Hissedilen sıcaklığı hesaplamadan dışarı çıkmayın

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve realist tarafından 30 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

  30 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  [​IMG]

  Hissedilen sıcaklığı hesaplamadan dışarı çıkmayın
  Zafer AKPINAR / AA

  Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı tabloya göre, beklenen sıcaklık ile bağıl nem arasındaki ilişki, hissedilen sıcaklığı veriyor.
  Alınan bilgiye göre, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği bugünlerde vatandaşlara sıcak uyarısında bulunan Sağlık Bakanlığının hazırladığı tablo, önemli bilgiler veriyor.
  Hava sıcaklığının bölgedeki nemin etkisiyle farklılık gösterebildiğini anlatan sıcaklık tablosuna göre yükselen nemle birlikte hissedilen sıcaklık oldukça fazla olabiliyor.
  Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün sıcaklık tahminlerine göre bir değerlendirme yapıldığında vatandaşların tabloya göre hissedilecek sıcaklığı hesaplamadan dışarı çıkmamaları sağlıkları açısından çok faydalı görünüyor.
  Ankara’da ise yarın ve salı günü hava sıcaklığı 37 derece bekleniyor. Ankara merkezde nem oranı gün içinde sürekli değişiyor fakat yüzde 30’un üzerinde olduğu göz önünde bulundurulduğunda hissedilecek sıcaklık en az 38 derece olarak görünüyor. Nem oranı yüzde 40’a ulaştığında ise hissedilecek sıcaklık 42 dereceye çıkıyor.
  İstanbul’da ise yarın ve Salı günü hava sıcaklığı 33 derece bekleniyor. Nem oranının yüzde 60 olduğu ele alındığında İstanbul’da hissedilecek sıcaklık 42 dereceye ulaşıyor. İstanbul’da hava sıcaklığının 38 dereceye çıkması halinde aynı yüzde 60’lık nem oranıyla hissedilen sıcaklık 56 dereceye ulaşıyor.
  Muğla’ya bakıldığında ise bugün ve yarın hava sıcaklığı 40 derece olacağı tahmin ediliyor. Bölgedeki nem oranının yüzde 45 ve üzerine olduğu düşünüldüğünde hissedilen sıcaklık değeri 51-55 derece arasında oluyor.
  Adana’da ise hava sıcaklığı bugün ve yarın 38 derece olması bekleniyor.
  Bölgedeki nem oranı ise gün içinde sürekli değişkenlik gösteriyor ancak yüzde 60 ve üzeri olduğu ele alındığında hissedilen sıcaklık değeri 56 dereceye çıkıyor.

  43 DERECELİK SICAKLIK 77 DERECE HİSSEDİLEBİLİYOR

  Kahramanmaraş’ta bugün ve yarın hava sıcaklığının 43 derece olması bekleniyor. Bölgedeki nemin yüzde 45 civarında olduğu göz önünde bulundurulduğunda hissedilecek sıcaklık değeri 62 derece olarak görülüyor. Nemin yüzde 50’ye çıkması halinde sıcaklık 67 dereceye ulaşacak.
  Tabloya göre hava sıcaklığının 43 derece, nemin ise yüzde 60 beklendiği bir bölgede hissedilen sıcaklık 77 dereceye kadar çıkıyor. 44 derece ve yüzde 65’lik nemde ise hissedilecek sıcaklık 89 derece oluyor.

  TABLODAKİ RENKLER...

  Tabloda sıcaklık ve nemin ilişkilendirilmesiyle tahmin edilen hissedilen sıcaklık değerleri renklere bölünüyor. Hissedilen sıcaklık aralıkları nemin etkisine göre değişiyor. 54-99 derece arası kırmızı, 38- derece arası sarı, 32-42 derece arası mavi, 25-31 derece arası yeşil renkte gösteriliyor.
  Herhangi bir bölgede hissedilen sıcaklık değeri kırmızı renkle gösterilen bölgede yer alıyorsa ısı veya güneş çarpması ile termal şokun an meselesi olabileceği belirtiliyor.
  Sarı renkte gösterilen aralığa giren bölgede ise güneş çarpması, ısı krampları veya ısı bitkinliği, fiziksel etkinlik ve bu şartlarda etkilenme süresine bağlı olarak şiddetli termal stres ile birlikte ısı çarpması görülebiliyor.
  Sıcaklıkta mavi renk içine giren bölgelerde fiziksel etkinlik ve bu şartlarda etkilenme süresine bağlı olarak kuvvetli termal stres ile birlikte ısı çarpması ısı krampları ve ısı yorgunluklarının muhtemel olabileceği kaydediliyor.
  Yeşil bölümde ise fiziksel etkinlik ve bu şartlarda etkilenme süresine bağlı olarak oluşan termal stresten dolayı halsizlik, sinirlilik, dolaşım ve solunum sisteminde bir çok rahatsızlık meydana gelebiliyor.