hormon tedavisi gerçeği

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve rosenoire tarafından 23 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  23 Ocak 2008
  Konu Sahibi : rosenoire
 1. rosenoire

  rosenoire Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.049
  Beğenildi:
  37
  Ödül Puanları:
  148
  Kadınlara özel satılık menopoz! satılık hastalıklar kitabından """ALINTIDIR"""


  Bir gün biri karşınıza çıkar da, menopoza girdiğinizde hormon kullanmanız gerektiğini söylerse hemen aldanmayın. Çünkü bu hiç de bilimsel bir öneri değil.

  “Satılık Hastalıklar” kitabına göre hormon tedavisi kalp krizi gibi ciddi hastalıkların riskini artırarak faydadan çok zarar veriyor.


  ışte Amerikalı ünlü ve güzel Lauren Hutton ile yapılmış pazarlama kampanyasının “Satılık Hastalıklar” kitabındaki detayları:

  “Her kadının yaşayacağı bu dönemin “hastalık” olarak tanımlanması, ilaç endüstrisinin işine geliyor. ılaç şirketleri, menopozun bir hastalık olarak algılanması için ünlü isimleri kullanarak kampanyalar düzenliyorlar.

  Menopoz tedavisi için ilaçlarıyla ilgili yapılan, 17 bin kadının katıldığı Kadın Sağlığı ınisiyatifi (Women s Health ınitiative) isimli çalışma 2002 yılında sonuçlandı. 2002 yılında menopoz tedavisi için kullanılan hormon haplarının kalp krizi, kan pıhtılaşması ve meme kanseri risklerinin arttığı; kemik kırılmaları ve kolon kanseri risklerinde azalma olduğu görüldü. Bu çarpıcı sonuçlara rağmen, menopoz hâlâ hastalıkmış gibi lanse ediliyor ve hormon haplarının kullanımı – yeni kampanyalarla desteklenerek – devam ediyor.

  Ünlülerle işbirliği

  ılaç şirketleri ünlü isimlerle işbirliği yaparak, hastalık hakkında belirli bir görüşün ve onu tedavi edecek ilacın pazarlanması için, “bilinçlendirme” kampanyaları düzenlemektedirler. Ünlü ismin ilaç şirketinden aldığı paradan haberi olmayan tüketici, bu kampanyalarda güvendiği ismin kişisel deneyimlerini paylaştığını zannederek yanılabilir.

  Wyeth, menopoz hakkında toplumu “bilinçlendirmek” için tanınmış manken Lauren Hutton ile çalıştı. Hutton’ın bilindik yüzü hem menopozun “tehlikelerini”, hem de Wyeth hormon ilaçlarının “vaatlerini” anlatan devasa pazarlama kampanyasının ön saflarında yer aldı.
  Lauren Hutton gibi yıldızlara, zahmetlerinin karşılığı olarak 2 milyon dolara kadar çıkabilen paralar ödeniyor ama net rakamlar sır gibi saklanmakta.
  Dahası, birçok televizyon programı ve bulvar gazetesi bu şöhretleri “toplumu bilinçlendiren” insanlarmış gibi gösteriyor ve tabii ki bu hizmetleri karşılığında perde arkasında ödenen rakamlardan hiç bahsedilmiyor.
  Menopozun korkutucu bir hormon kaybı dönemi olarak satılması, hormon replasmanının vaatlerini satmak için temel zemini oluşturuyor.
  Lauren Hutton’ın yer aldığı Wyeth reklamı kadınları menopozun sadece hayatın doğal bir parçası olmadığına ikna etmeye yardım ediyordu. Bu reklâma göre menopoz, ölümcül ve korkutucu hastalıkların riskini artıran ve bir hekime görünmeyi gerektiren “estrojen kaybı” durumuydu.
  Menopozu “tedavi etmek için” kullanılan hormon replasman tedavisinin kombine şekli kalp krizi, inme, kan pıhtılaşması ve göğüs kanseri risklerini hafifçe arttırarak ilacı kullanan bütün dünyadan milyonlarca kadına faydadan çok zarar veriyordu.
  1998 senesinde HERS ismi verilen, bir çalışma, hormon replasman tedavisinin uzun vadeli risklerini ve faydalarını ortaya koydu. O zamana kadar, farkına varmaksızın kontrolsüz bir global deneyin denekleri olmuş kadınlar bu ilaçları kullandılar.
  2002 yılında, başka bir araştırmanın, Kadın Sağlığı ınisiyatifi’nin sonuçlarına göre, hormon tedavisiyle kalp krizi, kan pıhtılaşması ve meme kanseri risklerinin arttığı; kemik kırılmaları ve kolon kanseri risklerinde azalma olduğu görüldü.”ALINTIDIR"
   
  Son düzenleme: 2 Haziran 2010