İddialı İş Aramanın Yolları

Konusu 'İş ve Kariyer' forumundadır ve EU1 tarafından 4 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  4 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  İş ararkenki yaklaşımınız, genellikle başarınızı da tanımlar. İşverenler, görüşmeler sırasında sergilediğiniz davranışların, çalışırken de aynı olacağını varsayar. İşveren, her zaman kendine güvenen insanları arar (ancak kibirli olanlardan kaçınır). Size vereceğimiz ipuçları, iyi bir izlenim bırakıp, kalabalığın içinde göze çarpmanıza yardımcı olabilir:

  1) İddialı-Kibirli
  İddialı insanlar başkalarının değerlerini çiğnemeden başarıya ulaşırlar. Kibirliler ise başkalarının varlığına katlanmak zorunda hissederler. Aradaki fark görüşme sırasında kolaylıkla fark edilir ve bir iş yerinde kibirlileri kaldıracak yer bulmak çok zordur.

  2) Hareketlerinizin konuşmasına izin verin
  Bırakın başarılarınız konuşsun! Bu, insanların sizin hem harika olduğunuzu düşünmelerine, hem de geçmiş başarılarınızı göstermenize olanak sağlar.

  3) Başkalarının sizin için konuşmasına izin verin
  Övünmekten hoşlanmıyor musunuz? Eşinizin, arkadaşlarınızın, önceki patronunuzun ya da meslektaşlarınızın bunu sizin yerinize yapmasına izin verin. "Son performansımı gözden geçiren patronumun dediğine göre.....", "Karım her zaman der ki...." gibi cümlelerle sohbet havası yaratarak, niteliklerinizden bahsedebilir, sözlü referanslar kullanabilirsiniz.

  4) İşi almak için çalışın
  Araştırmalar gösteriyor ki, iş arayanlar (işsiz kategorisindekiler) haftada beş saatlik bir zaman dilimini iş aramaya ayırıyorlar. Bu süreci daha uzun bir zaman dilimine yaymak iş arayan kişiye enerji, ivme ve profesyonellik katarken, özgüvenini geliştirir. İş arama pratiğinin artması, kendinizi daha iyi ifade edebilmenizi sağlar.

  5) Bagajınızı bırakın
  Kendinizle ilgili gereksiz ayrıntıları yanınızda taşımayı bırakın. Kalifiye ya da niteliksiz olsun, bunlardan kurtulmalısınız. Bunlar iş görüşmesi süreci boyunca gizli bir kibirlilik ya da sıkıntıya neden olabilir. Çabalarınıza bu durumu sızdırmamaya çalışın.

  6) Telefon açın
  Canlı konuşma yapmak, insanların sizi ayırt etmesi için en iyi yöntemdir. Bazen bir CV sadece bir email ya da bir kağıt parçası gibi algılanabilir. Ama önemli bir görüşme için yapacağınız telefon konuşması, sizin kendinizi göstermenize yardımcı olur. Tabi görüşme için telefon no.su bırakılmışsa bu yolu uygulamalısınız, aksi takdirde kendinizi göstermiş değil, aradığınız yeri gereksiz meşgul etmiş olursunuz.

  7) Kendinizi telefonda pazarlayın
  Her telefon görüşmesini, profesyonel bir satış konuşması yapıyormuş gibi görün. Bağlantınızın amacını bildirin, sizinle görüşen kişinin uygun olup olmadığını sorun, eğer uygun değilse belirli bir saatte tekrar arayın. Ayrıca telefonda konuşurken ayağa kalkın ve gülümseyin, bu karşı tarafa yansıyan olumlu etkiler bırakır.

  İsim kullanın
  Telefon görüşmesinin başında kendinizi tanıtın, karşı tarafın ismini alın ve görüşme boyunca sık sık kullanın (rahatsızlık verici bir tarz takınmadan).

  9) Karışık mesajlar yollamayın
  Görüşme sırasında, kendinizi gösterecek ve iddialı olduğunuzu hissettirecek tarz bir duruşu vücut dilinizle örtüşecek şekilde kullanın; mesela sağlam bir el sıkışma ile başlayarak iyi bir giriş yapabilirsiniz. Emin olun ki yürüyüşünüz, konuşmanızı etkiler.

  10) Kendinize inanın (ya da en azından öyleymiş gibi davranın)
  Eğer bir işi yapabileceğinize inanmıyorsanız, neden başvuruyorsunuz? Eğer yapabilecekseniz de, yapabilecek gibi davranın! Kendinizden emin değilseniz bile, öylemiş gibi davranın, kendinizi şaşırtabilirsiniz. İnsanlar size bu durumunuza bağlı olarak belli bir muamelede bulunacaklardır.

  İş arama süreci boyunca bu ufak ama önemli ipuçlarını aklınızda bulundurun ve sizin işe almak isteyeceğiniz tip insanı düşünmeye çalışın, buna göre davranın.