hipotiroidi ve hamilelik

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve pxixrxixl tarafından 19 Ocak 2009 başlatılmıştır.

19 Ocak 2009
    Konu Sahibi : pxixrxixl
  1. pxixrxixl

pxixrxixl Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    aslında genel bir konu ama nereye açacağımı bilemedim. ben hipotiroidi hastasıyım yani tiroid bezlerim çalışmıyor her ay hamilelik nedeniyle tahlil yaptırıyorum. aranızda benim gibi olan hamişler var mı? ben her gün levotiron kullanıyorum hamile kalmadam öncede kullanıyordum 3 yıldır.hapları kullandığım sürece sorun yok. bu rahatsızlığı olan hamişler erken doğum mu yapıyor acaba? doktorum bişi demedi ama... aslında böyle şeyleri düşünmemek lazım..

inşaallah hepimiz zamanında bebişlerimizi kucağımıza alırız.

2. 20 Ocak 2009
  3. papatyass

papatyass Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108

pırılcım merhaba. ben de hipotiroidi hastasıyım. banada her ay tahlil yapıyolar ve bende levotiron kullanıyorum.ama bende hamilelik öncesi yoktu sanırım, yani tahlillerde çıktı eksiklik. doktor hamilelik boyunca kullanacaz doğumdan sonra bakarız dedi. erken doğum olayını da burda duydum umarım öle bişey olmaz ne kadar kalırlarsa içerde o kadar ii dimi:CüvCüv:

4. 20 Ocak 2009
  5. sinehas

sinehas Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    canım bende hipotiroidiyim bende her ay düzenli test yaptırıyorum,her ay bi çeyrek daha artıyor hapımız.evet canım erken doğum riskimiz var ama kimin yokki bunu düşünme bence..benim tansiyon ve kalp rahatsızlığım var bunlar tiroidi tetikliyor.ben 2 gün ilaç kullanmadım,fil gibi her tarafım şişti ama şu an iyiyim Allah a şükür..ayrıca stres en büyük erken doğum etkeni.ben tiroitin yükseldiğini farkedebiliyorum suratımda kırmızı lekeler çıkıyor ve menopoza girmiş gibi sıkıntı basıyor.böyle durumlarda yat uyu ve kalkma.
    Allah yardımcımız olsun,üzme kendini.bebişini sağlıkla kucakladığını düşünde öyle olsun.

6. 20 Ocak 2009
  7. papatyass

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    sinehas sen hangi ilacı kullanıyorsun? doktorum benim ilacı sabitledi bi gün 1.25 bigün 1.50 alıyorum. sonuçlar bu haliyle normal çıkıyo iki aydır. inşallah erken doğum falan da olmaz. bu arada kaç haftalıksın ?

8. 20 Ocak 2009
  9. sinehas

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    26 haftalık olduk canım.ama benim hipotiroidi hamileliğin 3. ayından sonra çıktı önceden yoktu.
    tetikleyen başka bi unsur yoksa sorun olmaz canım benim tansiyon çok etkiliyor,bide nabız sorunum var 150 civarında yoruyor artık beni.hepsi birleşince biraz tehlikeli.şeker yüklemen felanda normal çıktıysa endişelenme bence.
    ben durum ne olursa olsun 98 gün var diyorum,bebeğimide tembihliyorum erken gelme anneni üzme diye :KK46::ecrin_bebek:
    ilacım levotiron hayatım bikaç gün sonra tekrar tahlilim var bakalım son durum ne olmuş..
    Allah yardımcımız olsun..:Saruboceq:

10. 21 Ocak 2009
  11. zeliscik

zeliscik Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    kızlar sizin bu yazdıklarınızı okuyunca şimdi düşünmeye başladım.kızımda hipotiroidi hastası 9,5 aylık doğuştan hasta.ilk başta levotiron kullanıyorduk sonra eutrox diye bir ilaç kullandık(ismini yanlış yazmış olabilirim) şimdi ilacı kestik.ilerleyen zamanlarda ne olur bilmiyorum.hamilelikte falan sorun olacağı hiç aklıma gelmemişti.inşallah sorun çıkmaz.sizin doğumlarınızda sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.allah şifa versin

12. 21 Ocak 2009
  13. papatyass

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    bizde 26 haftalığız :))) nabız yüksekmiş gerçektende fazla yorma kendini bolca dinlen. gerçi banada dinlen diyolar ama olmuyo işte :)) şeker yüklemem 50lik sınırda çıktı 100e gerek yok dedi dr ama dikkat et şekerli yağlı yeme fazla dedi. doğumumuz çok yakın galiba 96 gün falanda benim var.
    benim tahlilim ay sonunda sende haber ver sonucunu. inşallah herşey yoluda gider canım.hepimiz için.
    zeliscik sizede geçmiş olsun. büyük ihtimalle seninde hamileliğinden kaynaklanıyo olabilir kızının sorunu. çünkü doğumdan sonra bizim bebeklere troid tahlili yapacaklarmış.allah hepimize yardım etsin...

14. 21 Ocak 2009
  15. iyuksel

iyuksel Nur Tanem Geliyoooorrr Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Merhaba arkadaşlar..ben de hipotiroidit hastasıyım...6 yıldır tefor tedavisi görüyordum, hamile kaldıktan sonra ilacın dozu iki katına çıktı ve su an 2 tablet alıyorum (27 haftalık hamileyim Allahın izniyle) sabah bu ayki tahlillerimin sonucu öğrendim 1, 33 (TSH) Elahamdullah gayet iyi ama sanırım dr. çeyrek daha artırabilir, bebeğimin gelişimini hiç etkilemedi çok şukur ben de ödem yapmadı...Erken doğum ve diğer hamilelik komplükasyonlarına karşı yüksek riskteyiz ama tedavi görüyorsak normala hamilelerden farkımız yok dr. söyledi...
    Ayrıca benim en büyük endişem emzirememekti...ama nasipse ve Allah izin verir de sütüm olursa ilac almama rağmen emzirebiliriyoruz..yalnız...genetik bir hastalık olduğu için bebeğimizde çıkma riski var o yuzden ilk topuk kanında hemen bakılması gerekiyor...

Ay uzun oldu ama korkmayın, ilaclarımızı kullandığımız sürece sorun olmuyor Allahın izniyle...

16. 21 Ocak 2009
  17. papatyass

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    evet doktor ilacı aldığımız sürece korkma dedi ama biz başlarda epey bi panikledik. neyseki hiçbir problem yok şimdilik. böyle de bitiririz inşallah :CüvCüv:

18. 21 Ocak 2009
  19. sinehas

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    sevindim canım herhengi bi sorun olmamasına tedavide görüyorsan atlatırız bu günleri Allah'ın izniyle işallah..
    sonucumu yazarım canım işallah daha ilerlemez doğuma kadar sağlıkla gideriz:Saruboceq: