idrar yolu enfeksiyonlar ve tedavisi

Konusu 'Pediyatri - Çocuk Hastalıkları' forumundadır ve mondschein2 tarafından 18 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  18 Ocak 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 1. mondschein2

  mondschein2 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Idrar Yolu Enfeksiyonlari

  --------------------------------------------------------------------------------  İdrar yollarının böbreklerden mesaneye kadar olan bölümü normal olarak sterildir. İdrar yollarının sterilliğini koruyan mekanizmalardan bazıları idrarın asitliği ve serbest akışı, boşaltım mekanizmasının normal olması, sistemin bütünlüğü, vücut savunma sistemleridir. Bu mekanizmalardan herhangi birisindeki anormallik ve idrar tutukluğu, idrar yolu enfeksiyonu açısından başlıca hazırlayıcı faktörlerdir.

  Yenidoğanların %1-2’sinde idrar yolu infeksiyonu gelişir, erkek kız oranı 5:1’dir. Erkeklerdeki infeksiyonlar genellikle bakteriyel infeksiyonlardır. Hazırlayıcı faktörlerden bazıları idrar yolunun şekil bozuklukları, prematurelik, vücuda yerleştirilen sondalar ve sünnet yapılmamasıdır. İdrar yolu infeksiyonu olan yenidoğanların %20-40’ında majör böbrek anormallikleri vardır.

  Yenidoğan döneminin ardından küçük çocukların %2-5’inde ve okul çağındaki çocukların %5’inde idrar yolu infeksiyonları görülür. Kız erkek oranı yaşla birlikte yükselir ve dört yaşından sonra 10:1’den yüksektir. Kızlarda belirgin olarak daha fazla görülmesi kızlarda üretranın daha kısa olmasına bağlanmıştır. Bu yaş gurubunda diğer hazırlayıcı faktörler vücuda yerleştirilen sondalar, kabızlık, idrar yolunun anotomik anormallikleridir.

  Okul Çağındaki idrar yolu enfeksiyonu olan çocukların %5-15’inde ameliyat gerektiren idrar yolu anormallikleri vardır. %30-40’ında koruyucu amaçla antibiyotik kullanılmasını gerektiren vezikoüretral reflu vardır. Reflü olasılığı ilk idrar yolu infeksiyonunun ortaya çıktığı yaşla ters orantılıdır. Açıklamak gerekirse ilk idrar yolu infeksiyonu ne kadar küçük yaşlarda görülürse, reflü olma olasılığı o kadar yüksektir.

  Belirtiler :

  Yenidoğanlarda belirtiler çok belirgin değildir. İyi beslenememe, ishal, gelişme geriliği, kusma, hafif sarılık, bebekte gevşeklik, ateş veya beden ısısı düşüklüğü idrar yolu infeksiyonunu düşündürebilir.

  Bebekler ve Oyun Çocukları’nda farklı belirtilerle kendini gösterebilir. Bazı çocuklar tamamen belirtisiz olabilir, rutin bir tarama esnasında teşhis konabilir. Bazılarında kusma, ishal ve karın ağrısı vardır.

  İki Yaşından büyük çocuklarda daha klasik sistit ya da piyelonefrit (böbrek iltihabı) tablosu ortaya çıkabilirse de, idrar yolu infeksiyonlarının neredeyse %40’ı hiçbir belirti vermeyebilir.

  Sistit semptomlarından bazıları idrar yaparken ağrı, yanma, sık sık idrara çıkma, kanlı idrar, idrar tutamama, kaşıntı, kötü kokulu idrar ve gece işemeleridir.

  Piyelonefrit semptomları ise sistit semptomlarına ek olarak yüksek ateş, titreme ve sırt ve kaburga bölgelerinde ağrı ve duyarlılıktır.

  Tedavi :
  İdrar yolu infeksiyonlarında tedaviye cevap genel olarak iyidir. Doğru tedavi edilmiş hastalarda genellikle düzeltilemeyen bir idrar yolu anormalliği yoksa böbrek yetersizliği gelişmez. İdrar Yolu İnfeksiyonlu hastaların yaklaşık %50’sinde tekrarlama görülse de ürolojik anormallikleri olanlarda daha sıktır.

  Tedavinin amacı böbrek sağlığını korumak ve herhangi bir sekel kalma olasılığını en aza indirgemektir.

  İdrar yolu infeksiyonu tanısı konan bütün çocuklarda, karında kütle, böbreklerde büyüme, üretrada anormallik olup olmadığına bakılması gereklidir.

  Vezikoüreteral Reflü

  İdrar yolu infeksiyonu tanısı konan bütün çocuklarda idrar yolu anormalliklerinin saptanması gerekir. Bu çocukların %25-50’sinde bulunan Vezikoüreteral Reflü, infekte olmuş idrarın böbreğe geri kaçmasıdır. Bu reflü sonucunda böbreğin gelişmesi engellenebilir, böbrek hasar görebilir veya böbrek yetersiliği oluşabilir.

  Vezikoüreteral Reflü Evreleri :

  Evre I : Yalnızca üreterlerde (böbrekle mesane arasındaki idrar yolu) reflü vardır.
  Evre II : Reflü böbreğin toplayıcı kanallarına kadar ulaşır.
  Evre III : Üreterler ve böbrek pelvisi genişlemiştir.
  Evre IV : İdrar kanallarında genişleme artar, Böbrek içindeki fornikslerin keskin açıları kapanır.
  Evre V : Üreter, pelvis (Böbreğin altında çanak şeklinde olan toplayıcı sistem) ve kaliksler çok genişler. Papillaların izleri silinir.

  Vezikoüreteral Reflü tanısı konan çocuklarda, tanı konduktan sonraki ilk yıl boyunca 3-4 kez ve bundan sonraki 2 y da 3 yıl boyunca (ya da çocukta İYE semptomları geliştiği zaman) en az yılda iki kez yeniden idrar kültürü yapılmalıdır. Tekrarları azaltmak ve böbrekte hasarın önüne geçmek için evre II ya da daha ileri reflu olan çocuklarda koruyucu antibiyotik tedavisi gerekir.

  Vezikoüreteral Reflü evresine göre tedavi edilmelidir. Röntgeni normal olan veya evre I reflü olan çocuklar periyodik idrar kültürü yapılarak izlenebilir. Evre II veya III reflü olan çocuklar koruyucu antibiyotik tedavisi adayıdırlar. Evre IV ya da V reflü ya da majör bir böbrek anormalliği saptanırsa ameliyat gerekebilir.
   
 2. 18 Ocak 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 3. profiterol

  profiterol Guest

  geçtiğimiz yaz benim oğlumda iki kere enfeksiyon oldu sonunda sünnet olması gerektiğine karar verildi ve oldu çok şükürki atlattık çok zor bi hastalık bide çocuk küçükse ben yaşadım Allah kimseye yaşatmasın çocuklarımızı korusun paylaşımların çok güzel ve gerkli bilgiler saola.s
   
 4. 18 Ocak 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 5. mondschein2

  mondschein2 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  slm canim,cok buyuk gecmis olsun,allahtan atlatmissiniz,allah hepimizin cocuklarini korusun,sevgilerimle canim arkadasimm
   
 6. 18 Ocak 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 7. gamze xoxzlem

  gamze xoxzlem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Ocak 2008
  Mesajlar:
  31
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  benimde oğlum 4 aylıkken idrar yolları enfeksiyonu geçirdi 10 şişe kadar antibiyotik şurup içti geçiremedi en sonunda iğneyle zorla kurtulduk
   
 8. 19 Ocak 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 9. mondschein2

  mondschein2 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  gecmis olsun canim,ne mutlu ne sukur ki kurtulmussunuz,ins rabbim bidaha sikinti dert hastalik vermez,sevgiler,
   
 10. 20 Ocak 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 11. elaos

  elaos Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  5
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  İdrar yolu enfeksiyonu genelde kız çocuklarında daha çok görülüyor,nitekim benim kızım da nasibini almıştı aylar önce.Doktorun sıklıkla üstünde durduğu nokta,bu tedavinin sonunu mutlaka getirmek gerektiği idi.Yoksa ilerde böbrek yetmezliğine yol açabiliyormuş eğer enfeksiyon tedavi edilmezse..
  Sağlıklı günler...
   
 12. 20 Ocak 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 13. mondschein2

  mondschein2 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  slm canim,gecmis olsunn,ins düzelir ve iyi olur,,allahim herkesi butun cocouklari her hastaliktan korusunn,
   
 14. 22 Ocak 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 15. profiterol

  profiterol Guest

  canım asıl sana teşekkür etmemiz gerekiyor çok yararlı ve gerekli bilgileri paylaşıyorsun bizlerle tekrar alkışlıyor ve kucak dolusu sevgilerimi gönŞenizderiyorum
   
 16. 23 Ocak 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 17. mondschein2

  mondschein2 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  canimm benim cok tsk ediyorum inan ,guzel yazin icinn ne yaln soyleyim valla dyugulandirdin beni,bir yararim varsa ne mutlu bana,,oglun nasil iyimi,ikiniside opuyorumm,sevgilerrrrr:KK46::1hug:
   
 18. 23 Ocak 2008
  Konu Sahibi : mondschein2
 19. misty

  misty Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.532
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  paylaşım için sağol canım...............