İğneli epilasyon uzmanının paylaşım alanı

Konusu 'İğneli Epilasyon' forumundadır ve aysepilasyon tarafından 3 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  3 Eylül 2009
  Konu Sahibi : aysepilasyon
 1. aysepilasyon

  aysepilasyon Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  550
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  Manevi tatmin olmaksızın sadece maddiyat için bu meslek yapılabilirmiCADIARZU
   
 2. 3 Eylül 2009
  Konu Sahibi : aysepilasyon
 3. aysepilasyon

  aysepilasyon Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  550
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  ığneli epilasyon yaptırmak sabır işi diyen dostlarıma sormak isterim. Kendinizi bu işi yapan insanın yerine koymayı deneyin. Bırakın yıllarca bu mesleği yapmayı sadece bir gün için kendinizi onun yerine koyun.. Düşünün ; iki büklüm bir halde, kafanızda 10 numara gözlüğe eşit bir büyülteç ve çalıştığınız bölgeyi iyice aydınlatması için başınızın dibindeki 100 mumluk ampulün yaydığı ısı altında saatlerce tek tek kılları yok etme mücadelesi nasıl bir şey. Bu meslek manevi tatmini olmasa sadece maddiyat için yapılabilir mi dersiniz?
   
  Son düzenleme: 6 Nisan 2010
 4. 3 Eylül 2009
  Konu Sahibi : aysepilasyon
 5. aysepilasyon

  aysepilasyon Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  550
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  Bazen yıllar içinde yaşadıklarımı neden sanki bir tarafa yazmadım diye hayıflanırım. Bu mesleği daha çok uzun yıllar yapamayacağım ortada şunun şurasında belki 5-10 yıl daha. Ama yaşadıklarımı derleyip bir kitap yazsam bu mesleğe gönül vermiş insanları geleceğe taşımış olurdum.
  Maalesef yapmadım, belki vaktim olmadı belki de o günlerde bu maksatla harcayacağım zamanın değerini anlama fırsatım olmadı. Oysa gerçekten yazılmaya değer anılarım var. İşte onlardan beni en çok etkiliyeni..
  Gün bitmiş tam gitmeye hazırlanırken çalan kapı zili ile kapıyı açtığımda karşımda 70 li yaşlarda nur yüzlü bir teyzem ve onun tonton mu tonton aynı yaşlardaki beyi. . Beni nasıl bulduklarını sormaya ne hacet orası küçük bir yer , belki bir komşusu belki komşusun bir akrabası..Teyzemin öylesine tatlı ve dobra konuşması karşısında benim mazeret üretme şansım ise hiç yok.. Kızım bu adam çıldırdı bu yaştan sonra aha bu (dudak üstünü ve çenesini işaret ederek) kıllar yüzünden beni boşayacakmış bizi bu dertten kurtarsan kurtarsan sen kurtarırmışsın gibi şu an tam olarak hatırlayamadığım türden bana günün tüm yorgunluğunu unutturan sözcükler.. buyur ettim tabii ama amcam duymuş bilirmiş içeri erkek sineğin bile giremediğini beklermiş kapıda.. ısrarlarım fayda etmez ve oturması için verdiğim bir sandalyede bekler kapının dışında sonuna kadar. Daha sonraları birkaç kez daha aynı tarzda geldi bizim ihtiyarlar.. maddiyatçı ben!!! o mübarek ellerini öpmeden gayri hiçbir talep de bulunmadım ya altında kalırlarmıydı bunun, sepet dolusu kendi tavuklarının altından topladıkları paha biçilmez köy yumurtaları ile çaldılar kapımı her seferinde.. umarım hala sağdırlar ve hala mutlulukları devam ediyordur..
   
 6. 4 Eylül 2009
  Konu Sahibi : aysepilasyon
 7. simurg_

  simurg_ Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.081
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  148
  aysel mesleğine sahip çıkan biri olduğuna eminim ama herkes senin gibi değil ki... işin içinde elbet maddiyat giriyor ama bunu ön plana çıkarmak ve karşıdaki kişiyi sömürmek ne kadar da abes!

  ne yazık ki epilasyon gibi büyük paraların döndüğü mesleklerde herkes birbirini karalıyor ve artık neye inanacağımızı şaşırıyoruz... zaten işini hakkıyla yapan birini bulmak da nerdeyese imkansız..ya en basitinden yapılan iğneden bile hiç utanılmadan %400-%600 kar konulup ardından karşıdaki kişi bunu anlayınca, ''ben iğnenin karında değilim!'' deniliyor...

  bilmiyorum...ben açıkçaı bu forumda yazılanlardan etkilendim ve madem iğneli kesin çözüm biraz daha para ve emek harcayıp onu yaptırayım dedim. şehirde sadece iğneli çalışılan yerde bile bunu yapıyorlarsa-insanları sömürüp maddiyat odaklı çalışmak- diğerlerinin neler yapacağını düşünmek bile istemiyorum...

  hayırlısı olsun...
   
 8. 4 Eylül 2009
  Konu Sahibi : aysepilasyon
 9. aysepilasyon

  aysepilasyon Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  550
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  ilgine teşekkür ederim broken. Haklısın tabii beş parmağım beşide bir olmuyor malesef.
   
 10. 5 Eylül 2009
  Konu Sahibi : aysepilasyon
 11. aysepilasyon

  aysepilasyon Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  550
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  İğneli Epilasyonda mükemmel sonuç alınması ; yapanın uzmanlığı, yaptıranın da kurallara uyması ile elde edilir.
  İğneli Epilasyon yapan kişinin uzmanlığı :
  Uygulama süresinde 10 parmak kullanması,
  Akım verilip kökü kurutulan tüy veya kılın cımbızla alınması anında tedavi gören kişinin kılın alınışını hissetmemesi ile kolaylıkla tespit edilebilir.
  İğneli Epilasyon yaptıracakların uyması gerekenler :
  İğneli Epilasyon uygulanan bölgeye, uygulamaya müteakip 3 gün süreyle su, sabun, krem, parfüm gibi nesneler dokundurulmamalı,
  3 günün sonunda kıl kökü büyüklüğünde oluşan kabukların doğal olarak kendiliğinden dökülmesi beklenilmeli, istenmeyen lekelerin oluşmaması için kaşıma-keseleme gibi doğal olmayan yöntemlere başvurulmamalıdır.
   
 12. 10 Eylül 2009
  Konu Sahibi : aysepilasyon
 13. aysepilasyon

  aysepilasyon Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  550
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  Değerli paylaşımcılar,
  Uzmanlık konum olması sebebiyle özellikle iğneli epilasyon olmak üzere lazer epilasyonda dahil epilasyon konusundaki forumları sık sık ziyaret edip tecrübelerimi ihtiyaç duyan arkadaşlara aktarmaya çalışıyorum ancak genelde sorular , endişeler aynı konular etrafında dönüp duruyor yine de bıkmadan usanmadan elimden geldiğince tekrar tekrar da olsa tek tek cevap vermeye çalışıyorum. Ancak bazı genel konulara kendi açtığım bu sayfada cevap vermemin pratikte daha faydalı olacağını düşünüyorum.
  İlk olarak iğneli epilasyon konusunda bayanlarımız için en önemli çekince olan ACI konusunda benim için çok özel olan bir deneyimimi de sizlerle paylaşarak bilgilendirme yapmak istiyorum.
  İğneli epilasyon acı hissi vermez demenin meslek adabı ile bağdaşmayacağını belirterek başlayacağım. Ancak bu acı hissinin oranı kişiden kişiye değişebileceği gibi aynı kişinin vücut direncinin farklı olduğu dönemlerde de farklılık gösterebilmektedir. Ancak acı hissinin uzman bir uygulayıcıda olabildiğince az hissedileceğini belirtmeliyim. Bunun nedeni şudur. Uygulama yapılacak kıl/tüyün büyüklüğüne göre kıl kökünü tahrip edecek uygun akımı tespit eden uzmandır. Gereksiz yere fazla akım tercih ederse acı hissi artacak, acı hissini azaltmak için gereğinden az akım verirse kıl kökü tahrip edilemeyeceğinden aynı işlem o an olmasa bile sonradan yine tekrarlanmak zorundadır ki bu da gereksiz fazladan acı ya katlanılması anlamına gelecektir. İğneli epilasyon uygulamasını üç aşama da özetlemek mümkündür. 1-İğnenin cilde giriş anı. 2- Köke ulaşıldığında uygun akımın verilerek kökün tahrip edilme anı. 3-Cımbız yardımı ile kılın alınması. Hatalı bir uygulamada her üç aşamada da acıya maruz kalmak mümkün iken işinin ehli bir uzman sadece akım verilme anında, O da yukarıda açıkladığım olabilecek en minimum seviyede acı ya neden olacaktır. Sebebine gelince; Uzman kişi 10 parmak çalışır ki iğne ve cımbız tutan parmakların dışında kalan parmaklar uygulama yapılan bölgedeki cildi germe görevini üstlenir ve bu sayede gözeneklerin açılması ile zaten çok ince olan epilasyon iğnesinin cilde girişi acısız olur. Aksi taktirde bu aşamada acı hissi kaçınılmazdır. Uzman kişinin tecrübesi karşılaştığı kılın büyüklüğü ile yönüne göre tam kıl kökünde (yani aşağıda yukarıda değil, sağda solda değil) iken akım verilme anını tespit etme yeteneğini kendisine kazandırmıştır ve bu her uygulama da kıl kökünün kesin tahrip edilmesi anlamını taşır ve bu da 3. aşama da yağdan kıl çeker gibi tabirinin tam karşılığı olarak en ufak bir acı hissettirmeden kılın cımbızla alınması neticesini verir. Ancak uygulayıcı uzman değilse kıl kökünü tahrip edemediği her seferde hiçbir işlem yapılmadan cımbızla kıl alınışındaki acının aynısına neden olacaktır. Tabii aynı kılın zaman içerisinde kuvvetlenerek tekrar çıkacak olması da işin cabası olacaktır malesef.
  Başta belirttiğim benim için özel olan deneyimime gelince; Bende bir anneyim , 13 yaşında bir kızım var ve malesef O da bu konuda dertli. Tabii annesinin mesleği bu olunca konuya olan hassasiyeti de normalden fazla. Yaz başında da bu dertten kurtulmak istedi ama malesef kısa süreli uygulamamızda belki de annesinin kendisi için mucize yaratacağını düşündüğü ve hiç canının yanmayacağını sandığı için gerçekle karşılaştığında , benim de annelik duygusallığımı kullanması ile başarı sağlayamadık. Aradan geçen süre zarfında hem kendimi hem de O nu psikolojik olarak hazırlamaya çalıştım. Kısa bir süre önce dersanesinin açılmasına birkaç gün kala arkadaşları ile biraraya gelecek olmasının verdiği psikolojik baskının da etkisiyle anne hadi bitirelim şu işi dedi.Günde 4 saat civarında olmak üzere iki gün süreyle dizkapağından aşağı iki ayağına çalıştık ve inanın bu süre zarfında gık demedi. Şimdi kabuklar düşme aşamasına geldi inanın o kadar mutluyuz ki pürüzsüz bir cilde sahip olacağını biliyor ve başarımızı sıkboğaz edecek seviye de babasıyla paylaşmasını izlerken gözlerim dolmuyor desem yalan konuşmuş olurum.Evet arkadaşlar kızımın yaşının çok küçük olması nedeni ile acıya dayanma gücünün çok az olması ve benim annelik duygusallığıma rağmen biz bunu başardık, sanırım bu dertten bir ömür boyu kurtulmak isteyen arkadaşlar en az bizim kadar güçlüdür ne dersiniz. Herkese sağlıklı günler dileklerimle saygılar sunuyorum.
   
  Uttu bunu beğendi.
 14. 13 Eylül 2009
  Konu Sahibi : aysepilasyon
 15. ufsul

  ufsul Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  42
  Beğenildi:
  23
  Ödül Puanları:
  88
  epilasyon sırasında özel bir camasır giyiliyormus? doğru mu acaba
   
 16. 13 Eylül 2009
  Konu Sahibi : aysepilasyon
 17. ufsul

  ufsul Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  42
  Beğenildi:
  23
  Ödül Puanları:
  88
  birde hamilelik döneminde tehlikeli midir
   
 18. 13 Eylül 2009
  Konu Sahibi : aysepilasyon
 19. aysepilasyon

  aysepilasyon Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  550
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  Değerli ufsul, iğneli epilasyonda özel bir giysi giyilmesi uygulaması en azından uygulamaya katkısı olması anlamında yoktur. Hamilelik döneminde de uygulama yapılabilir ancak özellikle ilk üç ay düşük tehlikesi olduğu durumda yapılması uygun değildir. Ayrıca hamilelik döneminde acıya dayanma ve pozisyon zorlukları nedeniyle uzun süreli uygulamaları tavsiye etmem sadece kısmi ihtiyaçlar için yapılabilir.