Hollanda'dan Normal Doğum Hikayesi

Konusu 'Doğum Öyküleri' forumundadır ve nurefsann tarafından 1 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1 Kasım 2009
    Konu Sahibi : nurefsann
  1. nurefsann

nurefsann Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    Oncelikle Merhaba arkadaslar...Dilerim Allah herkese benimki gibi kolay ve guzel bir dogum nasip eder....
    dogum hikayeme gelince

Esimle 2008 mayis ayinda evlendim ..Haziran ayindada Hollanda ya geldim...
    Yeni evliydim ve dil ogrenmekteydim...Bebek konusunda kararsizdim. bu sebeplerden dolayi mantigim bebek icin cok erken oldugunu dusunuyor ama gonlum bir bebegim olsun istiyordu..Ben bu kararsizlikla korunmuyordum durumu nasip kismete birakmistim birazda esime:) ve birgun esimde de cocuk istegi belirince oda dikkat etmedi vee geldi benim adet olma zamanim belim herzaman ki gibi agriyor her an adet olacakmisim hissi var fakat bir gun gecti 2 gun gecti derken oldu 5 gun ne gelen vaar ne giden 5.gunun aksami acaba hamilemiyim diye suphelendim??? esime dedim eger sabaha kadar hastalanmazsam erkenden gidip test alacaksin ve oyle de oldu..
    testi yaptim 2.cizgi silik bir sekilde belirdi hamileydim ...dondum kaldim ....esim mutluluktan dort kose...evliligimin 9.ayinda 4haftalik hamileydim
    ilk 3 ay mide bulantisi problemim oldu hicbirsey yiyemiyordum su dahi icemiyordum 5 kilo verdim ve 3 gun hastanede yattim ama cok sukur 12 .haftadan sonra mide bulantilarim tamamiyle gecti...
    Hic gecmiyor gibi gozuken gunler aylar gecmis 38.haftama gelmistim kolay bir dogum icin tavsiye edilen herseyi uygulamaya basladim ..
    gunde 1 saat yuruyus yaptim ,ozellikle hurmayi cok yedim,sperm:eek:,kusburnu cayi
    ne duyduysam denedim diyebilirim..
    Gunlerim azaldikca iyice sabirsizlandim ..o gunler geceler sanki hic gecmek bilmiyordu nisan,su ve sanciyi bekler olmustum..
    39+5.haftanin gecesinde tuvalete uyanmis ama tutamamistim acaba suyum mu geldi diye dusundum ama kokuda ve renkte bi fark goremedim..Butun gece belki 20 kere uyandim birkac ic camasiri degistirdim..heralde bebek iyice asagi indigi icin idrar kaciriyorum diye dusundum .bu durum sabahta devam edince esime hastaneyi arattirdim ..onlarda belki bebegin suyu siziyordur gelin bi bakalim dediler bizde aldik cantalari ne olur ne olmaz diye..
    bizi aldilar bir odaya sivi gelmesini bekledik ve biraz geldi hemen aldilar kontrole ve yarim saat sonra gelip gelen sivi idrar degil suyun siziyor dediler o an esim ve ben sok olduk..eee simdi ne olacakti?48 saat sancinin gelmesini bekleyecegiz dediler dogum kendiliginden baslarsa ne guzel ama baslamazsa 2-3 cm acilman varsa suni sanci verip dogumu baslatacagiz acilman yoksa once bir jel surecegiz rahmine ,acilma olmasini bekleyecegiz daha sonrada suni sanciyi verecegiz dediler..benim rengim hafiften atti suni sanciyi duyunca..geldim eve heran beklemediyim dua ediyorum surekli sancim gelsin diye..birde surekli hurma yiyorum,fatma ana otunu iciyorum falan saatlar gecti ama benim sancilarim baslamadi...kizimin tam dogmasi gereken gunde 40+0da 17 ekim cumartesi sabahi gittik hastaneye ..dogum yapacagim odaya aldilar bizi..hemen giydim pijamami beklemeye basladim ..dogum yaptiracak olan ebe ve yardimcisi geldi.ebe acilmam varmi diye bakti veee 3cm acilma vardi cok mutlu oldum ugraslarim bosa gitmemisti demek..sonra serum takildi koluma ve suni sanci verilmeye basladi saat sabah 8de..ebe 2 saat te 1 santim acilma oluyor genelde dedi yani onumde 14 saatlik bi maraton vardi ve 2 saatte bir ne kadar acilma olmus diye kontrol edilecekti ..baslarda sancilar siddetli degildi ve araliklari uzundu..ebe basta nefes teknigi ogretti sanci geldigi an derin bir nefes alip kisa araliklarla sadece agizdan puf puf puf puf pufff(5seferde) seklinde nefes vermemi boyle yapinca daha az yorulacagimi soyledi ve bende ilk sancidan itibaren boyle nefes verdim.ilk basta sancilar uzun araliklarla geliyordu ve pek siddetli degildi bu yuzden 2saat cok zor gecmedi ve ebe kontrol etti buyuk bir heyecanla agzindan cikacak rakami bekliyordum veee acilmam 5cm olmus..super haberdi saatte 1 cm acilmam olmustu boylece 5 i gitti kaldi 5 cm..Ebe 5cmden sonra genelde daha cabuk acilma olur iyi gidiyorsun boyle giderse dogumun kisa surecek dedi..ama artik sancilar epey siddetlenmis ve aralari siklasmisti ..birde kahvalti yapmadigim icin ac karnina doguma girmistim olan enerjimde 2 saatte bitmis gibiydi...sanci arasi ayetel kursi ve la havle ve kuvvete.. dualarini okuyordum sanci girincede esimin elini tutup ona bakiyordum..esimde hadi hayatim cok guzel gidiyorsun hadi puf puf puf diyor bana destek oluyordu ..Allah razi olsun bana oyle destek oldu ki ...esim hadi hayatim Allah ne verdiyse dedikce bana guc geliyordu ..beLki binkere Allahim yardim et ne olur demisimdir..
    cok sukur 2 saat daha gecmisti ve ebe yine guzel haber verdi acilmam 7 cm olmustu ama bende bitmistim epidural istiyorum diye bagirmaya basladim 7 cm acilman varken ne epidureli onu yapip tesir edene kadar sen dogum yaparsin dediler haliyle..o an tek istedigim acidan kurtulamak oldugu icin mantikli dusunemiyordum ..o zaman ne olur suni sanciyi biraz kapatin dinleyim biraz mola verelim lutfen diye ebeye yalvarmaya basladim ebede cok tatli genc birisiydi once ayarini en kisiga aldi ama benim sancilar ayni siklikta vce siddetli olunca senin kendi dogum sancilarin baslamis deyip suni sanciyi kapatti..
    ebe bak dedi bir anda dogum baslayabilir veya birkac saat icinde de eger sende buyuk tuvaletini yapma istegi olursa hemen bize soyle dediler ...

artik iyice bitkin dusmustum hatta bazi sanci aralarinda uyumaya baslamistim..yuzume su serptriyordum arada su iciyordum zaman zaman esimin yakasina yapisiyordum askimm dua et diyordum
    en cok fayda veren Allah zikriydi sanci aralarinda Allah Allah diye sayikliyordum Allah dedikce bana enerji geliyordu ...o anlar belkide omrumce unutamayacagim mucizevi dakikalardi...

aradan 1-2saat gecti ve bende tuvalet yapma istegi uyandi galiba geliyor dedim...ebe bacaklarimi acip dizden bukup baldirlarimada ellerimi koyup ikinma hissi gelince de nefes alip nefesi mideme dogru icime vermemi agizdan veya burundan vermeden ses cikarmadan icime baski yapmami soyledi ..
    bu arada annem dogumdan once bak kizim ikinacagin zaman canim aciyor diye ikinmamazlik etme o aci bir anlik sonra birden rahatlayacaksin demisti bende anneme :aman anne o raddeye gelipte hic birakilirmi deyip o lafina gulmustum ..iste ikinma zamani annemin o lafi kulaklarimda yankilaniyordu..gercektende ikinamiyordum ...bacaklarimi dedikleri gibi tutmakta kolay degildi..tam 1 saat ikinmakla ugrastim baslarda yapamadim ama sonra taktigi ogrenip kendimide epey zorlayip ikindim ..bu arada ebede elleriyle rahmimi actirip dogumuma yardimci oluyordu ..en son Ya Allah dedim ve ingaa sesini duydukkk...Yarabbim cok sukur....saat tam 14:52de 7saatte dogum yapmis oldum..esim gobek bagini kesti.
    dogum yapar yapmaz titremeye basladim butun vucudum zangir zangir titriyordu..yorulan gerilen vucudumun rahatlamasindan kaynaklaniyormus ben zangir zangir titrerken esim beni unutmus kizini kucagina almis gozu ondan baskasini gormuyordu :)bi doktor geldi ve bebegi kontrol etti cok sukur kizim saglikliydi..

15 dakika falan plasantanin gelmesini bekledik daha sonrada ebe dikis atilmasi gerekiyormu diye bakti ve dikislik yerler vardi baska bir ebe dikis atacakmis bi yarim saat onu bekledik sonra ebe bi sprey sIkti uyusturmasi icin ve 10 tane dikis atti..ve tuvaletim geldi dikisten hemen sonra kalktim tuvalete gittim :) kendi basima yuruyordum bana saskin saskin bakiyorlardi rahat hareket edebiliyordum..aci sizi olmadi ....biraz sonra baska bi gorevli gelip dusa girecegimi haber verdi kalktim cantamdan esyalarimi cikardim hazirladim ve beni banyoya goturduler ..o dus okadar iyi geldi ki suyun altindan cikasim gelmedi gorevli alt tarafina su tut iyi gelir temizlenir dedi ve bende oyle yaptim sonra giyindim ve kizimla baska bir odaya goturulduk

suyum 2gun onceden geldigi icin bebegin enfeksiyon kapma ihtimali varmis bu yuzden bir gece hastanede kaldik..ertesi gun oglen evimize geldik..6 gun kayinvalidem bizde kaldi sagolsun epey yardimci oldu ...hastaneden eve geldigimiz gun birde bakici geldi bir hafta boyunca bebegimizin banyosu bakimi evin isleriyle ilgilendi..bende birkac gun dikis agrisi oldu o kadar cok sukur simdilik bi problem yok...

sonuc olarak yaptigim yuruyusler,yedigim hurmalar,ictigim bitki caylari ve sevdiklerimin duasiyla 7saatte dogum yaptim..Allah herkese benim ki gibi kolay dogum nasip etsin..aci ,sizi oldu elbet ama kizimi kucagima aldigim , onu ilk gordugum an hepsi bitti...
    tavsiyelere gelince :
    *son ay bol bol yuruyun,hurma yiyin ..
    *esinizin yaninizda doguma girme imkani varsa mutlaka yaninizda olsun esimin bana oyle guzel destegi oldu ki cok guzel anlardi hatta ebede guzel bir takimsiniz diye tebrik etti..
    *ebenin/doktorun verdgi talimatlari uygulayin o nederse onu yapin..mesela verdgi nefes taktigini hep uyguladim hic bagirip cagirmadim(epidurel icin olan haric:) faydasini gordum
    *dogum cantaniza biskuvi falan koyun

*dogum aninda nefesinizi dua etmeye ve Allahi zikretmeye harcayin ..Allah gercekten yardim ediyor insaallah bu hissi sizlerde tadarsiniz....

Son düzenleme: 27 Ocak 2013
    jelibon25 bunu beğendi.
  2. 1 Kasım 2009
  3. mnla

mnla Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    cok duygulandim.ne guzel anlatmissiniz... Allah bebeginize saglikli uzun omur versin. hollanda da dogurdunuz anlattiginiza gore. oradaki sartlar nasil?hastane,ilgi alaka.... gerci siz cok olumlu anlatiyorsunuz masallah. baya ilgilenmisler sizle ne guzel.Allah herkese kolay dogum nasip etsin...

4. 2 Kasım 2009
  5. nurefsann

nurefsann Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    cok tesekkur ederim canim dualarin icin...
    Hollandada sezeryan tercih hakkin yok.bebek veya anne olum sinirina gelene kadar normal dogum diye zorluyorlar bu sebepten hos olmayan dogum hikayeleri duymustum ve korkularim vardi..
    ama cok sukur ben olumsuz hicbirsey yasamadim gormedim...
    ilgi alaka cok guzeldi benimle bir ebe ilgileniyordu guleryuzlu tatli birisiydi bana yardimci olmak icin epey ugrasti ..esimin yaninda olmasida boyle bir imkanin sunulmus olmasida cok guzel ...esim belden asagima bakmadi yanimda durdugu icin hos olmayan goruntu gormedi....
    ben hastaneden ilgi alakadan cok memnun oldum keske Turkiyede ozel hastaneler sezeryana meyilli olmaktansa boyle imkanlar sunarak normal doguma tesvik etseler aileleri...

6. 2 Kasım 2009
  7. mnla

mnla Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    ay ben fotolari daha yeni goruyorum. Allahim bu nasil bir guzellik. Masallah masallah! cok guzel bir bebek... Allah sizi ona onu da size bagislasin...

sevgiler....

8. 2 Kasım 2009
  9. amazonsmyrna

amazonsmyrna Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Allah bağışlasın, Allah analı babalı büyütmeyi nasip etsin. :))) Çok tatlı bir bebiş, maşallah nazar değmesin :)))

10. 2 Kasım 2009
  11. Revolucion

Revolucion artık iki aşkım var :P Pro Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    Allah analı babalı büyütsün canım.kaderi güzel bahtı açık olsun kuzunun.gerçekten çok hoş bir öykü ve şuna eminim artık anne adayları eşlerinizle girin doğuma bu birlikteliğin evliliğin en güzel paylaşımı oluyor emin olun bende eşimle beraberdim son ana kadar sezeryana girmek zorunda kalınca ayrıldık ama orda herşeyi beraber aşamak en büyük mutluluk emin olun.

12. 2 Kasım 2009
  13. _sinemis_

_sinemis_ KaNaTSıZ MeLeĞiM :) Pro Üye

Beğenildi:
    127
    Ödül Puanları:
    153
    canım allah analı bablı büyütsün çok şeker maşallah inşallh bizde senin gb kolay doğum yaparız .

14. 2 Kasım 2009
  15. cerin

cerin deniz gözlüm nazlı kızımm Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    çok duygulandım nası güzel anlatmışsınnn
    bide olayı yaşadım resmen okuduğum yerde bi baktım puf puf puf yapıyorumm biraz daha ıkınsam doğuruvercektim kk nın başında kaydirigubbakcemile3
    rabbim sağlıkla kurtarmış ne güzel darısı başımıza inşallahhh
    allah analı babalı mutlu huzurlu bi ömür nasip etsin bebişinizee :Saruboceq:

16. 2 Kasım 2009
  17. funda41

funda41 TE GUİEROM Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    canımya çok tebrik ederim bende çok duygulandım valla maceran güzelmiş :) darısı biz hamilelin son ayında olanların başına inşallah Allaha emanet ol.

18. 2 Kasım 2009
  19. LAVXIXNYA4134

LAVXIXNYA4134 mutluluk=kızım ve kocişim Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    canım doğumunda kendimi gördüm normal doğum çok başka güzel llah analı babalı büyütsünn