Hızlı Okuma Teknikleri

Konusu 'Kitap Kurdu' forumundadır ve hoceee tarafından 23 Haziran 2008 başlatılmıştır.

23 Haziran 2008
    Konu Sahibi : hoceee
  1. hoceee

hoceee kuzucum Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Arkadaşlar hepimiz kitap okuyoruz, çoğu kez zaman ayıramıyoruz veya kısıtlı zamanlarda okuyoruz. Daha hızlı okumak için bazı teknikler var ama önemli olan da kısa sürede kaç sayfa veya cümle okuduğunuz değil aynı zamanda da okuduğunuzu anlamanız gerekiyor. Bir çok kez sizlerde de oluyordur eminim okurken insanın aklına başka şeyler gelir ve dalıp gidersiniz, okursunuz ama kafa başka yerde bir bakarsınız sayfalar geçmiş ve ne yazıyordu diye merak edip tekrar geri dönersiniz..

Hızlı Okuma Teknikleri ile ilgili kitaplar da okudum. Olay tamamen göz antremanı yapmak ve bunun için okurken değişik yollar takip etmek. Bu konu hakkında fikir alışverişi yaparsak ve okumamızı doğru şekilde hızlandırabilirsek daha çok kitap kokusu alırız...

Hepinize şimdiden teşekkürler ve hızlı okumalar..:kahve:

2. 28 Haziran 2008
  3. ALAGUL1983

ALAGUL1983 Guest

canım benimde hızlı okuma tekniklerine ilgim var bazı siteleri inceledim antremanlar var hız testleri var zevki bayağı hızlı okuma yaptığımız zaman beynimiizin başka bişey düşünmesine izin vermiyoruz ve bu sayede okuduğumuzu anlıyoruz.

4. 28 Haziran 2008
  5. hoceee

hoceee kuzucum Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Teşekkür ederim canım, valla mesajını görünce çok sevindim günlerdir kimse birşey yazmamıştı..

İnternetten ben de bakıyorum onlara ama kitaptan okumak ile bilgisayardan okumak çok farklı geliyor bana.. Ekran beni biraz sıkıyor.. Dikkatimi tam veremiyorum yazıya belki yazılar çok küçük diye...

6. 28 Haziran 2008
  7. ALAGUL1983

ALAGUL1983 Guest

tatlım ozman kitap tan okuma çalışması yap hem bilgisayar dediğin gibi gözlerimizi de yoruyor ayrıca rica ederim

8. 29 Haziran 2008
  9. fragola

fragola Gruşenka Üye

Beğenildi:
    48
    Ödül Puanları:
    153
    Benim bildiğim, okurken sanki sesli okurmuş gibi içinden tekrar ederek okumadığın sürece zaten çok hızlı okuyorsun. O durum baya yavaşlatıyor insanı. Konu hakkında bilgim bukadarcık ama paylaşmak istedim :)

10. 30 Haziran 2008
  11. hoceee

hoceee kuzucum Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Çok teşekkürler canım,

Evet gerçekten haklısın iç seslendirme yapmak yavaşlatıyor biraz. Ben bazen gözlerim çok yorulmasın diye kitap ayıracı ile satırları takip ediyorum. Belki hızımı yavaşlatıyordur ama çok yorgun olunca satırları karıştırıyorum bu sefer daha da yavaş okumuş oluyorum..

12. 30 Haziran 2008
  13. fragola

fragola Gruşenka Üye

Beğenildi:
    48
    Ödül Puanları:
    153
    Ben de bilgisayarda bişeyler okurken satırları karıştırırım devamlı. Bu yüzden okuduğum satırın bir kısmını sanki kopyalayacakmışım gibi mavi mavi işaretlerim. Takıntı gibi oldu bende =)

14. 5 Temmuz 2008
  15. hoceee

hoceee kuzucum Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Aynen bende de öyle oluyor ama napayım yazılar çok küçük bir de insanın gözü daha çok yoruluyor bilgisayar ekranında:1shok::1shok:

16. 3 Eylül 2008
  17. prensiminprensesi

prensiminprensesi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    şuan bende bi kitap okuyorum hızlıokumayla ilgili daha yeni başldım ilerleyen sayfalarında paylaşırım etkilerini sonuçlarını.ktabın adı HIZLI OKUMA yazarıda ziya baran

18. 24 Eylül 2008
  19. Guzidex

Guzidex Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Arkadaslar ben hızlı okuma merkezinden ders aldım ayrıca hızlı okuma egitmenligi sertifikamda var. Bır sure bu ısı yaptım. Gercekten hızlarda bır yukselme oldu. Mısal normalde gelenler dk 200 ıle 400 aralıgında bır kelıme okuma hızına sahıp bunu verılen egzersız ve yontemlerle en dusuk 600 den baslayarak dk da 1000 2000 seviyesine getırebılıyorduk. Imkansız hıc bır sey yoktur istedikten sonra hızlı okunabılır. Ama oncelıklı bazı hatalar duzeltılmelı bunlar gozlerle tek tek kelımeleri okuma(cumle butun gormelısınız), bası cevırme, sık sık donusler yapma, sesli okuma, dudak hareketi vs... bunları duzeltmenız bıle okuyus hızınızda dk en az 50 100 kelıme fazla okumanızı saglar..