hipertroidi olan hamileler bakarmısınız..

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve ecrin1001 tarafından 5 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

5 Temmuz 2009
    Konu Sahibi : ecrin1001
  1. ecrin1001

ecrin1001 BIR KIZI BIR OGLU VaRMIS ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    198
    kızlar hamileyken hipertroid oldugunu ögrenen ve ilaç kullanan varmı ve doguran bebeklerde bir sorun oluyormu ben çok korkuyorum bebişime birşey olurmu diye...gunde 3 tane ilaç içiyorum bu sayı diger ilaçlarla 5 taneye çıkabiliyor...

2. 5 Temmuz 2009
  3. nobility

nobility Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    tiroid ciddi bir rahatsızlık bebek için..ilaçlarla tedavisi yapıldığı müddetçe bir şey olmaz Allah'ın izniyle.. bu hamilelikte sorun olan bir rahatsızlık olduğundan bütün ilaçları kullanılabiliyormuş..benim tsh değerim 109 çıkmıştı. doktor şok oldu..inanamadığı için testi üç kez yaptırdı. çünkü maksimum 20 olması gerekir dedi. ama üçünde de böyle çıktı.dahiliye doktoru ona göre ilaç verdi. guatr hastası olup doğum yapan çok var çevremde ve maşaAllah çocukları da gayet sağlıklı..herhangi bir zeka pproblemleri de yok..inşaAllah bizim bebişlerimiz de sapasağlam doğarlar..

4. 5 Temmuz 2009
  5. ecrin1001

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    198
    teşekkürler nobi...rahatladım biraz...

6. 6 Temmuz 2009
  7. ahmetsalih

ahmetsalih Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba öncelikle geçmiş olsun benim bu konuda yaşadığım tecrübelerim var umarım yardımcı olabilirim ben 8 haftalık hamileyken aşırı mide yanması ve kusma şikayetiyle dahiliye doktoruna gittim ellerimde titreme farkeden dr troid tahliilleri yaptı ve tsh çok düşük t3 ve t4 yüksek hipertroidin var dedi ancak bebek çok küçük olduğu için ilaç vermiyorum 15 gün sonra tekrar gel yine tahlil yaparız ilaca başlarız dedi ancak ben kadın doğumcuma danışmadan ilaca başlamak istemedim 15 gün sonra gebelik muayenesi için kadın doğum uzmanına gittim konuyu ona açtım ilaçların sakıncası olmaz dedi rutin gebelik tahlillerinin yanında troid tahlilleri de istedi sonuçta o da hipertroidin var dedi ve kendi hastanesindeki dahiliyeciye yönlendirdi dahiliyeci ayrıntılı troid tahlilleri ve troid ultrasonu istedi ultrason normal çıktı troid hormonlarında tsh çok düşük toplam t3 ve toplam t4 yüksek, serbest t3 ve serbest t4 ise normal çıktı anti tpo ve anti tg de normaldi dr ilaç vermedi ama gebelik boyunca her ay düzenli gelmemi ve tahlillerin tekrarlanacağını gerekirse ilaca başlanacağını söyledi bu arada konu ile internetten çok araştırma yaptım ve gebelik troksikozu yani gebelik hipertroidi diye bir şey olduğunu okudum gebeliğin ilk üç ayında plasentadan salgılanan Beta HCG nin yapısı troidden salgılanan bir hormona çok benzediği için vücut yanlış algılama yapr ve bu yüzden tsh düşer toplam t3 ve toplam t4 yükselirmiş, hatta sitenin birinde tt3 ve tt4 (toplam t3 ve toplam t4) gebeliğin ilk yarısında yükseleceğinden fazla dikkate alınmaz tsh düşükse ft3 ve ft4 e (yani serbest t3 ve serbest t4 e) bakılır onlar normalse hamileliğe bağlı geçici hipertiroid olabilir diye okudum sonuçta gebelik boyunca düzenli tahlil yaptırdım kendiliğinden yavaş yavaş düzelerek 5,5 aylıkken tahlil değerlerim normale bindi ancak doğuma 1 ay kala yapılan tahlilde tsh 40 ın üstünde çıktı dahiliyeci bu kez hipotiroid dedi ben şaşırdım nasıl olur dedim çünkü hipertiroidin hipotiroide çevirdiğini ilk kez duymuştum troidit yani troid bezi iltihabı geçiriyorsun dedi tefor verdi düşük dozda doğumdan 20 gün sonra gel tekrar bakalım dedi doğum sonrası gittiğimde bütün değerlerim normaldi kızıma da 10 günlükken troid tahliilleri yapıldı onunkiler de normal çıktı kızım 7,5 aylıkken tekrar gittim yine bütün değerler ve ultrasonum normal çıktı yani benimki tamamen hamileliğe bağlı birşeymiş doğum sonrası kendiliğinden düzeldi bence sen de tüm troid tahlillerini ayrıntılı bir şekilde yaptır eğer gebeliğe bağlı hipertroidse ilaç kullanma bebeğe zararı olabiliyormuş ama gerçek hipertiroidse tedavi olmamak bebeğe daha çok zararlı bu yüzden ihmal etme doğumdan sonra bebek 10 günlükken ona da tahlil yaptır doğunca değil çünkü o zaman bebeğin kadında hala bizim hormonlarımın kalıntıları oluyor bu nedenle en az 10 gün geçmesi gerekiyormuş Bu yazıları da şimdi senin için internette buldum

''Gebelik Hipertiroidi
    Normal gebelikte görülen hafif hipertiroidi, aşırı kusan gebelerde daha barizdir. Aşırı kusan gebelerin bu tablosu gerçek bir hipertiroidi ile karışabilir. Böyle durumlarda kesin tanı için TSH-R antikoru isteriz. Yüksek ise gerçek hipertiroididir ve bebekte de hipertiroidi olasılığı yüksektir. Çünkü bu antikorlar anneden bebeğe geçerler. Bu şartlarda çok dinamik bir tedavi gerekir. Negatif ise anne gereksiz ilaç tedavisinden kurtulmuş olur.
    Gebeliğin ilk aylarında görülen hipertiroidiye gebelik tirotoksikozu da denir. Tek bulgusu TSH düşmesidir. Klinik anlamda bilinen bulgular yani kilo alamama, göz kürelerinde büyüme, ellerde titreme ve çarpıntı yoktur.
    Gebelik tirotoksikozu her beş gebeden birinde görülür. Gebeliğin 6-8. haftasında ortaya çıkar, 18-20. haftalarda düzelir. Çok büyük zorunluluk hisetmedikçe tedavi uygulamaz, takiple yetiniriz.''

''Hamileliğe bağlı geçici tirotoksikoz nedir? Nasıl gelişir? Nasıl tedavi edilir?
    Normal hamileliğin ilk yarısında görülen geçici bir hastalıktır. Basedow-Graves hastalığından daha sık görülür. Değişik şiddette kilo kaybı, çarpınt, yorgunluk ile aşırı kusma ile kendini gösterir. T4 ve T3 yüksek TSH düşüktür. Eşde (plesantada ) salgılanan hCG hormonunun tiroidi aşırı uyarması sonucu ortaya çıkar. Basedow-Graves hastalığında görülen TRab burda normal düzeydedir. Nadir olarak çok ağır seyredebilir. Bu durumda hasta hastaneye yatırılabilir ve anti-tiroit ilaçları (Propycil veya Thyramazol) ile birkaç hafta tedavi edilebilir. Hafif vakalarda Dideral gibi ilaçlar yeterli olur. Hastalık hCG miktarına bağlı olarak 2 ile 6 hafta sürebilir.''

Hamileler tiroit hastalığı açısından nasıl araştırılır?
    Hamilelik sırasında hipertiroidi sıklıklığı az olmasına rağmen bazı sakıncaları nedeni ile bütün hamilelerin tiroit hastalığı açısından rutin olarak araştırılması gerekir. Bunun için ilk 3 ay içinde:
    • Serbest T4, TSH ve anti TPO ölçümü yapılır.
    • TSH düşük, serbest T4 yüksekse TRab ölçülür.
    • Hastada TRab yüksekse Basedow-Graves mevcuttur.
    • Hastada TSH düşük, serbest T4 yüksek ve TRab düşükse hCG ölçülür
    • hCG yüksekse hastada hamileliğe bağlı geçici tirotoksikoz mevcuttur.
    • Daha önce Basedow-Graves nedeni ile tedavi edilmiş ve tiroit hormonları normal olan hastalarda TRab ölçülür. TRab yüksek çıkan vakalarda bebekte hipertiroidi gelişme riski olması nedeni hamile periyodik olarak takip edilir''

hastalığının seyrini daha sonra paylaşırsan sevinirim merak ederim çünkü umarım yardımcı olabilmişimdir

8. 6 Temmuz 2009
  9. ecrin1001

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    198
    bende prof.a gidiyorum ilaç kullanıyorum cumartesi tekrar kontrolum var test yapılcak umarım düşmüştür.
    bende çok fazla kusuyordum çarpıntım oluyordu.ama ilaca başladıktan sonra daha rahatım.doktorumla sürekli irtibat halindeyiz sagolsun çok yardımcı oluyor çok da önemsiyor valla böyle doktorlar da varmı dedirtti bana..doktorumda bana hamilelige baglı olabilir dedi ama yapılan teste öncesindede oldugu çıktı ben anlamamışım...şimdilik durum bu bende..ilgin için sagol..

10. 7 Temmuz 2009
  11. nehiriver

nehiriver 09 10 09 saat 9 05 :) Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    merhaba ben 23 haftalık hamiyelim hamilelliğimin basından beri tsh ımda anormallik gören doktorum beni bir endokrin prof e yönelendirdi 15 günde bir kan alıp ankara düzen lb yolluyorum ordanda sonucu alıp hocaya gidiyorum hala ilaç başlamadı tsh 2.50 nin üstüne cıkarsa ilaç başlamayı düsündüğünüsöledi 15 günde bi sıkı kontrole devam doğuma kadar umarım ilaca gerek kalmaz bebişlerimiz sağ salim gelir..

12. 7 Temmuz 2009
  13. nobility

nobility Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    2.50'nin üzerine çıkınca mı ? şimdi anladım benim doktor 100 değerini görünce neden bu kesin yanlıştır dedi:)

14. 7 Temmuz 2009
  15. Borzo

Borzo Mucizemmm Pro Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Bende Hipotroid hastasıyım.Gebe kaldığımda öğrenmiştim,TSH DEĞERıM 16 ıDı.Ü
    Gebelik boyunca 250mg yakın ilaç aldım.
    Gebe kalamdan önce ve kalınca mutlaka sağlık ocağında bakılan basit bir kan tetsi ile
    bu değerlerinizi ölçtürün.

16. 8 Temmuz 2009
  17. ecrin1001

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    198
    sagolun kızlar.hipertroidde bebegi kaybetme riski de varmış akşam kanamam oldu dr gittim öyle söyledi.üzgünüm...

18. 8 Temmuz 2009
  19. nehiriver

nehiriver 09 10 09 saat 9 05 :) Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    2.50mevet cnmm

alla korusun bebeğimmm yaaa ilaç içip sıkı takiple hiç bişe olmaz bebeğine inşallaaa:Saruboceq: