Histerosalpingografi (HSG, Rahim ve kanal filmi)

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve 1BukeT tarafından 11 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  11 Kasım 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  106
  Halk arasında rahim ve kanal filmi olarak bilinen Histerosalpingografi, kısırlık araştırmasında önem taşıyan bir test. Tanı konmasında yararlı olduğu gibi tedavi edici özelliği de var.
  HSG, kontrast bir madde ile rahim içi boşluğun, tüplerin ve pelvisin (kasık) değerlendirildiği bir radyolojik yöntemdir. Halk arasında rahim ve kanal filmi olarak bilinir. HSG çekiminin, adet bitiminden sonraki birkaç gün içinde yapılması tercih edilir. Doktorunuz, size uygun zamanı belirler.

  Test nasıl yapılır?
  HSG, aslında özel bir röntgen çekim işlemidir. Kadın jinekolojik muayene olacak şekilde röntgen masasına yatırılır. Antiseptik solüsyonla dış genital organ ve vajina dezenfeksiyonunun ardından rahim ağzı (serviks) özel bir aletle sabitlenir. Servikal kanaldan içeri itilen özel bir kanül vasıtasıyla kontrast madde rahim içine enjekte edilir.

  İşlem birkaç aşamada gerçekleştirilir. Enjekte edilen madde miktarı ve enjeksiyon basıncı ayarlanarak kontrast maddenin rahim içini doldurması, tüplerden geçişi, pelvis (alt karın boşluğu) içinde dağılışı, filmler çekilerek görüntülenir. Daha sonra bu filmler incelenerek rahim içinde bölme, polip veya miyom varlığı, rahim yapısı, tüplerin açık olup olmadığı, tüplerin uç kısmının alt karın boşluğuna açılıp açılmadığına bakılır.

  Tedavi edici özelliği var
  Kısırlık (infertilite) araştırmalarında sıklıkla rutin olarak uygulanan HSG’nin tedavi edici özelliği olduğu da bilinir. HSG çekilmesinin ardından tüplerin içindeki küçük yapışıklıklar açılır. Ayrıca HSG ile diğer parametreler normal ise sonraki 6 ayda gebelik oranları, tedavi olmasa bile artar.
  HSG’nin bir başka kullanım alanı, laparoskopi veya histeroskopi ile yapılan operasyonlardan sonra operasyon sonuçlarını, başarısını değerlendirmek.