İbrahim Saracoğlu/Kadınlarda tüylenmeye karşı TAZE NANE

Konusu 'Bitki Sözlüğü' forumundadır ve Elif tarafından 17 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  17 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.653
  Beğenildi:
  5.191
  Ödül Puanları:
  438
  Kendi kendime neden naneyi (mentha longifolia) bu kadar geç araştırmaya başladım diye zaman zaman sormuşumdur. Yıllar içerisinde onu araştırdığım kısa dönemler olmuştur. Her defasında “naneyi kimler tüketmemeli” sorusunu sordum. Sanki zararlı bir şeymiş gibi. Halbuki nane Osmanlı mutfağının olmazsa olmaz bir yeşilliğidir. Akdeniz bölgesi insanlarının salatalarında eksik etmediği bir bitkidir. Tatlıdan salataya, kısırdan dolmaya kadar hemen her yerde kullanılır. Yıllar içerisinde markalaşmış naneli şeker, naneli çikolata çeşitleri bile var.

  Naneyi kim tüketmemeli?
  Nane, çay olarak, ülkemizin çoğu yöresinde keyifle içilir. Belki de bu kadar fazla tüketildiği içindir ki, “onu kimler tüketmemeli” sorusunu sormakla işe başladım. 2000’li yılların başında “naneyi kimler tüketmemeli” sorusunun yerine, “naneyi ne zaman ve hangi şikâyetlere karşı kimler tüketmeli” sorusunu sordum. Şüphesiz ki, onun da bir yaradılış nedeni var.
  İlk bir yılın sonunda naneyi tanımaya başladım, radyasyona ve fazla güneş ışığına maruz kalanlar onu [​IMG]bol tüketmeli. Yaz aylarını kuvvetli güneş ışığı altında geçiren-lere, cep telefo-nuyla fazla konuşan-lara, röntgen ve MR (emar) cihazlarıyla sürekli çalışanlara taze nane tüketmelerini tavsiye ederim. Karaciğer enzimleri (ALT, AST, GGT veya ALP) yüksek olanların veya siroz veya da karaciğer yetmezliği şikâyeti olanların ölçülü tüketmelerini tavsiye ederim.

  Radyoterapi sonrası
  Radyoterapi almış veya almakta olan hastalara özellikle taze nane tüketmelerini öneririm. Bir ay boyunca öğünlerinde 7-8 gram taze nane (yaprak ve gövde saplarıyla beraber) tüketmeleri, aldıkları ışının neden olduğu zararların ortadan kaldırılmasında mükemmel bir yardımcıdır. Nanenin aynı zamanda zengin demir kaynağı olması, anemi (kansızlık) şikâyetiyle karşı karşıya kalan bu hastaların hızla direnç kazanmasında da etkili olacaktır.


  GÜNÜN KÜRÜ
  Kadınlarda tüylenmeye karşı ve östrojen hormonu yükseltilmesi için:
  Bir ay boyunca öğlen ve akşam öğünlerinden on dakika önce bir tatlı kaşığı (4-5 gram) taze nane tüketilir ve şikâyetin seyrine göre dönem dönem uygulanır.


  Dikkat:
  Meme CA (meme kanseri) hastasıysanız ve hekiminiz östrojen hormonunu baskılayıcı ilaç vermişse, nane tüketiminden kesin uzak durunuz. Pataloji, biyopsi amaçlı alınan parça üzerinde hormon reseptörü (östrojen ve / veya progesteron) tespit etmişse, nane tüketiminden uzak durmak gerekir. Çünkü nane tüketimi östrojen hormonu artışını doğrudan tetiklemektedir.

  Dikkat:
  Eğer ani kan şekeri düşüklüğü yaşıyorsanız veya hipoglisemi hastasıysanız, nane tüketimine karşı ölçülü olmanız gerekir. Çünkü nanenin içeriğinde bulunan diosmin etkin maddesi, kan şekerini düşürür. Diyabet hastalarının taze nane tüketmelerinde faydalar vardır.

  Dİkkat:
  HBV (hepatit-B) ve HCV’ye (hepatit-C) bağlı olarak veya herhangi bir nedenle interferon (IFN) tedavisi alanların kuru veya taze nane tüketiminden uzak durmaları gerekir. Büyük oranda interferonun etkisini azaltabilmektedir. Nane, interferon-antagonistidir.

  Dikkat:
  Romatoid artirit (RA) hastalarının taze nane tüketmesinde büyük faydalar vardır.

  Östrojen hormonu ve nane
  Nane, östrojen hormon seviyesi düşük olan kadınların imdadına yetişir. Östrojen hormon seviyesini yükseltmek gerekiyorsa taze nane bu anlamda bulunmaz bir nimettir. Menopoz döneminde östrojen hormon seviyesi düşüklüğüne bağlı olarak kadınların vazgeçmemesi gereken bir bitkidir nane.

  Bir aylık uygulama çok etkili
  Nane kadınlardaki tüylenmeye karşı çözümdür diyebilirim. Tüylenmenin sebebini hekiminizle mutlaka konuşunuz. Östrojen hormonu seviyesi düşüklüğüne veya testosteron seviyesi yüksekliğine bağlıysa, taze nane mükemmel bir yardımcıdır. Yaklaşık bir aylık uygulama sonunda yaptıracağınız tahlilde, östrojen hormon seviyenizin yükselmeye başladığını hayretle görebilirsiniz. Tüylerin giderek inceldiğini ve azaldığını da gözlemleyebilirsiniz.


  Dikkat: Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız.
  milliyet.com.tr
   
 2. 18 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. march7

  march7 Guest

  teşekkürleeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr nane şekeriiiiiiiii............
   
 4. 5 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. birsey_daha_var

  birsey_daha_var Hayal kurmak yok artık Üye

  Katılım:
  22 Kasım 2008
  Mesajlar:
  102
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bilgi için çook tşkler nane güzeldir zaten yerimseniben ben de bi üstünde duriim bakalmcokacimcoook
   
 6. 7 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Elif
 7. ZeytinCekirdee

  ZeytinCekirdee Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  144
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  çok teşekkürler ben bu naneyi bi deniim ama nası kullanacakmışız çay mı yapacakmışız orayı anlayamadım da :kedi:
   
 8. 2 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Elif
 9. kays

  kays Popüler Üye Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2008
  Mesajlar:
  567
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  bu formülü deneyen var mı acaba?
   
 10. 21 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Elif
 11. hepseninyuzunden

  hepseninyuzunden Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Kasım 2009
  Mesajlar:
  129
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Ben bunu denemek istiyorum, östrojen hormonu düşüklüğünden dolayı.
  Fazla kullanımda zararı var mıdır acaba?
   
 12. 17 Nisan 2013
  Konu Sahibi : Elif
 13. pandora89

  pandora89 (: :) Üye

  Katılım:
  24 Mart 2010
  Mesajlar:
  199
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  benimde vucudumda tüylenme var ve bugün naneye başladım. inanıyorum ki faydası olacaktır.İbrahim saraçoğlu müthiş bir doktor çünkü.Gerçi şuan mideme etki yaptı ama genede denemekte fayda var.Gelişmeleri yazarım.
   
 14. 19 Nisan 2013
  Konu Sahibi : Elif
 15. tatucuk

  tatucuk Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Nisan 2010
  Mesajlar:
  237
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  41
  ben naneyi çok severim her çıktığında tükenene kadar günlük alırım salatalara haşlanmış yumurtanın yarına bazende öylesine alır koparır yerdim demekki tüyler bu nedenle çok az bende..jiletle tüy almama rağmen çok seyrek ve az çok rahatsızlık vermiyo muhtemelen nane sevgisinin payı büyük..
   
 16. 22 Kasım 2013
  Konu Sahibi : Elif
 17. sseh

  sseh Bihter ziyalıgil Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2009
  Mesajlar:
  124
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  ya canım bu nanenin mevsimini biliyormusun ? allah akhretsin tüylenme başladı durduramıyorum
   
 18. 14 Ağustos 2014
  Konu Sahibi : Elif
 19. kapciasli

  kapciasli Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.005
  Beğenildi:
  284
  Ödül Puanları:
  93
  çok etkileyici bilgiler, forumun bu kısmını kitap gibi okuyup notlar alıyorum, teşekkürler...