HPV aşısı ile ilgili yorumlarınız

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve efor tarafından 3 Mart 2008 başlatılmıştır.

3 Mart 2008
    Konu Sahibi : efor
  1. efor

efor Guest

Arkadaşlar bana da bi öneride bulunursanız sevinirim.Sorum şu:jinekolojik muayeneden geçtim smear testi yaptırdım sonuç negatif,hpv aşısı vurdukmak istedim dr.gardasıl 0.5mL yazdı aldım fakat yaptırmakla yaptırmamak arasında kaldım.Aşıyı yaptırırsam sanırım bi 6 ay gebe kalmamam gerekiyor .Yaşım 24 2 senelik evliyim 1 senedir korunmuyoruz artık bebek istiyorum bu aşısıyı sizce şimdi yaptırayımmı?

Son düzenleyen: Moderatör: 4 Mart 2008
  2. 9 Kasım 2009
  3. aceliker

aceliker Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Sevgili efor,
    Aşı yapıldıktan sonra gebe kalınırsa, aşıya ara verilebilir ve gebelik sonlandıktan sonra devam edilebilir. Benim bildiğim kadarıyla aşının gebelikte güvenilirliği çok yüksek, hatta başka hiçbir aşıda olmayan güvenilirlik seviyesinde ama yine de insanlar kendilerini daha rahat hissetme için aşıya gebelik döneminde ara veriyorlar.
    Emzirme döneminde aşıya devam edilmesinin de hiçbir sakıncası yok.
    Burada önemli olan şey 1 sene içersinde aşının 3 dozunun da yapılması durumu. Bu nedenle doktorlar ikinci dozdan sonra gebe kalınmasını öneriyor.
    Bence hazır aşıyı almışken, mutlaka yaptırın.

4. 18 Kasım 2009
  5. PinkFloyd

PinkFloyd Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Aşılanmaya karar veren bir bayan olarak bunu bilmiyordum, açıklamalar için çok teşekkür ederim Sn aceliker.
    Gerçi ben evli değilim ama bilgilenmek çok önemli:)

6. 24 Kasım 2009
  7. aceliker

aceliker Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Sevgili PinkFloyd (bu arada süper bir nick, tebrik ederim),
    Bence bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi doktorunuzdan almalısınız. Size virüsün tehlikesini ve aşının önemini anlatmalı.
    Bu sayede doktorunuzla görüşürken kafanızda belirecek olan sorulara da gerçek zamanlı olarak cevap bulabilirsiniz.

8. 29 Kasım 2009
  9. 06ankara

06ankara Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Dünya Sağlık Örgütü'nün onayladığı ve insanlara önerdiği bir aşının hamilelik konusunda sorun çıkaracağını zaten düşünmüyordum.
    Sayın aceliker'in yukarıdaki mesajı da konuyu özetliyor zaten.
    Teşekkürler...

10. 19 Ocak 2010
  11. PinkFloyd

PinkFloyd Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Hello dergisinin son sayılarından birinde ünlü doktor Tekzen Bey ile sayfalar dolusu röportaj yapmışlar, konu rahim ağzı kanseri ve aşısı. Dergide çıkan o yazıyı internette bulabilseydim buraya yapıştıracaktım ama yok. Eğer okuma ihtimaliniz varsa derginin o sayısını bulup okuyun hanımlar. Çok yararlı bilgiler var.
    O yazıda doktor bey aşıyla ilgili kafalardaki soru işaretlerini yok edecek birçok bilgi veriyor.

12. 19 Ocak 2010
  13. htcvlkn

htcvlkn çıkmaz yolda yol aramakta Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    ben ilk dozuma ekimde 2. dozumu aralıkta yaptırdım. 3. dozumda nisan ayında olacak. 6 ayda tamamlayacağız demişti doktorum.pko sorunun hazır düzelmişken çocuk düşünmelisin artık dedi. ama önce aşın bitsin gebeyken bu aşıyı yapmam sana dedi. neden dedim içinde canlı antikorlar var gebeler üzerinde de yeterli çalışma yok dedi. ben de peki ne kadar süre korunucam aşı bittikten sonra dedim. 1 aylık süre yeterli dedi doktorum. ve kendisi çok iyi bir doktordur arkadaşlar ben her söylediğine çok önem veririm

14. 20 Ocak 2010
  15. PinkFloyd

PinkFloyd Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Selamlar,
    Öncelikle rahim ağzı kanseri olup bu hastalıktan korunma yolunu seçtiğiniz için sizi tebrik etmek isterim.
    Ancak yukarıdaki yazınızı okuyunca kendi bildiklerimden şüphe duydum ve eve gelir gelmez web'de bir araştırma daha yaptım.
    Rahim ağzı kanseri aşısının içinde canlı virüs yok. Dolayısıyla hastalık yapması söz konusu değil. Ancak gebelikte kullanımı konusunda şu ana kadar yapılan klinik çalışmaların boyutu henüz çok büyük olmadığı için en ufak bir sorun çıkma ihtimali düşünülerek gebelikte yapılmaması genellikle daha uygun bulunuyor.
    Yani gebelik konusunda yapılan çalışmalara göre aşı güvenli ama çalışmaların belki süresi, belki denek sayısı az olduğu için olası sorunlara karşı gebelik sırasında uygulaması şu an için önerilmiyor.
    Eminim belli bir süre sonra bu konudaki çalışmalar da rapor haline getirilir ve tıp literatürüne geçecek sonuçlara kavuşuruz.

16. 25 Ocak 2010
  17. 06ankara

06ankara Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Evet rahim ağzı kanseri aşısının içinde canlı virüs olmadığı bilimsel bir gerçek. Kimse bunun tersini düşünerek ne kendini ne de başkasını üzmesin...

18. 25 Ocak 2010
  19. aceliker

aceliker Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Ben de Gardasil isimli aşının gayet güvenli olduğunu, tüm incelemelerinin yapıldığını biliyorum. Eğer böyle olmasaydı Dünya Sağlık Örgütü önermezdi diye düşünüyorum. Zaten doktorum aşıyı önerdikten sonra ilk etapta kızımı aşılatmıştım. O süreçte birçok araştırma yaptım. Aşının bu tarz bir tehlike barındırabileceğini ilk kez okuyorum. Bence bu tarz şeylere kulak asmadan rahim ağzı kanseri aşısı yaptırmak gerekiyor.