içlerinden hangi meslek iyi?

Konusu 'Üniversite' forumundadır ve aurora_0 tarafından 30 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

?

hangi mühendislikte iş imkanı fazla (bayan olma açısından da düşünün)

 1. bilgisayar

  57,1%
 2. elektrik-elektronik

  42,9%
  30 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : aurora_0
 1. aurora_0

  aurora_0 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  44
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bilg mühendisliği mi elektrik elektronik mi endüstri mi (ing eğitim hepsi).elektrik elektronik ve bilg da kızların iş bulma şansının az olduğunu düşünüyorum.ya da mühendislikleri boş verip ilköğr mat öğr,diyetisyenlik mi yazsam???mf 3 sıralamam 23 000.eczacılık diş hekimlği gelme ihtimali var mı?varsa nereler. tercihler yaklaşıyor lütfen yardım edin !!! şimdiden teşekkürler.eyvahedigeldismile
   
 2. 30 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : aurora_0
 3. HuzunApla

  HuzunApla Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Mart 2010
  Mesajlar:
  529
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  benim zamanımda 4 yıl önce yani 23 binle bu bölümler hep kötü demeyeyim de vasat üniversitelerde vardı. sadece bölüme takılma üniversite de çok önemli. atıyorum sivasta elektrik elektronik okuyacağına git itü de makine oku. gerçi itü daha yüksek sanırım. örnek olarak verdim. sıralamana yakın gelen üni-bölüm çiftini liste olarak buraya yazarsan yani tercih listeni biz de yorum yaparız. o bölümde ya da üni de okuyanlar varsa sana yardımcı olur. öğretmenlik... ben ek puanlı havada karada kazanmama rağmen gitmedim atama kpss sorunu yüzünden ama hiçbir mesleğin garantisi yok. bayan için iyi meslek öğretmenlik vaktiyle evine dönersin.
  başka mühendislik dallarını da araştırmanı tavsiye ederim. yalnız şu da bir gerçek ki gıda hariç tüm mühendisliklerde öncelik erkeklerindir. ama kadın mühendisler de iş buluyor ümitsiz olma:KK66:

  elektronik haberleşme(telekomünikasyon) mühendisliği diye bir bölüm var itü ytü bir de kocaelide vardı sanırım. onun puanlarına bak bakalım. çok iyi bölümdür. yine mekatronik var ytü itü sakarya olacak sanırım puan sıralaması. mimarlık düşünebilirsin. babanın sermayesi varsa eczacılık düşünebilirsin. fiziğin iyiyse ve ömür boyu ben fıstık gibi gezicem diyorsan diyetisyenlik yaz. ama formunda olmayan diyetisyene de kimse gitmez bunu unutma! miden kaldıracaksa diş hekimliği de yazmalısın.
   
 4. 30 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : aurora_0
 5. ufunkitos

  ufunkitos benimadimkirmizi.blogspot Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2010
  Mesajlar:
  763
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  108
  bence ilgin olan mesleğe yönelmelisin, başkalarının fikirleriyle olmaz
   
 6. 30 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : aurora_0
 7. aurora_0

  aurora_0 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  44
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  teşekkürler ikinize de.huzunapla 22 000 le şu anda anadolu dokuz eylül falan geliyo yeni kont açıldığı için.hala kararsızım tercihleri yazarım buraya.peki fizyoterapi ve rehabilitasyon hakkında ne düşünüyosunuz.iş imkanı fazla diyolar ama zor mudur acaba?radyasyonla işi var mı?
   
 8. 30 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : aurora_0
 9. HuzunApla

  HuzunApla Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Mart 2010
  Mesajlar:
  529
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  sen öncelikle mühendislik gibi teknik bir meslek mi yoksa diyetetik rehabilitasyon diş hekimliği gibi sağlık sektörü mü istiyorsun ona karar ver. istediğin bölümleri belirle bi yaz bakalım. bildiğim üniler hakkında yardımcı olurum. bi bölümü yazarken o okulun yurt vb. imkanlarını da araştırmanı öneririm. ayrıca ailenin maddi durumunu da göz önünde bulundur. ikinci öğretimlere de bakmanı öneririm. eğitim kalitesi olarak hiçbir farkı yok. sadece 2 katı para ödüyorsun ve akşamüzeri derse gidiyorsun.
   
 10. 30 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : aurora_0
 11. tiancu

  tiancu Canım oğlum... Üye

  Katılım:
  13 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.276
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  61
  Mühendislik yazacaksan iyi bir üniversitede okumalısın.Mezun olduğun üniversite bu bölümde önemli çünkü.En az bir yabancı dilin çok iyi derecede olmalı,kendini geliştirmelisin ki iyi yerlerde iş bulabilesin.
  Öğretmenlik bir bayan için her zaman çok ideal bir meslek.Eğer ben gerçekten bunu başarabilirim diyorsan ilk mat de en iyi bölümlerden biri.Devlete atanmazsan dershanelerde özel okullarda her zaman işin hazır.Özel ders verme imkanın da cabası.
  Diyetisyenlik son yılların ve önümüzdeki yılların bence en revaçta mesleklerinden.Ben arkadaşa katılmıyorum.Diyetisyen olmak için ille de harika bir fiziğe gerek yok.Elbette çok tombiş olmamalısın ama manken gibi olmana da gerek yok.Kilolu bir diyetisyen tanıyorum ve süper iş yapıyor.Gözümle görmesem inanmazdım.
  Fizik tedavi de geleceğin mesleklerinden.Artık bir sürü özel fizik tedavi merkezleri var.
  Eczacılığın da bayan için iyi bir meslek olduğunu düşünüyorum ama nerede eczaneni açacağına bağlı.Artık avrupadki sistem gelecek diyorlar,marketlerde bile ilaç satılacakmış.Öyle olursa eczacılık ne duruma gelir bilemiyorum.
  Diş hekimliğine gelince, bence zor meslek.Tanıdığım bütün diş hekimleri pişman.
  İnşallah senin için en hayırlısı olur...:KK66:
   
 12. 30 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : aurora_0
 13. aurora_0

  aurora_0 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  44
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  tiancu dediklerine katılıyorum.eczacılık yazmakta market durumu olduğu için tereddütteyim.mühendislik yazarsam zaten ing eğitim veren yerleri yazarım başka yazmam.fizyoterapi ve diyetisyenliği büyük ihtimal yazarım.ama mühendilikler mi önce gelir yoksa sağlık mı kararsızım şu anda
   
 14. 31 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : aurora_0
 15. TersAlfabe

  TersAlfabe Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  12 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.054
  Beğenildi:
  198
  Ödül Puanları:
  113
  Mühendislik ve sağlık sektörü çok çok faklı alanlar. Öncelikle eğitim süresince bu alanlarda yoğurulacak, şekillendirileceksin ve hayatın aldığın bu eğitimden pekçok iz taşıyacak. Mühendislik eğitimiyle şekillenen hayatla sağlık konularında şekillenen hayat birbirinden çok farklı olur.

  Hangisine yatkınlığının daha çok olduğunu tespit etmeye çalış. Yatkınlık olmasa bile ilgini keşfetmeye çalış. Sonra işkence gibi gelir sana bölümünü okumak.

  Mühendislik okuyacaksan teknik okullarda oku, o okulların teknik altyapısı her açıdan teknik olmayan okullardan önde olur. İTÜ, ODTÜ ya da YTÜ mühendislikleri iyidir. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde de bilgisayar müh., elektronik müh ve malzeme müh. var; burası da iyi; TÜBİTAK'ın çok büyük desteğini alıyor teknolojik alanda.

  Bilgisayar, elektronik ve telekomünikasyon mühendislikleri ağırdır; bu bölümleri(özellikle iyi üniversiteleri) bitirebilenler bayan olsun erkek olsun iş bulur.

  Endüstri mühendisliğinde de iş imkanı çoktur. Büyük olsun küçük olsun firmalar endüstri mühendislerine çok güvenir ve karışık görünen şirket planlama işlerini yaptırmak için endüstri müh.lerine ihtiyaç duyarlar.

  Ben Tekstil Mühendisiyim, şu an iş çok ama Nano Bilim alanında yüksek lisansı tercih ettim çünkü Türkiye'de tekstil gelişmiyor; firmalar yenilik ve gelişimlere açık değil. Ben bilim insanı olmayı seçtim; mühendisliğimi bilimle birleştirip; sektöre kullanabileceği yenilikler getirmek için projelerim var kısmetse.

  Annem eczacı. Zamanında devlet hastanesinde teknisyen olarak çalışmış. Biraz para biriktirince ve evlenince eczane açmış, şu an da eczane işine devam ediyor. Yalnız eczane işi kalfalara güvenemezseniz çok zor; her işi kendiniz döndürmek zorunda olursunuz.

  Çok isteyen ilerde mühendisliğini sağlık sektöründe de kullanabilir. (bkz: ben ve projelerim)
   
 16. 31 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : aurora_0
 17. aurora_0

  aurora_0 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  44
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ysmnNRL teşekkürler verdiğin cevap için çok güzel açıklamışsın.ben mühendislikte yapamam gibi geliyo ama benim özelliğim nereye gidersem oraya uyum sağlıyorum ona da uyum sağlayabileceğimi düşünüyorum.Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü özel üniversite mi???hoca dedi ki endüstri müh en sonlara yaz benim de aklım karıştı şmidiye kadar endüstri istiyodum hep ama hoca öyle deyince soğudum biraz.
   
 18. 31 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : aurora_0
 19. HuzunApla

  HuzunApla Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Mart 2010
  Mesajlar:
  529
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  hocalara pek kulak asma sanki her sektörün kurdu olmuşlar her bölümde her üniversitede okumuşlar gibi bilmiş bilmiş konuşuyorlar.
  gebze yüksek tekn. enstitüsü özel değil. üniversite değil enstitü, yani üniversite diploması veriyor ama adı üniversite değil açıklamak biraz güç. ama eğitimi konusunda şüphen olmasın.
  ben de mühendislik okuyorum endüstricilere hep gıcık oldum, bize(kimya mühendisi) göre çok kolay bir bölüm. ben gecenin körüne kadar ödev yaparken onlar geziyor:KK43: makine dersleri de var işletme benzeri dersleri de. ne işe yaradıklarını hala anlayabilmiş değilim ama iş buluyorlar

  elektronik bilgisayar ve türevleri konusunda pek bilgim yok ama benim ve yasemin in dediği gibi haberleşme(telekomünikasyon) bölümü kesinlikle iyi. iş garantin var diyebilirim. gsm şirketleri türk telekom vb. yerlerde işe girebilirsin. ama her şehirde iş imkanı olmadığını da belirtmek isterim. yanı yarın öbürgün eşinin mesleği gereki anadoluda bir yere gidersen işini yapamayabilirsin. tabi bu pek çok mühendislik için geçerli.
  sağlık sektörü ilgini çekiyorsa biyomühendislik biyomedikal müh. gibi bölümler var onlara da bakabilirsin.
  bir de itü de imalat mühendisliği var o sıralamayla gelmez herhalde.

  ingilizce bölüm okuma fikrini tekrar gözden geçirmeni şiddetle tavsiye ederim. ingilizce bölüm yüzünden tekrar sınava girip başka üni ye giden tanıdıklarım var. itü ve ytü tavsiye ederim. bazı bölümler %30 ingilizce oldu. aynı şey istanbul üni ve egede de geçerli. zaten ingilizce bilmeden mezun olamıyorsun ders kitaplarının çoğu ingilizce falan bir de bölüm ingilizce olunca iyice zorlanacaksın ama karar senin. bence bazı derslerin ingilizce olması yeterli.

  böyle sürekli yazıp kafanı şişirmiyorum inşallah. puanın güzel yazık olmasını istemem. ama şu da var şimdi sen ne kadar düşünsen de emin olamıycaksın. 18 yaşındayken haa evet bu mesleği yapabilirim diyorsun ama birkaç yıl sonra ulan böyle bir meslek varmış keşke onu yazsaydım diyebiliyorsun. sen de pişman olacaksın hepimiz zaman zaman pişman oluyoruz. önemli olan bir şekilde meslek sahibi olup hayata bi yerlerden başlamak. bana 18 yaşımda makine yaz deseler aaayyy hiç anlamam hiç bana göre değil derdim. şimdi bakıyorum da en çok makine derslerini seviyorum. ya da kendi mesleğimden örnek vereyim. üretimde çalışmak istiyordum ama bunun için genelde erkek mühendisler tercih ediliyormuş bunu da çok geç öğrendim. sen ne yaparsan yap hayat sana bi yerden çelmeyi çakıyor yani hakkında hayırlısı...