İçinizde Evlatlık alanlarınız varmı? Hakkında bildikleriniz neler?

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve SummerLove tarafından 18 Nisan 2010 başlatılmıştır.

  18 Nisan 2010
  Konu Sahibi : SummerLove
 1. SummerLove

  SummerLove Don LasTiği Üye

  Katılım:
  1 Mart 2009
  Mesajlar:
  326
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  ....................
   
  Son düzenleme: 15 Haziran 2014
 2. 18 Nisan 2010
  Konu Sahibi : SummerLove
 3. isahura

  isahura Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2010
  Mesajlar:
  36
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  çevremde evlatlık alan yok ama bizzat yaşadım:KK43:( benim kardeşimi amcamların çocuğu olmuyor diye verdi babamla annem. daha 11günlük mini mini bir kız. çok zor alana da verene de sosyal hizmetlerde nasıl oluyor bilgim yok ama araştırmamı istersen araştırayım?
   
 4. 18 Nisan 2010
  Konu Sahibi : SummerLove
 5. hurrem

  hurrem iyilik güzellik Üye

  Katılım:
  13 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.556
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  çok şaşırdım gerçekten
  anneler çok fedakarmış
  peki sonradan öğrenmedi mi kardeşin? çok zor bir durum..
   
 6. 18 Nisan 2010
  Konu Sahibi : SummerLove
 7. isahura

  isahura Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2010
  Mesajlar:
  36
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  hayır henüz öğrenmedi bizden uzakta biz adanadayız o bursada. 12 yaşına yeni girdi.araya mesafe girince biraz duyması da gecikiyor sanırım amcam ne zaman uygun görürse söyler sanırım biz öyle çok gidip gelmiyoruzda tedirgin olmasınlar diye en son abimin düğününde gelmişti yanımıza 3 yıl önce:KK43:(
   
 8. 18 Nisan 2010
  Konu Sahibi : SummerLove
 9. incili

  incili Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Mart 2009
  Mesajlar:
  23
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  merhabalar, benim dayım ve yengem 25 sene kadar çocuk sahibi olamadılar ve sonunda evlat edinmeye karar verdiler. prosedürler filan yapıldıktan sonra 2 yaşında bir erkek çocuğunu evlat edindiler. çocuk şimdi büyüdü ortaokula gidiyor. özellikle dayım onu o kadar sevip bağlandı, o kadar güzel ilgileniyor ki yengemi bu konuda geride bırakıyor. henüz söylemediler çocuğa bilmiyor ama çok fazla büyümeden söylemek istiyorlarmış. ama küçükken geldiği için ısınmada hiçbir problem yaşamadılar. yanız büyüdükçe çocuğun bazı huysuzlukları, istemedikleri davranışlarını da gördüler, her çocukta olabilir bu tabiki ama ne de olsa başka kandan, belki gerçek ailesinden birine çekmiştir gibi yorumlar yapılıyor. ama çocuğa hiç hissettirilmiyor gül gibi bakıyorlar bu sorunlar için de psikologa gitmişler beraberce.

  kendi evladından ayırmayacak şekilde bakabilecekse insan evlat edinmeli diye düşünüyorum.
  isahura senin durumuna da çok şaşırdım aklım almıyor benim, söylemeden edemedim...

  Rabbim herkesin gönlüne göre versin inşallah...
   
 10. 18 Nisan 2010
  Konu Sahibi : SummerLove
 11. SummerLove

  SummerLove Don LasTiği Üye

  Katılım:
  1 Mart 2009
  Mesajlar:
  326
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  tabi arştırırsn sevnirim cnm.buarada yaşadığın şey çok garip üzüldüm gerçekten allah yardımcınız olsun ne diyim..
   
 12. 18 Nisan 2010
  Konu Sahibi : SummerLove
 13. SummerLove

  SummerLove Don LasTiği Üye

  Katılım:
  1 Mart 2009
  Mesajlar:
  326
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86

  anladım cnm.. peki biz evlat edinmek istiyoruz dediğimizde bize rastgelemi veriyolar yoksa biz seçebiliyormuyuz acaba ? hani yaş konusunda falan . .
   
 14. 18 Nisan 2010
  Konu Sahibi : SummerLove
 15. isahura

  isahura Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2010
  Mesajlar:
  36
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  II. EVLAT EDıNMENıN ŞARTLARI
  A) Evlat Edinmenin Maddi şartları

  1. Bakım ve Eğitim Şartı : bir küçüğün evlat edinilebilmesi için, evlat edinen tarafından bir yıl süreyle bakılmış ve eğitilmiş olması gerekir. ( M.K. 305) Ergin ve kısıtlılar için: Bedensel ve zihinsel özrü sebebiyle sürekli olarak yardıma muhtaç kimse evlat edinilecekse evlat edinen tarafından en az 5 yıldan beri bakılıp gözetilmiş olmalıdır ya da evlat edinen tarafından küçükken en az 5 yıl bakılıp gözetilmiş olmalıdır veya diğer haklı sebeplerin varlığı ve en az 5 yıldan beri evlat edinen ile aile halinde birlikte yaşamakta olmalıdır.

  2. Yaş Şartı: Yasa, evlat edinilen için bir yas Şartı gerektirmemiş olup, bir kimse yaşı ne olursa olsun evlat edinebilir. Buna karşın, evlat edinenin en az 30 yaşında olması gerekir. Ayrıca evlat edinen kişinin evlatlıktan en az 18 yas büyük olması şarttır. (M.K.307)

  3. Evlilik Şartı : Eşlerin birlikte evlat edinebilmeleri için en az beş yıldan beri evli olmaları ve 30 yaşını doldurmuş olmaları gerekir. (M.K. 306)

  4. Evlat Edinenin Sahih Nesepli Fürum (Altsoyu) Bulunmaması Şartı: Ergin ve kısıtlıların evlat edinilebilmesi için sahih nesepli çocuğunun bulunması gerekir. Küçüklerin evlat edinilmesinde bu şart aranmaz. (M.K. 313)  5. Evlatlığın Menfaati Şartı: Evlat edinmeye hakimin izin verebilmesi için, bunda evlat edinilecek çocuğun menfaati bulunması lazımdır.


  6. Evlat Edinenin Diğer Çocuklarının Menfaati Şartı: Evlat edinmenin evlat edinenin diğer çocuklarının yararlarını hakkaniyete aykırı bir biçimde zedelememesi gereklidir. ( M.K. 305)  7. Önceden Evlat Edinilmiş Olmama Şartı: Medeni Kanunun 306. maddesine göre evli olmayanların birlikte evlat edinmeleri mümkün olmadığı gibi, eşlerin de ancak birlikte evlat edinebilecekleri, tek başına evlat edinemeyecekleri hükmü getirilmiştir.  8. Rıza Şartı

  a)Evlat Edinilenin Rızası : Medeni Kanunun 308. maddesine göre, "ayırt etme gücüne sahip olan, rızası olmadıkça evlatlığa alınamaz.
  Ana ve Babanın Rızası : Evlat edinilen ayırt etme gücüne sahip olmakla birlikte, velayet altında ise, anne ve babasının rızası aynen gereklidir. Bu rıza küçüğün veya ana ve babasının oturdukları yer mahkemesinde sözlü veya yazılı olarak açıklanarak tutanağa geçirilir. Rıza verilebilmesi için evlat edinenlerin adlarının belirtilmiş olması veya evlat edinenlerin belirlenmiş olması gerekmez. Ana ve babanın rızası doğumdan sonraki ilk 6 hafta geçtikten sonra verilebilir. Rızanın tutanağa geçirilmesinden sonraki 6 hafta içinde aynı usulle geri alınabilir. Geri almadan sonra yeniden rıza verilirse bu rızadan geri dönülemez Eğer ana ve babadan birinin kim olduğu bilinmiyor veya uzun süreden beridir nerede oturduğu bilinmiyorsa veya ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksun bulunuyorsa ya da küçüğe karşı özen yükümlülüğünü yeterince yerine getirmiyorsa bu rıza aranmaz. Son durum için rızanın aranmaması kararı ilgiliye yazılı olarak bildirilir. ( M.K. 310, 311, 312) .Evlat edinilecek kişi vesayet altında ise, ayırt etme gücüne sahip olup olmamasına bakılmaksızın vesayet dairelerinin izniyle evlat edinilebilir.

  b) Evlat Edinenin rızası: Evlat edinme sahsa siki surette bağlı bir hak olduğundan, evlat edinmenin temyiz kudretine sahip olması gerekir. Eğer evlat edinmek isteyen kimse mümeyyiz bir kısıtlı ise, vasinin ve Ayrıca Sulh Hakiminin ve Asliye Mahkemesinin izni gereklidir.

  c) Eşin rızası: Evlat edinilen evliyse, eşinin de rızasının bulunması gereklidir. (M.K.313)

  B) Evlat Edinmenin Şekli Şartları

  Küçüklerin evlat edinilmesinde aracılık faaliyetleri, ancak Bakanlar Kurulunca yetki verilen kurum ve kuruluşlarca yapılır.

  1) Ana babanın rızasının mahkemede tutanağa geçirilmesi: Medeni Kanunun 309. maddesi uyarınca ana babanın rızası küçüğün veya ana babanın oturdukları yer mahkemesinde sözlü veya yazılı olarak tutanağa geçirilmiş olmalıdır ya da rızanın aranmamasına karar verilmiş olmalıdır. (M.K. 309)Küçük gelecekte evlat edinilmek amacıyla bir kuruma yerleştirilir ve ana ve babadan birinin rızası eksik olursa, evlat edinenin veya evlat edinmede aracılık yapan kurumun istemi üzerine ve kural olarak küçüğün yerleştirilmesinden önce, onun oturduğu yer mahkemesi rızanın aranıp aranmamasına karar verir. Diğer hallerde , bu konudaki karar evlat edinme işlemleri sırasında verilir. (M.K. 312)

  2) Evlat Edinme kararı : Evlat edinme kararı ile evlatlık ilişkisi kurulmuş olur. Yetkili Mahkeme evlat edinenin oturma yeri; birlikte evlat edinmede eşlerden birinin oturma yeri mahkemesidir. Mahkeme esaslı sayılan her türlü durum ve koşulların kapsamlı bir biçimde araştırdıktan, evlat edinen ile edinilenin dinlenmeleri ve gerektiği takdirde uzman görüşleri alındıktan sonra karar verebilir. Araştırma ile evlat edinen ile edinilenin kişiliği ve sağlığı, karşılıklı ilişkileri, ekonomik durumları, evlat edinenin eğitme yeteneği, evlat edinmeye yönelten sebepler ve aile ilişkileri ile bakım ilişkilerindeki gelişmelerin açıklığa kavuşturulması hedeflenir. Evlat edinenin altsoyu varsa, onların evlat edinme ile ilgili tavır ve düşünceleri de değerlendirilir. ( M.K. 316)

  3) Nüfusa Tescil: Evlatlıkla ilgili kesinleşmiş mahkeme kararı evlat edinilenin naklen geldiği nüfus kütüğüne ve evlat edinenin nüfus kütüğüne işlenir. Bunun yanında iki kütük arasındaki her türlü bağ kurulur (M.K. 314)

  III. EVLAT EDıNMENıN SONUÇLARI
  1) Evlenme Yasağı: Evlât edinen ile evlâtlığın veya bunlardan biri ile diğerinin altsoyu ve eşi arasında evlenme yasaktır. (madde 129)

  2) Miras: evlatlık evlat edinen kimsenin mirasçısı olur. Buna karşılık, evlat edinen ve hısımları evlatlığın mirasçısı olamaz. evlatlığın asil ailesindeki mirasçılığına da halel gelmez.

  3) Velayet: Evlat edinilen küçük ise, kendi öz anne ve babasının velayetinden çıkar, evlat edinenin velayeti altına girer. Ana babaya ait tüm hak ve yükümlülükler evlat edinene geçer.

  4) Nafaka: evlatlık ve evlat edinen birbirinden karşılıklı olarak nafaka isteyebilirler.

  5) ısim ve Soyisim: M.K. 314 maddesi uyarınca, evlatlık, evlat edinenin Soyadını alır. Evlat edinen isterse çocuğa yeni bir ad verebilir. Ergin olan evlatlık da dilerse evlat edinenin soyadını alabilir.

  6) Vatandaşlık: Bir Türk'ün evlatlık edindiği yabancı henüz reşit değilse ve ana babasının yeri bilinmiyor veya kendileri bulunamıyorsa, yahut evlatlık vatansız oluyorsa, o takdirde Türk vatandaşı olur. (T.V.K. 3/11)

  7) Evlatlığın Öz Ana ve Babasıyla Kişisel ılişkileri: Yargıtay içtihadına göre, evlatlığın öz ana ve babası, küçük çocuklarıyla Kişisel ilişki kurma sahiptir.

  IV. EVLAT EDıNMENıN SONA ERMESı
  Yasal sebep bulunmaksızın rıza alınmamışsa, rızası alınması gereken kişilerin başvurusuyla, küçüğün menfaati bunun sonucunda ağır biçimde zedelenmeyecekse mahkeme kararı ile evlatlık ilişkisi ortadan kaldırılabilir.

  Esasa ilişkin diğer noksanlıklardan biriyle sakatsa, cumhuriyet savcısı veya her ilgili evlatlık ilişkisinin kaldırılmasını isteyebilir.

  Dava hakkı, evlatlık ilişkisinin kaldırılması sebebinin öğrenilmesinden başlayarak 1 yıl her halde evlat edinme işleminin üzerinden 5 yıl geçmekle düşer.

  canım şartlar bunlar yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
   
 16. 18 Nisan 2010
  Konu Sahibi : SummerLove
 17. isahura

  isahura Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2010
  Mesajlar:
  36
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  EVLAT EDıNECEK AıLELERDE ARANILAN ŞARTLAR

  1. Anne-baba adayının tutarlı, dengeli, çocuğa yeterli sevgi verebilecek kişilik yapısında olması,

  2.Sosyal ilişkiler açısından toplumun norm ve değerlerine aykırı düşmeyecek özellikler taşıması, kılık kıyafet, yaşam tarzıyla çağdaş görünüm ile Atatürk ılke ve ınkılaplarını yaşamında uygulayabilecek düşünce yapısına sahip olması,

  3.Evlat edinilecek çocuk ile, evlat edinecek kişi arasında en az 18 yaş, en fazla 40 yaş farkının olması,

  4.Evlat edinenin çocuğun bakım ve eğitimini sağlayabilecek yeterli gelir düzeyine, sosyal güvenlik hakkına, uygun çevre ve yaşam koşullarına sahip olması,

  5.Evlat edinenin çocuğun sosyo-kültürel gelişimini sağlayabilecek kültürel özelliklerde ve en az ilkokul mezunu olması,

  6.Evlat edinenin fizik ve ruh sağlığı açısından çocuğa bakabilecek durumda olması, çocuğu toplum içinde psiko-sosyal açıdan mağdur edecek herhangi bir özelliğinin olmaması,

  7.Çocuğun toplum içindeki alacağı konumu olumsuz etkileyecek herhangi bir suçtan ve yüz kızartıcı bir suçtan ceza almamış olması
  ıLK BAŞVURU VE GÖRÜŞME SÜRECı

  1. Evlat edinme şartları uyan aileler, Rize ıl Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüze bir dilekçe ile müracaat edebilirler.
  EVLAT EDıNME BAŞVURUSU NEREYE VE

  NASIL YAPILIR?

  1. Evlat edinmeye karar veren aileler, müracaatlarını bulundukları illerdeki ıl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne yaparlar.

  2. Aday aile ile ön görüşme yapılarak, başvuru dilekçesi hazırlanır.  2. Anne-baba adayı ile müracaat esnasında, başvuruya temel teşkil edecek "ılk Görüşme Formu" doldurulur.

  3. ıl Müdürlüğümüzde görevli Sosyal Hizmeti Uzmanı ailenin adresinde inceleme yapmak üzere tarih tespit eder ve aileye bildirir.
  MÜRACAAT SONRASI YAPILACAK ıŞLEMLER

  1. Başvuru dilekçesi ve ilk görüşme formu sonrası, sosyal inceleme süreci başlar.

  3. Sosyal Hizmet Uzmanı tarafından aile incelenir ve araştırma yapılır.

  4. Yeterli araştırma ve inceleme yapıldıktan sonra ailenin ifade ettikleri beyanları belgelendirmeleri istenir.

  5. Müracaatçı anne-baba adayı, Sosyal Hizmet Uzmanı'nın kendilerinden talep ettiği belgeleri 1 ay içinde temin ederek, teslim etmelidir.

  6. Müracaatı uygun görülen aile hakkında "Sosyal ınceleme Raporu" düzenlenir.

  7. Aile hakkında hazırlanan dosya Ankara SHÇEK Genel Müdürlüğü'ne gönderilir.

  8. Genel Müdürlüğümüzün Aile ve Çocuk Hizmetleri Daire Başkanlığı uzmanları müracaatçının dosyasını inceler ve kabul edilip edilmeyeceğine karar verilir.

  9. Müracaatı kabul edilen aileler 0-6 yaş grubu çocuk yuvası bulunan bir ilde sıraya alınır.

  10. ılimizde 0-6 yaş grubu çocuk yuvası bulunmadığı için, eğer aile "il dışı" tercih yapmamışsa Trabzon ıli'nde sıraya alınır.

  11. Anne-baba adayına genel ve özel sırası yazılı olarak bildirilir. (Bu konuda aileye telefonla kesinlikle bilgi verilemez)
  SOSYAL ıNCELEME SÜRECı

  Müracaat eden aile ve sosyal çevresi hakkında detaylı bir araştırma başlatılır. Aile ile en az 5 görüşme yapılır ve bir çocuğu evlat edinme konusunda yeterli olup olmadıkları araştırılır. Ailenin çocuk yetiştirme tarzının ne olacağı, eşler arasında yaşanan çatışmaların nasıl çözüldüğü, ailenin çocuğa sunabileceği imkanların neler olduğu, çocuğun sosyalleşmesi ve eğitimi konusunda neler düşündükleri gibi pek çok konuya açıklık getirilir.
  EVLATLIK VERıLECEK ÇOCUKLARIN ÖZELLıKLERı

  Anne-baba adayı farklı beklentilerle çocuk almayı hayal etmektedirler. Ancak Kurumumuz aracılığı ile evlatlık verilecek nitelikteki çocukların özelliklerinin başlangıçta bilinmesinde sayısız yarar vardır. Bu çocuklar;

  1. Doğal afet, kaza, hastalık gibi nedenlerle aile ve yakınlarını kaybetmiş çocuklar olabilir,

  2. Öz yada üvey anne ve/veya babası tarafından terkedilmiş olabilir,

  3. Evlilik dışı ilişkilerden dünyaya gelmiş olabilir,

  4. Ensest ilişki sonucu doğmuş olabilir.

  Ancak nasıl dünyaya gelirse gelsin; bu çocukların masum ve ilgiye muhtaç oldukları unutulmamalıdır. Yetişkinlerin hata ve günahlarından çocuklar asla mesul olamaz.
   
 18. 18 Nisan 2010
  Konu Sahibi : SummerLove
 19. isahura

  isahura Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2010
  Mesajlar:
  36
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  EVLAT EDıNıLEN ÇOCUĞUN NÜFUS ıŞLEMLERı

  Yeni Medeni Kanuna göre; evlat edinen aile evlat edindiği çocuğa bir yıl süreyle baktıktan sonra ancak kendi nüfusuna kaydettirebilir. Bu yasal süre ailenin ve çocuğun uyumunun takibi açısından son derece önemlidir. Çünkü geri dönüşü olmayan bir süreç öncesi 1 yıllık deneme aşaması doğal karşılanmalıdır. Çocuğun ailenin nüfusuna yazdırılması Uzmanın görüşü ve Asliye Hukuk Mahkemesi Hakiminin kararı gerçekleşebilir.