İflas eden şirketten tazminat alabilme

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve COTURNIX tarafından 21 Ekim 2010 başlatılmıştır.

21 Ekim 2010
    Konu Sahibi : COTURNIX
  1. COTURNIX

COTURNIX İnci Meleğim Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    148
    Merhabalar
    Ben 7 aylık evliyim, çalıştığım şirket mali açıdan zor durumda , her an iflas edebilir , borçlar krediler ipotekler vs. vs.

Ben eğer iflas edersek tazminatım ne olacak dediğimde yöneticim bana 5 senede 10 senede sonra olsa tazminatını gecikme faiziyle beraber alırsın dedi, ama bu pek olası gibi gelmedi bana, zaten borç gırtlakda, gayrimenkullerin hepsi bankalarca ipotekli, bu durumda benim evlilik hakkımdan yararlanıp bir an önce istifa edip tazminatımı kurtarmam mı en akıllıcası bilemiyorum, avukat arkadaşlarımdan yorum bekliyorum.

Şimdden teşekkürler.

2. 22 Ekim 2010
  3. lawyerclases

lawyerclases Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    İşçi ve nafaka alacakları amme alacakları dahil bütün alacaklar karşısında 1. önceliğe sahiptir. İflas masasına başvurarak isminizi ve alacağınızı kaydettirmelisiniz. Ayrıca tazminat dışında ücret alacağınız varsa yine iflas masasından alacağınız İflasın açıldığına dair belge ile size en yakın İŞKUR birimine başvurarak herhangi bir zamanda ödenmeyen üç aylık maaşınızı Ücret Garanti Fonu'ndan talep edebilirsiniz.

Bu durumda Acacak olduğunuz çalışma tespit ve kıdem ihbar tazminatınızın ödenmesi için alacak davasında haklı çıkacağınızı göz önünde bulunduralım.. Öncelikli olarak ipotekler ve hacizlerin öncesinde sizin alacağınız ödenecektir. Fakat şirket iflas göstermediyse işten çıkış nedeninizi gösterir bir ibraname elinize ulaştıysa bununla birlikte yine alacak ve kıdem ihbar tazminatı davası açabilirsiniz..
    Alacaklarınızın tamamı yasal yollarla tahsil edilebilir...

4. 26 Ekim 2010
  5. denizbaris

denizbaris Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Şirket kesin iflas edecek mi???
    BUnu neden sordum, çünkü eğer iflas açıklarsa iflas mamasında işçi alacakları 1. önceliğe sahiptir iflas durumunda öncelikle işçi alacakları ödenir...
    Şimdi ayrılırsan sana tazminatını ödeyecekler mi??? Eğer ödeyebileceklerse hiç düşünme ayrıl al tazminatını...
    Çnkü evet iflas etmesi durumunda davaar duruşmalar çook zaman geçiyor faiziyle de olsa parayı tahsil etmen 5-10 yılı bulabilir... Bu kadar beklemek yeine al tazminatını ayrıl...

6. 26 Ekim 2010
  7. COTURNIX

COTURNIX İnci Meleğim Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    148
    evlilik hakkımdan yararlanıp çıkarsam tazminatımı vermek zorundalar,
    gidişat iflas yönünde ama bilemiyorum ne olur tabiki .
    teşekkür ederim denizbarış ve Lwyer

8. 27 Ekim 2010
  9. denizbaris

denizbaris Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Valla canım benim çaıştığım şirket maddi açıdan darboğazdaydı... direndim ayrılmadım şten.. İş akdime son verdiler (krizi bahane ederek).. 15küsür milyar kıdem ve ihber tazmnaı hakettin diye de bi kaıt verdiler elime, ama ödeme falan yok... Git mahkemeye dediler...
    2008 aralık ayında şten ayrıldım, ertesi gün dava açtım.. DAha hala davam sonuçlanmadı.. Şu an bilirkişi raporu bekliyorum.... Şirket iflas falan da açıklamadı resmi olarak...
    2 sene oldu daha dava sonuçlanmadı... HAdi ocak şubat gibi karar çıkar diyor avukat. Çıktı diyelim, elime bir karar verecekler.. Bu kararla icra takibi başlatıcam... Eeee tüm malvarlıklarını, şirket gayrımenkullerini çıkardılar ellerinden... İcra takibi için haciz koyacak hiçbişey kalmadı ki.... Bi tek fabrikanın arsası var o arsa da triyonlar değerinde.... Ama nasıl olacak ne olacak nasıl sattırtılacak bilemiyorum...
    Anlayacağın evlilik bahanesiyle de çıksan tazminatını vermeleri gerek ama vermek zorunda değiller, vermeyip git mahkemeye diyebilirler...