HPV virüsünün etkileri (Rahim ağzı kanseri ve siğiller)

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve PinkFloyd tarafından 27 Ekim 2009 başlatılmıştır.

27 Ekim 2009
    Konu Sahibi : PinkFloyd
  1. PinkFloyd

PinkFloyd Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Herkese Merhaba,
    Birkaç haftadır HPV virüsüyle ilgili araştırmalar yapıyorum.
    Kısaca söylemek gerekirse bu virüs, biz kadınların en büyük düşmanlarından biri.
    Öğrendiklerimi buradan arkadaşlarla paylaşmak istediğim için bu başlığı açtım.
    Öncelikle bazı kısa bilgilendirmeler yapacağım. Ardından da konuyla ilgili sorusu / sorunu olanlara yardım etmeye çalışacağım.
    HPV nasıl bulaşır?
    Genel kanı cinsel ilişkiyle bulaştığı yönündedir ama aslında her türlü tensel temas ile bulaşır. Yani tokalaşma esnasında bile bulaşma ihtimali vardır. Bu nedenle çok bulaşıcı bir virüstür.

HPV'nin etkileri nelerdir?
    Birden fazla HPV çeşidi vardır. Bazıları sadece siğil yaparken, HPV kadınlarda rahim ağzı kanserine de neden olur.

Rahim ağzı kanseri nedir?
    Rahim ağzı kanseri, kadınlar arasında en yaygın kanser türlerinden biridir. HPV virüsü nedeniyle oluşur. Korunmanın en garantili yöntemi aşı olmaktır.

2. 6 Kasım 2009
  3. ddilara

ddilara Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bize HPV bulaştığını nerden anlayacağız.
    yani siğil çıkmadan önce başka bir belirtisi varmı?

4. 6 Kasım 2009
  5. 06ankara

06ankara Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    sevgili dilara,
    HPV virüsünün birçok türü var. bunların bazıları siğil çıkarırken, bildiğim kadarıyla bir veya birkaç türü de rahim ağzı kanserine neden oluyor.
    o nedenle siğil mutlaka olması gereken bir belirti değil. yani siğilin olmayabilir ama yinede HPV taşıyor olabilirsin.

6. 6 Kasım 2009
  7. xoxmrxuxm66

xoxmrxuxm66 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba benimde merak ettiğim kendimiz bu virüsü taşıdığımızı öğrenince nasıl bir tedavi uygulanıyor nereye başvurmalıyız

8. 9 Kasım 2009
  9. aceliker

aceliker Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    İşin en kötü yanı da bu sevgili dostum.
    Virüsü taşıyan bir kişiye uygulanabilecek herhangi bir tedavi yok. Bu virüsü ya vücut kendiliğinden temizliyor, ya da (HPV tipine göre) hastalıklardan birine doğru yol alınıyor. Ancak herhangi bir hastalık oluştuğu zaman o hastalığın tedavisi söz konusu oluyor.
    Fakat tıp dünyası şöyle bir ihtimalden yola çıkıyor.
    Eğer bugüne kadar bu virüsün herhangi bir versiyonunu aldıysanız diğer tipleri de alma ihtimaliniz olduğu anlamına geliyor.
    Bu nedenle de şu an sizde olmayan diğer tiplere karşı korunmak için aşı olmanızı öneriyorlar.
    Size bulaşan tipin herhangi bir hastalığa sebep olma olasılığına karşı da yılda bir kere smear testi yaptırmanızı söylüyorlar.

10. 18 Kasım 2009
  11. 06ankara

06ankara Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    canım hangi tür HPV taşırsan taşı sanırım ilk yapman gereken diğer türleri de kapmamak için aşılanmak...

12. 15 Aralık 2009
  13. aceliker

aceliker Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Topic sahibi kaç zamandır yeni bir şey yazmamış.
    Ama burası rahim ağzı kanseri konusunda bilgilenmek isteyeler için çok önemli bir sayfa. Umarım tekrar eski canlılığın akavuşur.

14. 16 Aralık 2009
  15. PinkFloyd

PinkFloyd Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Sn aceliker durumun ben de farkındayım:KK43:
    Bu başlığın amacı insanları HPV ve rahim ağzı kansri konusunda bilgilendirmek.
    Bunun için de sorunu olanların, sorunlarını bizlerle paylaşması gerekiyor.
    Paylaşım olduğu zaman bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışıyorum.

16. 23 Aralık 2009
  17. 06ankara

06ankara Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Sn PinkFloyd, şu an bu başlığa pek ilgi gösterilmiyor olabilir ama ben eminim siğil çıkmadan önce de gereken önlemleri almak isteyen birçok kadın yakında burada bilgi paylaşacaktır.
    Çünkü görüyorum ki son zamanlarda gazetelerde bu konuyla ilgili birçok yazı çıkıyor. Yani insanlar artık sorun oluşmadan önlem almayı daha çok tercih ediyorlar.
    Bu kadar tehlikeli bir virüse "sadece siğil çıkaran bir şey" gözüyle bakmatan vazgeçilecektir diye düşünüyorum.

18. 29 Aralık 2009
  19. PinkFloyd

PinkFloyd Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Sevgili dostlar keşke bu hastalıkla her gün onlarca soru sorulsa da onlara cevap verirken biz de yeni bir şeyler öğrensek.
    Bilgimizi insanlarla paylaşsak. kadınların kanserden korunmalarına vesile olabilsek.