ift rahim

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve filizim tarafından 6 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  6 Şubat 2009
  Konu Sahibi : filizim
 1. filizim

  filizim Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  4.712
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  İFT RAHİM (UTERUS DIDELFIS) Yazdır E-posta
  Anne karnındayken dişi fetusta rahim, iki küçük tüpten oluşmaya başlar. Fetus büyüdükçe bu tüpler birleşerek büyük, içi boş bir organı yani rahmi meydana getirirler. Bazen bu tüpler tam olarak birleşmezler ve her biri ayrı bir boşluk oluştururlar. Bu durumda çift rahimden bahsedilir. Buna tıbbi olarak uterus didelfis denir. Çift rahimde, genelde her birinin ayrı rahim ağzı olur. Bazı çift rahimli kadınların vajinaları da çift olur ya da ikiye ayrılmış durumda bulunur. Çift rahim olması durumu oldukça nadir rastlanan bir durumdur, hatta bazen tanısı bile konmaz. Tüm dünyadaki kadınların binde veya milyonda birinde görülür. Normal gebeliklerin %2 ile 4 ünde çift rahim gelişir. Bu oran düşük yapmış veya erken doğum yapmış kadınlarda daha yüksek çıkabilir. Çift rahimli kadınlarda tedavi, ağrı veya tekrarlayan düşükler gibi şikâyetler varsa gerekli olur.
  Belirtileri Nelerdir?
  Çift rahimli kadınların bazıları durumlarının farkında bile değildirler. Hatta bunlar gebelik ve doğum sırasında bile farkına varmazlar.
  Belirti olarak şunlar görülebilir;

  * Karında bir kitle hissedilmesi
  * Adet kanaması öncesinde ve sırasında alışık olmadık ağrı varlığı
  * Adet kanaması sırasında aşırı kanama olması


  Neden Olur?
  Araştırmacılar nedenini tam olarak bilememektedir. Ancak bu durum böbrek anormallikleri ile genelde beraber bulunmaktadır. Bu da, bir şeylerin, doğumdan önceki dönemde, tüplerin gelişimini etkilediğini düşündürmektedir.


  Tanı Nasıl Konur?
  Doktorunuz normal muayene sırasında rahim ağzınızın çift olması ve rahminizin farklı şekilde olmasından dolayı teşhisi koyar. Ancak anormal bir durumdan şüphelenirse diğer tetkikleri de ister. Ultrasound, bilgisayarlı tomografi (CT), manyetik rezonans (MR) ile iç organlarınız taranır. Histerosalpigografi ile rahim içine boyalı bir madde verilerek X ışını ile rahmin şekli belirlenir. Histeroskopi ile doktorunuz rahminize ışıklı, ince bir tüp sokarak rahim içine bakar. Laparaskopi ile karından yapılan küçük bir kesi yapılarak ışıklı fiber optik bir alet karın içine sokulur ve oradaki organlara bakılır.


  Nelere Yol Açabilir?
  Çift rahmi olan çoğu kadının normal bir cinsel hayatı, gebeliği ve doğumu olur. Ancak bazen kısırlığa ve düşüğe neden olabilir. Bazen de erken doğuma ve bebeğin rahim içinde anormal pozisyonda olmasına neden olabilir. Baş geliş yapabilir.


  Tedavi Gerekir Mi?
  Eğer çift rahminiz var ve herhangi bir belirti ya da şikayetiniz yoksa tedavi pek gerekmez. Çift rahmin cerrahi operasyonla birleştirilmesi nadiren yapılır.
  Eğer gebeyseniz doktorunuzla olası sorunları konuşmanız gereklidir. Doktorunuzun size erken doğumu önlemek için ve doğum olayıyla ilgili önerileri olacaktır.​


  RAHİMİN KONJENİTAL PROBLEMLERİ

  "Uterin anomaliler" yani rahmin doğuştan gelen anatomik değişikliklerini daha iyi anlayabilmek için embriyonun ana rahmindeki oluşum dönemine bir göz atmak yerinde olacaktır...

  Embriyonik dönemde serviks ve uterus sağlı sollu yerleşmiş "müller kanallarının" orta hatta birleşmesinden ve kaynaşmasından meydana gelir. İlk birleşmede iç duvarlar orta hatta ince bir septum (bölme) oluşturur. Kaynaşma ilerledikçe bu septum serviksten uterusa doğru (aşağıdan yukarı) incelerek kaybolur.

  Müller anomalileri bu birleşmenin hiç olmaması ya da birleşme ve kaynaşmanın yetersiz olmasından kaynaklanan doğumsal anatomik bozukluklardır.

  Anomali olarak çift rahim, çift serviks ya da çift vajina görülebilir. Daha nadir olarak, rahmin, vajinanın gelişmemesi (vajinal agenezi) söz konusu olabilir.

  Rahim içinde veya vajinada bölmeler (perdeler) de görülebilir (ör; uterus didelfis, uterin septum, vajinal septum gibi). Bu bölme veya perdeler tam veya kısmi olabileceği gibi enine veya boyuna da olabilir.

  Rahimin çift boynuzlu görünümü (uterus bikornis), tek boynuzlu şekli (uterus unikornis), rudimenter( gelişmemiş) boynuz görülebilir.

  Bazı uterus (rahim) anormallikleri hafif ise hiç belirti vermeyebilir. Bazı durumlarda ise gebelik oluşumuna engel teşkil edecek düzeyde anomali şiddetli olabilir.

  Tekrarlayan erken gebelik kayıpları da uterus anomalilerin bulgusudur ve genelde çekilen HSG’ de tanı konur.

  Tedavi vajinanın hiç olmadığı durumlarda bölgedeki dokularda bir kanal açılarak bir vajina yapılmasıdır.

  Doğurganlığın etkilendiği durumlarda metroplasti (uterusun şeklinin ameliyatla düzeltilmesi) operasyonu gerekir. Septum varlığında, histeroskopi ile rezeksiyonu (çıkartılması) en etkili tedavidir.
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG]
  Değişik uterin anomaliler (konjenital yani "doğuştan gelen" rahimin yapısal anormallikleri)

  1. Normal uterus
  2. Uterin septum (bölme)
  3. Bikornis uterus (iki ayrı köşeli rahim)
  4. T şeklinde boşluğu sahip uterus
  5. Arkuat uterus (kalp şeklinde rahim)
  6. Didelfik uterus (çift rahim)
  7. Unikornis uterus (tek köşeli rahim)

  Uterin anomaliler kadınlardaki türlerine göre;
  Hamile kalamama (kısırlık, infertilite)
  Hamile kalıpta düşük yapma (abortus)
  Tekrarlayan gebelik kayıpları
  Erken doğum
  Amniyon suyunun erken gelmesi (EMR,erken membran rüptürü)
  Bebeğin doğumda baş ile değilde makad veya yan olarak gelmesi (prezentasyon anomalileri)
  Intrauterin exitus (bebeğin rahim içinde ölümü) gibi pek çok komplikasyonlara neden olabilir.

  Ancak doğuştan rahmin bu tür anatomik problemleri olsa dahi rahim içi hacmi bebeğin normal gelişimi için yeterli olan kadınlarda doğuma kadar hiç bir problem çıkmayabilir.

  Rahim anomalilerini pek çok defa başka nedenler için sezeryen yaptığımız kadınlarda tesadüfen de görebilmekteyiz. ​

  alıntıdır...
   
 2. 6 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : filizim
 3. cidos

  cidos Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  18
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Merabalar. Benim rahimimde bölme olduğu ortaya çıktı.Geçen hafta 5.5 aylık bebeğimi düşürdüm.Ameliyatla bölmenin alınması gerekli dediler.Ameliyat olupta çocuk sahibi olan varmı. bu konuda gittiğiniz bi merkez varmı.Ameliyattan sonra hamile kalıpta rahimimin gebeliğin ilerleyen dönemlerinde yırtılmasından korkuyorum. Eğer yardımcı olcak birisi varsa beni bilgilendirirse sevinirim.
   
 4. 6 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : filizim
 5. zeyhat

  zeyhat sonunda oldu :) Üye

  Katılım:
  12 Mart 2008
  Mesajlar:
  3.085
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  106

  Bendede vardı septum diye geçiyor. Bende geçen yıl ameliyat oldam. Henüz hamile kalmadım. Bir arkadaştada vardı aldırdı ikiz doğurdu. Birini daha hatırlıyorum oda doğum yaptı. Ameliyat olduktan sonra gebelik için dotorların verdiği süreyi beklersen gebelik için yırtılma gibi bir şey olmaz. Hatta bu süreden ziyade septum alındıktan sonra yırtılma diye bir şey olmaz. Aksine bu şekilde hamile kalırsan septumun yırtılabilir.
   
 6. 6 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : filizim
 7. hayalsevgili

  hayalsevgili :) :) Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  189
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  görümcemde vardı ameliyat oldu şu anda hamile nşallah aralıkta doğum yapıcak
   
 8. 7 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : filizim
 9. cidos

  cidos Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  18
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Çok teşekkür ederim cevabınıza.ınşllah bende olcam ameliyat.Ameliyatı nerede olduklarını biliyomusunuz. Bu konuda bildiiniz iyi bir profosör varmı duyduğunuz.Ben doğuda görev yapıyorum ameliyattan sonra bir terslik olursa hemen gidebileceğim iyi bir merkez yok.O yüzden Allahın izniyle iyi bir doktora yaptırmak istiyorum.
   
 10. 8 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : filizim
 11. cidos

  cidos Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  18
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Siz dedinizki geçen yıl ameliyat oldum.Ameliyattan sonra kanamanız oldumu. Olduysa kaç gün sürdü.Adetlerinizde farklılıklar oldumu.Gününde süresinde.Bide septumunuz za doktorlar kalın yada ince diye bişey dedilermi.Kaç ay sonra hamile kalabilirsiniz dediler.
   
 12. 8 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : filizim
 13. Duru_

  Duru_ Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  2.137
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  var canım benim kızkardeşim 4 düşükten sonra ameliyat oldu ardından peş peşe iki erkek çocuğu oldu
   
 14. 8 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : filizim
 15. cidos

  cidos Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  18
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  AA ne büyük mutluluk.İnşllah darısı bizim başımıza.Ameliyatı kime yaptırdı biliyomusunuz.Hamileliği nasıl geçti kanama falan yaşadımı devamlı yatarakmı hamile kaldı bi bilginiz varmı.
   
 16. 8 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : filizim
 17. Duru_

  Duru_ Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  2.137
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  inşallah canım ....ameliyatını yine kendi dr.u yaptı büyükçekmecede şu an bursada sanırım o dr. hamileliliğini yine yatarak geçirdi ama diğerleri gibi zorlu olmadı kanama falan yaşamadı ..tabii rahim rahatlayınca sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş o yinede temkinli davrandı canım
   
 18. 8 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : filizim
 19. zeyhat

  zeyhat sonunda oldu :) Üye

  Katılım:
  12 Mart 2008
  Mesajlar:
  3.085
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  106
  Ameliyatatn sonra kanama oluyor. Regl kanaması gibi yoğunluğu. Sonra yavaşça azalıp rengi ahverengiye dönüyor. Benim yaklaşık tamamen kesilmesi 15 gün sürdü. Farklılık olmadı. Hep zamanında geldi. Sadece yoğunluğu azaldı. Öceden 1 hafta boyunca çok fazlaydı. Buda zaten septumdan kaynaklanıyormuş. Benimki sanırım büyüktü. Ameliyattan iki ay sonra gebe kalabilrsin dedi. Zaten kapalı ameliyat oldu. Normal doğumda yapabilirmişim. Benimde İstanbulda prof yaptı. Çok iyi bir dr. Tavsie ederim.