İbrahim Saracoğlu:Kürler/Saman nezlesi

Konusu 'Bitkisel Kürler - Şifa Reçeteleri' forumundadır ve Elif tarafından 14 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  14 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.632
  Beğenildi:
  5.166
  Ödül Puanları:
  438
  Latince adı: Peganum harmala
  İngilizce: Harmel veya Syrian Rue
  Almanca: Harmal
  Özellikleri: saman nezlesi ● alerjik hapşırma ● alerjik astım ● genel astım ●nefes açıcı ● protein alerjisi ● bronş açıcı.  Üzerlikotu tohumu; Saman nezlesi, alerjik astım, alerjiye bağlı hapşırma ve genel astıma karşı oldukça etkilidir. Ona bu çok yönlü gücü veren içerdiği vasicinone maddesidir. Vasicinone aynı zamanda da hem bronş genişletici (bronchodilator) hem de solunum uyarıcıdır (respirastimulant). Vascinone maddesi bütün bunlarla da kalmayıp aynı zamanda protein alerjisine karşı da (antianaphylactic) çok etkilidir.

  Türkiye’de yetişen üzerlikotunun yerini diğer ülkelerde yetişen hiçbir üzerlik otu dolduramaz. Memleketimizin topraklarında yetişen üzerlikotunun tohumundaki şifa gücü oldukça yüksektir.

  Üzerlikotu tohumunda bulunan diğer bazı etkin maddeler aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

  [SIZE=+0]
  Tablo: Üzerlik otu tohumunun içerdiği bazı etkin maddeler
  deoxyvasicinone
  harman
  harmaline
  harmine
  harmalol
  vasicinone


  Tablo: Üzerlik otunun tohumunda bulunan vasicinone maddesinin özellikleri
  antiallergic
  alerjiye karşı
  antianaphylactic
  protein alerjisine karşı
  antiasthmatic
  astıma karşı
  bronchodilator
  bronşları genişletici
  antihistaminic
  antihistaminik
  hypotensive
  tansiyon düşürücü
  respirastimulant
  nefes almayı uyarıcı

  Kür 1: Saman nezlesi, alerjik astım ve genel astım için
  İki yemek kaşığı üzerlik tohumu kaynamakta olan bir litre suyun içine katınız. Hafif ateşte kaynatarak yüzünüzü buharına tutup hem ağızdan hem de burnunuzdan soluyarak (teneffüs ederek), buharını 2 dakika müddetle içinize çekiniz. İki dakika tamamlandıktan sonra pamuğu üzerlik otu suyuna daldırınız ve her iki burun deliğinin iç kısmına iyice sürünüz (ıslatınız).
  Bu işleme 15 gün müddetle gün aşırı (bir gün durup bir gün uygulayarak) devam edilir. Daha sonra ihtiyaca göre zaman zaman uygulanır.


  Not: Hekiminizin verdiği ilaçlar var ise mutlaka kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız. Bilmeniz gereken nokta kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda hekiminizin görüşünü alınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, bu kitaptaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Bu kitabın içindeki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur.

  [/SIZE]