Igdir Örf ve Adetleri

Konusu 'Örf ve Adetlerimiz' forumundadır ve cikin_f tarafından 7 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  7 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : cikin_f
 1. cikin_f

  cikin_f tarihçi Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  513
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  arkadaşlar Iğdır'ın örf&adetlerini bilen var mı?
   
 2. 28 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : cikin_f
 3. selda19

  selda19 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Eylül 2006
  Mesajlar:
  241
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Valla 3 yıldır ığdırda yaşıyorum lojmanda olduğumuz iç.in halkını pek tanıyamadım.Sadece şunu biliyorum bekar kızların kaş almaları ayıp sayılıyo (azerilerde)ve bayanların sigara içmeleri yadırganıyo.Tabi her kesim için öyle değildir ama duyduklarım böyle.
   
 4. 1 Haziran 2007
  Konu Sahibi : cikin_f
 5. EU2

  EU2 Guest

  İşte sana Iğdırın bazı gelenekleri. Iğdır la alakam yok ama internetde buldum...

  EVLİLİK GELENEKLERİ GELİN ADAYININ SEÇİMİ:Genellikle kız, Iğdır ın içinden ya da dışından tanıdık bir aileden seçilir. Ancak, sosyal çevrenin genişlemesi ve gençlerin tanıdık olmayanlarla da temas kurmaları sonucu az da olsa birbirini tanımayan aile çocukları arasında da evlilikler meydana gelebilmektedir. Fakat ne olursa olsun gelin adayının seçiminde ve damat tarafının hısım olarak kabul edilmesinde, ailelere karşı sosyal çevrenin takındığı tutumlar; yani halk arasındaki ailelerin şecereleri hakkındaki görüşler önemli rol oynar. Bu nedenle olacak ki gelin ya da damat adayının seçiminde soy-sop birinci derecede dikkate alınır. Halk arasında “her şey dengi dengine” “her ot kendi kökünde biter” (Her gihak lı ser kokağı bışındiki.) sözleri çok yaygın şekilde kullanıldığından, herkes her tanıdığının kızını isteyemediği gibi, her damat adayına da kazanılan statüsü yüksek de olsa kız verilmez. Eğer soy-sop’a dikkat edilmeyerek sadece kazanılan statü nedeniyle kız verilirse, köylüler tarafından kınanır. Dolayısıyla mobilitesi az ya da dışa kapalı sosyal gruplarda, kazanılmış statünün, verilmiş statüden daha az önemli olduğu ve pek rağbet edilmemesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

  HALAT:KK70:üğünlerdeki önemli kavramlardan biri de halâttır, kız tarafına verilen hediye anlamında kullanılmaktadır. Meselâ, gelin olacak kız verildikten sonra, oğlan tarafı kızın erkek kardeşine ya da dayısı ile amcasına önemli hediyeler verir. Buna halât dendiği gibi, gelin baba evinden çıkarken, odasının kapısı hediye alınmadan açılmaz, ya da gelinin yolu kesilerek kapatılır. Ancak bir hediye karşılığı yol açılır, buna da halât denir. Bu anlamlarda halât, karşı tarafı onure etme, onların gönlünü alma manâsına gelmektedir.

  SAÇI:Saçı, Türkiye düğünlerinin en yaygın geleneklerinden biridir. Hatta saçısız düğün olmaz dersek, fazla mübalağa etmiş olmayız. Saçı, genellikle düğünde gelinin güvey evine gelmesi ile başına saçılan şeker, para, yemiş gibi şeylere denir.
   
 6. 18 Ekim 2007
  Konu Sahibi : cikin_f
 7. jnaz

  jnaz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2007
  Mesajlar:
  6.453
  Beğenildi:
  576
  Ödül Puanları:
  238
  canım benim eniştem ığdırlı azeri oda
  mesela onlarda düğünden önce kız tarafı erkek tarafına bi liste verirmiş kime ne alınacak neler yapılacak vs
  birde ığdırlıların çoğu şia diye bi mezhebe bağlı dört mezhepten farklı mesela sadece üç vakit namaz kılıyolar eller açık olarak ve namaz kılarken secdeye irandan gelen bi taş var onu koyuyolar iranda meşedi diye bi bölge varmış orayı ziyaret etmeden haci olmuyolarmış benim bildiklerim bunlar tatlım
   
 8. 10 Ocak 2008
  Konu Sahibi : cikin_f
 9. BenSergu

  BenSergu SATRAB Pro Üye

  Katılım:
  3 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.847
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  108
  Değerli arkadaşlarım yönetimimizin aldığı kararlar doğrultusunda sohbet ,teşekkür, selam kelam türü mesajlar silinecektir.
  teşekkür için teşekkür et butonları beğenileriniz içinde terazilerin olduğu rep butonlarını kullanalım lütfen.
  Bu köşe yörelerinizin örf adet gelenek ve göreneklerinin paylaşımı içindir.
  Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
  sevgiyle kalın a.s.