Hipertiroidin Tüp Bebeğe Etkisi

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve hoceee tarafından 27 Haziran 2008 başlatılmıştır.

27 Haziran 2008
    Konu Sahibi : hoceee
  1. hoceee

hoceee kuzucum Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Merhaba arkadaşlar şu an size çok güzel haberler vermek isterdim ama maalesef bugün test yaptırdık ve ilk micro denememiz negatif.:a015:

Kendimi ancak toparlayabildim ve bu saatte artık neden olmadı diye düşünürken aklıma bazı şeyler takıldı. Lütfen bana yardımcı olur musunuz?

Biz tüpbebeğe başlamadan önce standart tahliller yapıldı. TSH düşük çıktı. Zaten önceden de var olan nodüler guatrım vardı. Ama herhangi bir ilaç falan kullanmadım hiç. Hormonlar normal çıkıyordu. Biyopsi temiz çıkmıştı. Ancak tüpbebek tedavisine başlamadan önce doktorum TSH düşük olduğu için ilgili doktorlarla görüşmemi istedi. Nükleer tıp uzmanı bir doktorla görüştüm. Hipertiroid olduğunu söyledi şuan için ilaç kullanmaya gerek olmadığını ancak hamile kalırsam mutlaka sıkı takip yapılmasını ve gerekirse ilaç kullanmamı söyledi. Buna binaen tüp bebek tedavisine başlanmıştı.

Şimdi sonuç negatif. İnsan herşeyi sorgularken aklına takılıyor işte.. Aceba bunun bir etkisi oldu mu diye.. Çünkü benim bildiğim özellikle hipotiroidin (hipertiroid değil) hamile kalamamaya etkisi daha çok, o da yumurta oluşumu ile ilgili ya da hamile kalınsa bile düşük riski çok.

Bizim transfere kadar olan bütün herşey normal gitti. Hatta embriyoların gelişimi iyi olduğu için 5. gün transferi yapıldı. Aceba diyorum tutunma aşamasında bir etkisi olmuş mudur..

Bir de internette çok aradım tam bir cevap bulamadım ama şu aspirinleri veriyorlar kanı sulandırsın diye.. Tiroid hastalarında aspirin kanı çok sulandırıyormuş ve bunun negatif etkisi oluyormuş diye bir forumda okudum ama ne olduğunu tam anlamadım..

Bu konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar lütfen acilen yardımcı olurlarsa çok sevinirim.:uhm:

Teşekkürler...

2. 27 Haziran 2008
  3. EU2

EU2 Guest

Canım keşke bişeler bilsemde sana yardımcı olabilsem
    ama Mikronun tutmadığına inan çok üzüldüm canım :çok üzgünüm:

4. 27 Haziran 2008
  5. ELALI

ELALI biriciğim, canım kızım... Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148
    Cnm mikronun tutmamasına çok üzüldüm, napalım inşallah bir sonraki denemende kavuşursun meleğine:sm_confused:

Cnm bende bu konuları anlamamakla beraber benimde doğuştan bi lob'um yokmuş, Sintigrafi çekilmişti ordan öğrenildi. Bende de hipotiroid var banada ilaç kullanmana gerek yok demişlerdi. Senin troid bezlerin çok çalışıyo benimkisi az çalışıyo sanırım.
    Sen öle deyince benimde kafam karıştı acaba benimde hipotiroiddenmi olmuyo ki bebişim:uhm: Epeydir 1,5 - 2 senedir kontrole falanda gitmiyorumtatlicadiarzu

6. 27 Haziran 2008
  7. nestle76

nestle76 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    elalı hiç ihmal etmeden bir doktora görün..ben de 4 yıldır hipotiroid hastasıyım...ve maalesef tiroid e bağlı üreme sorunu yaşadım ve tüp bebek uygulamasına geçtim...mutlaka T3 - T4 - TSH testlerini yaptırman ve bir endokrinologla görüşmen gerekiyor...tiroid küçücük bir bez ama bütün vücudu etkiliyor, denegesini bozuyor..aman ihmal etmeyesin..özellikle hamile kalırsan çok sık kontrole git..çünkü takip edilmeyen tiroid bebek de zeka geriliğine, erken doğuma, düşüğe ve bebeğin tiroid hastası olarak doğmasına sebep oluyor...aman ihmal etmeyin...

8. 27 Haziran 2008
  9. el-muallim

el-muallim kırk yaşımın çiçekleri.. Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    196
    günaydın arkadaşlar inş bu gün hayırlı ve güzel bi gün olur herkese

10. 27 Haziran 2008
  11. el-muallim

el-muallim kırk yaşımın çiçekleri.. Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    196
    cumanın hayır ve bereketi yağsın üstümüze dualarımız makbul ols

12. 27 Haziran 2008
  13. ELALI

ELALI biriciğim, canım kızım... Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148
    Cnm çok tşk ederim ilgin için:1hug:
    Bende adet düzensizliği olduğu için gittiğim doktorda bakılan hormon sonuçlarından yola çıkılarak boğazımdan film çekildi bi lob olnayınca emin olmak için sintigrafiye yönlendirdiler ve bu bilgiler elde edildi. Ama T3 - T4- TSH değerlerim çok yüksel diğillerdi. Ve doktor bozuntusu adet düzensizliği bundan diğildir dedi.:eek:klava:
    Bebek düşündüğümüzde kadın doğumcu doktor tekrar bu tahlillere baktı ve gene pek abuk sanuç elde edilmedi TSH'ım 8 küsürlü bişeydi. Önceki doktor korkmamamı ileri derecede değil kimi hastaların 15 üzeri ve daha yükseği oluyo ilaç ister kullan ister kullanma deditatlicadiarzu

14. 27 Haziran 2008
  15. sxuxnger53

sxuxnger53 lokum suratlı kızım Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    hoceee sonucuna üzüldüm canım hayırlısı buymuş inşallah bir dahaki denemende olumlu sonuç alırsın

16. 27 Haziran 2008
  17. nestle76

nestle76 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    deli misin 8 küsur diyorsun tsh..nasıl ister ilaç kullan/ister kullanma der bu değere doktor...inanamıyorum yani....bu hastalık bende ilk teşhis edildiğinde 8,7 idi TSH ım...ve doktor hemen günde 1 tabletle ilaca başlıyoruz dedi...senin çocuğunun olmama sebebi çok açık...ben tedavisini olmama rağmen yine de sorun yarattı...tsh değerin çok yüksek bu değerle hamile kalamazsın...bak ben şu anda hamileyim...tsh 5 çıktı...ilacım1,5 tablete yükseldi günde...aman bebeğe bişi oldu diye aklım çıkıyo yerinden...2,5 - 3 arası hamilelik öncesi ve esnasında ideal tsh değeri..allah aşkına hemen bir endokrinolog bul...bak sakın ihmal etme...başına çok iş açarsın...sende saç dökülmesi, kilo sorunu, cilt kuruluğu, yorgunluk, depresif ruh hali, ses çatlaması gibi belirtiler hiç yok mu???yarından tezi yok doğru iyi işinin ehli bir doktora git.....

18. 27 Haziran 2008
  19. nestle76

nestle76 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    ELALI sana acıbadem hastanesi (kozyatağındaki) endokrinolog dr.özlem sezgin i öneririm..işinin ehli bir kadın...ssk lı için muayene 110 ytl...0216 544 44 44 den randevu alabilirsin....ya da academic hospital doçdr.dilek yavuz gogas-0216 651 00 00 (bundan ancak 1 ay sonraya randevu alabilirsin ama)