hiperokojen barsak..lütfen yardımm..!!

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve figan tarafından 15 Nisan 2010 başlatılmıştır.

15 Nisan 2010
    Konu Sahibi : figan
  1. figan

figan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar merhaba..ben 15.5 haftalık hamileyim..

ikili test sonuçlarım normal çıktı..

bugün bakılan ultrasonda bebekte ''hiperokojen barsak'' görüntüsü var dendi..kesin değil takip edilecek dendi..okuğum bir kaç şeyde bebekte zeka geriliği gibi bulgularda belirteç olabilcek bir şeymiş..dünyam başıma yıkıldı..bununla ilgili bilgisi ,başından geçen öyküsü olan varmı,ne olur yardım edin..senağlama

allah tüm bebeklerin sağlığını korusun..

Son düzenleme: 15 Nisan 2010
  2. 15 Nisan 2010
  3. fergizay

fergizay Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    76
    selamlar figan.öncelikle şunu belirteyim korkma.ikili ve üçlü testlerin normal çıkmışsa hiç ama hiç korkma derim.Hiperekojen bağırsak ya da hiperekojen odak adı verilen olgu bebek henüz organ gelişimini tamamlayamadığı için çoğunlukla ikinci trimestırda görülen bir şekil ya da görüntü.Bu görüntüye ekojenik odak ya da hiperekojen focus adı veriliyor.Yani kalpte ya da bağırsakta kireç renginde parlak görüntü anlamına geliyor.

Bu görüntü evet down sendromu belirtilerinden biri ancak sadece biri.Bir bebeğe down sendromu teşhisi konması için en az 20 tane belirtecin olması gerekiyor.Yani izole bir biçimde hiperekojen odak down sendromu belirteci sayılamaz ve sayılmaz da zaten.%99.9 bu odak yani hiperkojen bağırsak üçüncü trimester da kaybolacaktır.Yani son iki ya da üç ay içerisinde.

Benim bebeğime de hiperekojen odak teşhisi konmuştu kalpte.Ben fetal eko bile yaptırdım.Ancak 8. ayımda kayboldu.Seni çok iyi anlıyorum.Ben de sıyırmak üzereydim. Hatta ve hatta olayı abartıp perinatoloji dergileri okumaya başlamıştım.Mesela hiperekojen odak olgusunda genetik faktörler bile etkinmiş.Yapılan bir araştırmaya göre asyalı kadınların %44 ünde hiperekojen focus görülebiliyormuş.Bu bebeğin down sendromu olmasının belirteci değil tek başına.Ultrasongrafik bir sürü bulgu ile beraber anlam kazanıyor hiperekojen odak.Ayak baş parmağının kısalığı,burun nazal kemiğinin problemli olması ya da beyindeki mink kistler vb..... bir sürü olgunun olması gerekiyor.

Uzun bir yazı oldu.Ama umarım seni rahatlatmıştır.Seni çok iyi anlıyorum.Aynı hisleri ben de yaşadım.Ancak korkma gebeliğinin keyfini çıkar canı hoşçakal:)

Rup, kayra2, Kozlenmis patates ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  4. 15 Nisan 2010
  5. figan

figan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    canım süpersin yaa..üşenmemiş yazmışsın allah razı olsun..dediklerini anladım..çokta doğru..şimdi ben bir dört boyutlu ultrasona gireyim,birde dörtlü test yaptırayım..eğer bebkte başka anomaliler varsa en azından onlarıda görünütleyelim..

bilgiler iiçn tekrar teşekkürler...

6. 14 Ocak 2011
  7. cicom82

cicom82 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    ben şu anda 5 aylık hamileyim..bebeğim de hiperekojen bağırsak olayı var..ilk önce büyük ultrason dedikleri 2.usg de görüldü(çapa tıp fak.)muayene yapan doktor 2 li test sonucumda çıkan 1:270 rakamınıda riskli görünce 4lü test istedi..samatya eğit. araş. hast. ssk ücretsiz olarak yaptırdım...tahlil sonuçlarım iyi çıkınca hiperekojen bağırsak konusunu önemsememi söyledi doktor..artık biraz daha rahatım..ama bu sıkıntılar bende 2 ay devam etti....:KK46::KK49:

8. 14 Ocak 2011
  9. bebetas

bebetas Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    2.135
    Ödül Puanları:
    238
    iyi akşamlar öncelikle..
    biz de aynı sorunla 2. trimesr sonlarında karşılaştık,ilk ayrıntılı ultrasonografide bir anormallik olamasına rağmen sonraki kontrolde dr. dilate bir barsak ansıyla karşı karşıya olduğumuzu söyledi ve 9 eylüle sevk etti,izmir dışında bi şehirde oturuyoruz bu arada.
    o arada bir iki dr.a daha görndk ve hepsi gözlenmesi gerektiğini söyledi,ilk dr. dan biraz daha rahatlatıcı knşmuşlardı gerçi. izmire gtmeden önce son bir kez daha kont. gel demişti dr. o gittiğimizde ise hapimiz şaşırdk,sevindk daha doğrusu çnkü dilatasyon tamamen kaybolmuştu(bu dilatasyon hiperekojen bi barsak görüntüsündeydi bu arada)
    biz yine de 9 eylüle de gittik,doç dr sabahattin altunyurt a göndermişti dr.umuz,o baktığında da hiperekojen görüntü kaybolmuştu.
    durumu bize şöyle açıkladı:
    barsaklar erken dönemde de faaliyet gösterrlermiş,yani mekonyum oluşmadan önce de barsaklar salgı üretirlermiş.
    ve bu salgının içeride yoğunlaşmasıyla böyle bir görntü oluşmuş.. ve sıkça rastlanan bir durummuş.
    ama barsak bu durumdan kurtulablkdiğine göre herhangi bir tıkanıklık vs yok demekmiş,sorun yok yani ddi.
    sakın kendini üzme çok iyi anlıyorum sni,bnm de hayatımın en zor dönemiydi,çok korkmuştum,dünyam kararmıştı,allaha şükürler olsn ki hiçbişey yokmuş..
    canını sıkıp bebeği de strese sokma hiç cnm.
    inşallah tertemiz çıkar sonunda,sağlıkla alrsn bebeğni kucağına

10. 15 Ocak 2011
  11. aylinersan

aylinersan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    oğlumda da hiperekojen bağırsak görülmüştü:tek başına bir sey ifade etmze dediler ama oğlum bir yaşında bağırsaklarından ameliyat oldu:siz yinede takip edin derim:

12. 15 Ocak 2011
  13. Sui

Sui Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    86
    2li testte falan problem yoksa down sendromu riskini düşünmek için en az iki majör anomali gerekir, tek başına hiperkojen barsak bir şey ifade etmez, endişe etmeyin.

14. 5 Aralık 2013
  15. cime2627

cime2627 Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    Arkadaşlar lütfen bilgisi olan cevaplasin. 2 li ve 3 lu testlerim normal çıktı 21+6 da renkli ultrason çektirdim ekojenik barsak izlendi kistik fibrozis taramasi için amniyosentez önerdi dr ama yaptirmak istemedim. Ultrasonda bunun dışında hersey normaldi böyle bişey çıkması beni mahvetti ne olur yardım

16. 5 Aralık 2013
  17. cime2627

cime2627 Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    6
    MERHABA
    çok önceden yazmışssın ama konuyla ilgili araştırma yaptıgım ıcın yazmak ıstedım.. benim de basımda aynı sorun var. testlerımın ve detaylı ıncelemenın tertemız cıkmasına karsın ekojen barsak ızlendi. doktor amniyosentez veya kan testi yaptır dedı yaptırmadım. senin nasıl gelişti daha sonra merak ediyorum.... lütfen cevaplarmısn

18. 2 Şubat 2014
  19. minikirmak

minikirmak Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    32
    Ödül Puanları:
    53
    Ekojen bağırsak sorunu bizde de vardı ve günlerce ağladım çok sıkıntılı zamanlar geçirdim bilirim bu forumu tek tek okumuştum o zamanlar. Bu yüzden bu durumu yaşayan var mı yakın zamanda diye baktım ve seni gördüm. Benim dr amniyosentez önermemişti 2li 3lü normal çıtı. Detaylı usg de bunun dışında sorun çıkmayınca rahatladık. Bebeğim 3ay 10 günlük. Rabbime şükürler olsunki çok sağlıklı sarılık bile olmadı inşallah da böyle devam eder. Günde en az 3kez kaka yapıyor bizim zamanımızda doğan bebeklerin çoğu günde 1kez ya da iki günde bir yaparken bizimki çok yapıyor ben buna bağlıyorum parlaklık olayını. Sende içini rahat tut inşallah hiç bişey çıkmaz bebeğinde sevgiler...