki
    benim oğluşlarım ikisi aynı okulda okuyor
    öğretmeni büyük oğluma annene söyle samet çok iyiye gidiyor derslere katılıyor çaba gösteriyor demiş.