Hızla ısınıyoruz!

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve realist tarafından 26 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

  26 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  Eskiden dünyada sıcaklığın 1 derece artması için 150 bin yıl geçmesi gerekiyordu, şimdi ise 20-30 yıl.

  [​IMG]
  26 Temmuz 2007 Perşembe
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, "2030 yılında Türkiye’de ortalama hava sıcaklıklarının kışın 2, yazın da 3 derece artması bekleniyor. Eskiden dünyada sıcaklığın 1 derece artması için 150 bin yıl geçmesi gerekiyordu, şimdi ise 20-30 yıl" dedi.

  Prof. Dr. Kadıoğlu, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsünce düzenlenen "Küresel Isınma ve İklim Değişikliği" konulu konferansta yaptığı konuşmada, dünyada yaşanan iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin azaltılması için hazırlanan Kyoto Protokolü’ne gelişmiş ülkelerin önem verdiğini söyledi.

  Türkiye’nin bu protokolü imzalamadığını anımsatan Kadıoğlu, "Türkiye bu protokolü niye imzalamadı hiç kimse anlamış değildir. Ama en azından uygulanması gerekiyor" diye konuştu.

  Kyoto Protokolü’nün enerji verimliliğinin artırılması, tarımın desteklenmesi, küresel ısınmaya yol açan karbon ve metan gibi gazların kontrol altına alınması gibi başlıca konuları hedeflediğine dikkat çeken Kadıoğlu, "Türkiye’de bu konuda politika bile yok. Önce politika oluşturulmalı, halk bilgilendirilmeli, çarpık ve plansız yapılaşmanın önüne geçilmeli, su kayıpları engellenmeli, geleceğe yönelik planlar yapılmalı" dedi.

  Dünya var olduğundan bu yana iklim değişiklikleri yaşandığını dile getiren Kadıoğlu, eskiden dünyanın 1 derece farklarla ısınıp soğurken canlıların da bu dengeye uyum sağladığını ifade etti.

  Son 50 yıldaki ısınmanın insan faktöründen kaynaklandığını öne süren Prof. Dr. Kadıoğlu, şöyle konuştu:

  "Endüstrinin ve fabrikaların artması ile karbon ve metan gibi gazların oranı atmosferde artarak küresel ısınmaya neden olmaktadır. 2030 yılında Türkiye’de ortalama hava sıcaklıklarının kışın 2, yazın da 3 derece artması bekleniyor. Bu çok büyük bir rakam. Eskiden dünyada sıcaklığın 1 derece artması için 150 bin yıl geçmesi gerekiyordu, şimdi ise 20-30 yıl.

  Sıcaklık artarken yağışlar azalmakta, yağışlar azaldığı için de toprak kurumaktadır. Kuruyan toprak canlıların yaşam dengesini bozuyor ve çölleşmeye neden oluyor. Çölleşme nedeniyle yakın dönemde orman yangınlarının artması, kıtlıklar, ani seller, deniz seviyelerinin yükselmesi beklenmektedir."
   
 2. 28 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : realist
 3. Yalnxixz82

  Yalnxixz82 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Haziran 2007
  Mesajlar:
  120
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  İnsanoğlu dünyanın dengesini bozdu.Şimdi önlemler almaya çalışıyoruz ama artık çok geç.Yüzyılların verdiği tahribat öyle kolay kolay geçeceğe benzemiyor.ALLAH sonumuzu hayretsin.Daha büyük felaketlerden korusun amin.Teşekkürler
   
 4. 28 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : realist
 5. g.a.m.z.e

  g.a.m.z.e Popüler Üye Üye

  Katılım:
  8 Mart 2007
  Mesajlar:
  839
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  dünyamızın bu hali beni çok ürkütüyo küresel ısınma,kuraklık,susuzlak,kıtlıkk..:1no2::1no2:
  cok zor günler bekliyo bizii..:çok üzgünüm::çok üzgünüm:
   
 6. 29 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : realist
 7. kanaviçe

  kanaviçe Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.626
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  şu ırak savaşı başladığından beri daha çok ısındık gibi geliyor bana

  masum bebekler ölüyor ve kimse bişey yapmıyor onların masum çığlıkları elbette boşa gitmez diye düşünüyorum