Hipoglisemiden muzdarip olanların paylaşım noktası

Konusu 'Endokrinoloji' forumundadır ve EBİSU tarafından 1 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1 Haziran 2008
    Konu Sahibi : EBİSU
  1. EBİSU

EBİSU Guest

arkadaslar merhaba.. ben hipoglisemide daha yeniyim fakat bu sitede birkac kişinin de aynı dertten muzdarip oldugunu ögrendim. bu yüzden bu baslık altında bu rahatsızlıgı yenmek( beslenme sekli,ilaç vs.) için neler yaptıgımızı ve yapılması gerektigini birbirimizle paylasalım..

2. 1 Haziran 2008
  3. EBİSU

EBİSU Guest

hay allah hipoglisemi olan kimse görmedi heralde.. merak ettigim su: ilac kullanıo musunuz? kullanıosanız ismi ne? doktor bana hep demedi ama bi ay kullan kontrole gel dedi de...

4. 9 Haziran 2008
  5. EBİSU

EBİSU Guest

bayadır takip edemedim bu forumu ama kimse de görmrmiş heralde hipoglisemiden yakınan? oysa ben bu ilaca baglı mı yasıcam die doktor kontrolünden önce size danışmak istemiştim

6. 9 Haziran 2008
  7. gizzem

gizzem Aktif Üye Üye

Beğenileri:
    390
    Ödül Puanları:
    83
    bizde ailece hipoglisemi vaar
    önümüzdeki hafta kan şekerimi ölçtürmeye gidicem
    bu sınırda şekerden dolayı olabiliyormuş yani bir çeşit tip 2 diyabetin öncüsü
    çok düzenli beslenmek ,aç kalmamak lazım

8. 11 Haziran 2008
  9. EBİSU

EBİSU Guest

evet ölçtür cnm beni de haberdar et. peki madem tüm ailen hipoglisemiden muzdarip, ilac kullanılıo mu? ben şuan kullanıorum da.. bi de hipoglisemik sok oldugunda seker yemek önerilir ama benim doktorum genel anlamda tatlı yemeyi yasakladı bana.sanırsam kan sekerini bi anda yükseltiomuş ve sora hızlıca düşürüyomuş baslangıctan daha da düşük oluyomuş. bu konuda bi bilgin varmı şimdiden saol

10. 7 Eylül 2008
  11. yorgun savaxsxçxix

yorgun savaxsxçxix Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba,
    ben nasıl oldu da bu başlığı kaçırmışım!!! ben varım benhihoyyyt

12. 7 Eylül 2008
  13. endeniz

endeniz Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hipoglisemide en önemli şey sık sık az az beslenme şeklidir. Tatlılar direkt kan şekerinizi hızla yükseltir, birden insülin salınır, o da hızla şekeri karaciğerde depolamak üzere kandaki düzeyi düşürür...Glisemik endeksi düşük yiyecekler tüketmelisiniz. Tam buğday, çavdar, kepek, köy ekmeğini beyaz ekmeğe tercih edeceksiniz, canınız tatlı birşeyler istiyorsa meyve ile idare edeceksiniz:) ancak üzüm, muz gibi meyvelerden birden fazla yemeyeceksiniz. Uzun süre aç kalmayacaksınız, 3 ana öğün şeklinde değil ana ve ara öğünler şeklinde besleneceksiniz...Belli aralıklarla kan şekerinizi ölçüp değerleri not etmeyi de unutmayın...

Genel olarak hipoglisemi, diyabetlilerde görülen bir durumdur. O yüzden kontollerinizi gerekli aralıklarda yaptırın.

Benim bildiklerim bunlar arkadaşlar. Hipoglisemide tedaviden ziyade önlem söz konusudur.

14. 7 Eylül 2008
  15. yorgun savaxsxçxix

yorgun savaxsxçxix Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Aslında aradaki farkı tam olarak bilmiyorum ancak farklı, reaktif hipoglisemi benimki. Şu anda önlem alınmazsa 5-10 yıl sonra süre değişken oluyor sanırım şeker hastalığına dönüşme ihtimali var. Ama henüz şeker hastası değilim.

Küçük bir tavsiye, bir yerde okumuştum ve uyguladım. Muz çok şekerli bir meyve ve ben bir taneyi bile yediğimde başıma ağrı giriyor ani bir şekilde şekerim yükseldiği için, sonrasında da kısa sürede aynı hızla düşüyor ve ben yine baygınlık hissi yaşıyorum.

Şekerli, karbonhidratlı gıdaları, süt-yoğurt vb. ile beraber tükettiğimizde şekerin yavaş yükselmesini sağlayacağı yazıyordu. Gerçekten de öyle olmuştu. Evde olduğumda yanında 1-2 yemek kaşığı yoğutla beraber tüketince bir adet muz çok iyi bir ara öğün olmuştu. Ne başıma ağrı girmişti, ne de 2-3 saatten önce kendimi aç hissetmiştim.

16. 19 Eylül 2008
  17. EBİSU

EBİSU Guest

uzun zamandır bakmıyorum bu konuya,bende de reaktif hipoglisemi var yani yemektan 3-4 saat sonra aclık degerinin altına düşüyor.yinede normal sınırlarda kalıyor 4 saatin sonunda 65ti seker yüklemesinde...doktorum glucobay kullandırmaya basladı bana,ayrıca kilo vermem gerektigini söyledi. suan 6,5 kilo verdim ve doktrun tavsiyesiyle spor da yapıoyorum. sanırım biraz iyileşmeye basladım cünkü artık kendimi 3 saati gecsede kötü hissetmiyorum.doktor da ilacı günde 2ye düşürdü.umarım bu illetten kurtulurum.insulin direncini genc yasta kırabiliomuşuz..

18. 22 Kasım 2008
  19. falanist

falanist Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar merhaba, ben de hipoglisemi nedeniyle glukofen kullanıyorum