Hollanda'nin Tarihi

Konusu 'Yurtdışı Paylaşım Hollanda' forumundadır ve nevbahar tarafından 23 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  23 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nevbahar
 1. nevbahar

  nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.936
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  Hollanda (Hollandaca: Nederland), Aruba ve Hollanda Antillerinden oluşan Hollanda Krallığı'nın Avrupa'daki parçasıdır.

  Hollanda meşruti monarşi ile yönetilen bir Avrupa ülkesidir. Ülke, kuzey ve batıda Kuzey Denizi, güneyde Belçika, doğuda ise Almanya ile komşudur.

  Hollanda nüfus yoğunluğu fazla olan bir ülkedir. Ülke özellikle peynirleri, yel değirmenleri, bisikletleri, laleleri ve sosyal hakları ile tanınır.

  Hollanda Avrupa Birliği, NATO, OECD üyesidir. Ayrıca Kyoto Sözleşmesi'ni imzalamıştır.

  Ülke Uluslararası Yugoslayva Suçlar Mahkemesi'ne, Uluslararası Adalet Divanı'na, Uluslararası Suçlar Mahkemesi'ne ve Europol'e ev sahipliği yapmaktadır.

  Ayrıca Hollanda, Belçika ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks ülkelerinden bir tanesidir.

  Ülke topraklarının çoğunluğu deniz seviyesinin altındadır.

  Hollanda, Rotterdam sehirinde, Avrupa'nın en büyük limanını barındırır.


  Ülke adı

  Ülkenin, resmi ve günlük dilde de kullanılan yerel adı "Nederland"dır (Alçak ülke, alçaktaki ülke). Hollanda ismi aslında sadece ülkenin kuzeybatı kısmından, Birleşik Hollanda Krallığı'nın en önemli eyaleti olan Hollanda Eyaleti'nden gelmektedir. 19.YY'ın ikinci yarısından itibaren bu eyalet iki eyalete bölünmüş durumdadır: Kuzey Hollanda (Başkent: Haarlem) ve Güney Hollanda (Başkent Den Haag). Hollandaca'da "Hollanda" ifadesi sadece bu iki eyalet için kullanılır. Bunun dışında "Hollanda" daha çok, insanların kendilerini tanımladıkları alaylı (ironik) bir isimdir. Futbolda da "Hollanda" ismi kullanılır, örneğin aslında savaş nağrası olan "Hup, Holland, hup!" sloganında.

  Hollanda'nın dışındaki ülkelerde Hollandalılar genellikle "Hollandalı" olarak adlandırılırlar ve Hollanda turizm endüstrisi ve diğer endüstriler de ülkelerini "Hollanda" olarak pazarlamaktadırlar (hem İngilizce'de, hem de Almanca'da). Hollanda eyaletinden gelmeyen Hollandalılar, ismi veren bölge olan Hollanda'nın ülkenin geri kalan bölümlerinde herkes tarafından sevilmediği için, "Nederland" için "Hollanda" adına ve "Nederlander" için "Hollandalı" adına belli bir antipati beslemektedirler.

  Ülkenin Hollandacadaki ismi olan "Nederland", "Alçaktaki Ülke" ismi tarihten gelmektedir. Hollanda, uzun bir dönem, hem yukarı Ren'de hem de Aşağı Ren'de toprakları olan Habsburg Kraliyet Sarayı'nın topralarının bir parçasıydı. Yukarı Ren'i "Yüksekteki Ren Ülkesi" (Sundgau, Breisgau, Beriavusturya), Aşağı Ren'i de "Alçaktaki Ren Ülkesi" (Hollanda, Flanderler, Zeeland vs.) olarak adlandırdılar. Zamanla Ren Nehri'nin adı bu addan çıktı ve sadece "Alçaktaki Ülke" adı geriye kaldı. Bunun bir sebebi de, Habsburgluların yukarı Ren bölgelerini kaybetmiş olmalarıdır.

  Hollandaca'da tarihsel bölgeler için, Hollanda'da dağlık alanlar olmadığından ve sadece az bir kısım yükselti olduğundan, "de Lage Landen" da denir, yani derin veya alçakta duran Topraklar.

  Ütreht Birliği'nin Kuzey Hollanda eyaletleri (Hollanda, Zeeland, Ütreht, Gelderland, Overijssel, Groningen ve Frizland) 26 Temmuz 1581'de toprak sahipleri II. Filip (İspanya)'den bağımsızlıklarını ilan ettiler. 1648'de imzalanan Batıfalya Barış Antlaşması'nda "Toyçen Krallığı"nın (HRRDN) bağımsızlığı tanındı. Bu yaklaşık olarak, daha sonra kurulacak olan Hollanda'nın bulunduğu bölgeydi. Buna karşın, bu bölgenin güneyinde kalan bölgeler, Flanderler dahil olmak üzere, krallıkta kaldı; daha sonra buradan Belçika Ülkesi oluştu. Bu tarihten sonra Kuzey Hollandalılar ve Güney Hollandalılar üzere iki toplumdan bahsedilmeye başlandı.


  Viiner Kongresi kuzey ve güneyi bağımsız bir ülke olan "Hollanda Krallığı" olarak kısa bir süre için birleştirdi. Lakin güney Hollandalılar (Felemenkliler) 1830'da bağımsızlıklarını "Belçika" adı altında ilan etmişlerdi bile. ("Belgica" eski bir Roma eyaletinin ismidir, ve Yenidendoğuş'ta (=Rönesans) bu ifade, kuzey de dahil, Hollanda'nın Latince ismi olarak kullanıldı.)

  İngilizce "Dutch" adı, "duutsc" gibi Orta Hollanda biçimlerinden ortaya çıkmıştır. "duutcs" ve "dietsc" gibi Orta Hollanda biçimleri halk arasında konuşulan lehçelerin adlarıdır ve bu lehçelerin, yönetimin, bilimin ve kilisenin dili olan Latince'dan ayırd edilmesine yaramışlardır. "Dutch" ve "duutsc" biçimleri Almanca bir kelime olan "deutsch" ile bağlantılıdır, aynı kökenden gelir.
   
 2. 13 Kasım 2008
  Konu Sahibi : nevbahar
 3. halek

  halek Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  135
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  teşekkürler arkadaşım.hollandaya nasipse geleceğiz,bol bol bilgi topluyorum.