hisselerin yükseliş zamanları

Konusu 'Ekonomi-Finans-Borsa' forumundadır ve EU1 tarafından 4 Aralık 2007 başlatılmıştır.

  4 Aralık 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  bazı hisselerde belli dönemler oluyor bunları paylaşalım istiyorum. mesela kent (şeker)hissesi bayram öncesi yükseliş yapmıştı. bunun gibi bilgilerinizi paylaşımlarınızı bekliyorum.
   
 2. 10 Aralık 2007
  Konu Sahibi : EU1
 3. fguney

  fguney 2. bebeğim yolda Üye

  Katılım:
  11 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  510
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  genelde borsa kasım ayında yükselişe geçer şubat ayına kadar sürer bu yükseliş tabi endeks kağıtlarını bu devrelerde elden çıkarmak en mantıklısı.yatırım ortaklıkları da endeks düşüşe geçtiğinde ani hareketlerle yükselirler.çok sert çıkarlar ve çok sert düşerler yatırım kağıtları risk kağıtlardır.endeks kağıtlarını borsa düşerken almamak lazım.Borsa da teknik analiz şart!!!

  yani kısaca ''eğitim şart''yerimseniben
   
 4. 15 Aralık 2007
  Konu Sahibi : EU1
 5. Mune

  Mune Administrator Yönetici

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  27.568
  Beğenildi:
  58.536
  Ödül Puanları:
  663
  Bence de teknik analiz bilmek avantajdır.
  Bazı hisseler yılsonu çıkışı yapar,bu tür hisseler yılın büyük bir bölümünü yatay seyirde geçirir ve yılın belli zamanlarında çıkış yaparlar.
  Şu hisse bu hisse diye sınıflandırmak yanlış olur çünkü hisselerin iniş çıkışlarını ortam,bilanço ve haberlerde etkiler.
  Bazen teknikte yapması gereken düşüş veya çıkışları yapmayabilirler.
  Kağıdın ne yapacağını yüzeysel bilgilerle kestirmek zordur,o kağıda kimlerin ne kadarla girdiği,yabancıların alımda olup olmadığını bilmekte önemlidir.

  Piyasayı iyi takip etmek gerekir,enerji gündeme geldiyse enerji kağıtlarında,inşaat sektörüyle ilgili bir kıpırdanma varsa inşaatla ilgili kağıtlar prim yapar ama hangi kağıda büyük ikramiye vurur,bunu bilebilmek için analiz yapmak gerekir çünkü kıpırtı beklenen sektördeki tüm kağıtlara prim yaptırılacak diye bir kural yoktur.

  Ayrıca kimi kağıtlarda bedelli veya bedelsiz sermaye arttırımı yapılır,bedelli sermaye arttırımı yapacağını açıklayan şirketin hissesi düşer,bedelli veya bedelsiz artırımlarda hisse senedi bölünür,yani sizin aldığınızda kağıt 1000 liraysa misal 500'e düşer bu durumda hissede kalmaya kararlıysanız,ücreti karşılığında elinizdeki lot sayısı kadar lot almanız gerekir,kısacası yatırımcılar bedelliye sıcak bakmazlar,bedelsizlerde durum farklıdır,bir ücret ödemeniz gerekmez.
  Borsa tam bir takip,zaman ve sabır işidir.

  Bedelli Sermaye Arttırımı:
  Şirketlerin sermaye artırımı karşılığında çıkardıkları hisse senetlerini nominal değerinden veya daha yüksek bir fiyattan satmak suretiyle gerçekleştirdikleri sermaye artırımlarına denir. Söz konusu hisse senetleri ortaklara satılabileceği gibi (rüchan hakkının kullandırılması), ortaklar dışındaki yatırımcılara da satılabilir. (rüchan haklarının kısıtlanması). Bedelli sermaye artırımına katılım bedeli belli bir süre ile sınırlıdır.

  Rüçhan Hakkı nedir ?
  Ortaklıkların bedelli sermaye artırımlarına mevcut ortakların öncelikle katılma hakkıdır. Söz konusu hak, hisse senedine bağlı ‘Yeni Pay Alma Kuponları’ karşılığında ve ayrıca hisse senedi ibrazına gerek kalmaksızın kullandırılır.