hipotiroidi olan hamileler

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve RED JANUARY tarafından 15 Eylül 2008 başlatılmıştır.

15 Eylül 2008
    Konu Sahibi : RED JANUARY
  1. RED JANUARY

RED JANUARY Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    19 haftalık hamileyim ve bu ay ayptırdığım tahillerde tsh 8,61 çıktı ve hipotiroit teşhisi konuldu tefor adlı ilaca başladım ama çok korkuyorum çünkü bebeğimin zeka gelişimine etkisi varmış aranızda bu sorunu yaşayanlar varmı

2. 15 Eylül 2008
  3. Menzil Gxuxlxux

Menzil Gxuxlxux Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    64
    Ödül Puanları:
    153
    Canim merak etme. Bu hastalik bile degil. Sadece ilacin yani teforun dozaji ayarlanacak. Muhtemelen sana yarim tefor verilmistir. Ama emin ol, o sana fazla gelicek. Cunku benimde TSH im 8 kusur cikmisti doktor yarim tefor verdi 4-5 ay kullandim ve gecen hafta TSh ima baktirdim, bir de ne goreyim acaip dusmus 0.01 olmus yani buda iyi degil. O yuzden ana tavsiyem ilacin dojazi iyice ayarlanana kadar her ay TSH ina baktir. Bence ilk zaman yarim aldiktan sonra, ilacin dojajini dusur mesela ceyrek almaya basla ama muhakkak doktorunla gorus ve TSH ini duzenli takip et. Inan bana bunda uzulecek hicbirsey yok.

4. 15 Eylül 2008
  5. iyuksel

iyuksel Nur Tanem Geliyoooorrr Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Selam ben de hipotirodi hastasıyım, şu an da ilaç kullanıyorum...bildiğim kadarıyla tefor plesantadan geçmiyormuş, hem ilacı kullanmazsak asıl o zaman bebeğe zararlı..sen içini ferah tut ve mutlaka doktor kontrollerine git

6. 15 Eylül 2008
  7. RED JANUARY

RED JANUARY Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    evet canım yarım alıyorum teforu doktorum 15 günde bir ölçecek tsh ımı umarım düşerde saglıklı bir şekilde alırım bebegimi kucagıma

8. 15 Eylül 2008
  9. Menzil Gxuxlxux

Menzil Gxuxlxux Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    64
    Ödül Puanları:
    153
    Canim kesinlikle dusecek hapini aldigin surece ama dedigim gibi yarim cok gelecek o yuzden doktorunun 15 gunde bir bakacak olmasi iyi, ona gore ayarlar ilacin dozunu.

10. 15 Eylül 2008
  11. edam_y

edam_y üç kişiliğiz artık:) Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    bende hipotroıd hastasıyım yarım tefor alıyorumm su an için bi sorunumuz yok bakalım hayırlısı artık

12. 15 Eylül 2008
  13. saturnn

saturnn Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    sakın kendinizi üzmeyin.ben de hipotiroidi hastasıyım.tefor kullandım hamileliğim boyunca.her ay kontrole gittim.ilacın dozunu ona göre ayarladı dr.m.şimdi oğlum kollarımda.çok da sağlıklı Allah'a şükür.içiniz rahat olsun..ilaçlarınızı düzenli kullanın bişey olmaz yavrularınıza Allah'ın izniyle....

14. 25 Kasım 2008
  15. zeynebim__48

zeynebim__48 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    İyi akşamlar ben de yeni öğrendim hipotiroidi olduğumu. hamile kalmaya engel olup olmadığı konusunda çok tedirginim. yazılarınız moralimi düzeltti. Dualarım sizinle!..

16. 25 Kasım 2008
  17. nestle76

nestle76 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    hipotiroid hamile kalmaya engel olabilecek bir rahatsızlık....ben de hipotiroid hastasıyım...nedensiz inferlite teşhisiyle mikro enjeksiyon yaptırdım ve şu anda 28 haftalık hamileyim...doktorum tam kanıtlanmış olmasa da hipotiroidin yumurtlama ve gebelik üzerinde negatif etkisi olduğunu söyledi..ayrıca tedavi edilmeyen hipotiroid rahatsızlıklarında çocuk da gelişim geriliği olabiliyor...lütfen bu rahatsızlığı küçümsemeyin..ilaçlarını saatinde alın...testlerinizi mutlaka yaptırın...asla unutmayın ki asıl ilacı almamak bebeğinize zarar verir...çünkü bebeğin kendisinin yapamadığı tek hormon tiroid...bunu sizden alıyor...yeterli alamadığı takdirde de gelişim gerilikleri ve bebek de de bu hastalığa rastlanması gibi sonuçlar ortaya çıkabiliyor...ilaç tek kurtarıcımız...aman kontrollerinizi ihmal etmeyin...hamileleiğiniz süresince de endokrinoloğunuz ne diyorsa onu yapın....

18. 26 Kasım 2008
  19. Bulcuk

Bulcuk Minik prensim kollarımda Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    kızlar bende tiroid tedavisi görüyorum az önce kan verdim hatta hamileler bebek düşünenler sakın ihmal etmeyin benim tsh 0,01 e akdar düştü ilacın dozu fazla olduğu için buda hamileliğe engel olduğunu söyledi doktorum kontrollerinizi sıklaştırın 15 günde bir mutlaka tahlili yaptırıp değerlerinize bakın ilaç tedavisi doğru uygulandığı sürece problem olmaz doktor seçimi çok önemli o yüzden