İhtiyaç sahibi birini gelinlik sahibi yapalım mı?

Konusu 'Gelinlik Modelleri' forumundadır ve minenes tarafından 31 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

  31 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : minenes
 1. minenes

  minenes Popüler Üye Üye

  Katılım:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.741
  Beğenildi:
  63
  Ödül Puanları:
  153
  Arkadaşlar,

  İnternetteki amerikan sitelerinde çok uygun fiyatlara çok güzel görünen gelinliklerden bahsettiğim bir konum var, yine bu bölümde bulabilirsiniz. Link veremiyorum :KK43:

  Orda, bu sitelere karşı olan güvensizliğimizi fark ettim. Bunun için bir teklifte bulundum, ama yeni bir konu açmaya değer olduğunu düşündüğüm için de buraya taşıyorum.

  Diyorum ki, hem bu sitedeki (milanoo.com adresine girin, soldan wedding apparel / wedding dress seçin) gelinliklerin fotoğrafta görülenlere ne kadar benzer olup olmadığını görmek, hem de kendi imkanlarıyla hiç gelinlik giyemeyecek bir kızımızı güzel bir gelinlik sahibi yapmak mümkün olabilir.
  Neyse, teklifim şu:

  "Maddi durumu olmayan bir kızımızı gelinlik sahibi yapalım mı? Umarım site yönetimince ters bir teklif değildir.

  Ben derim ki, gelin bu siteden sizin göstereceğiniz bir yetkili, (adminle irtibata geçtim, Kazen arkadaşımızı önerdi) güvendiğiniz biri -ben yeniyim öneremiyorum- bir paypal hesabı açsın kendine. Güvenlikli bir internet ödeme yöntemi. Bu hesaba, kampanyaya katılmak isteyen her kişi 10 dolar göndersin. Göndermek için yapılacak şey bir kredi kartınıza paypal hesabı bağlamak, onlar 10 doların karşılığı yaklaşık 15 lira olan parayı o ay kredi kartı borcunuza eklerler. Hiçbir riski olmayan bir yöntem, yıllardır kullanıyorum, bilen herkes de teyit edecektir.

  20 kişinin 10 dolar göndermesiyle olur mu 200 dolar. Gönderen her kişi de bu başlıkta gönderdim desin ki biriken para miktarını herkes bilsin. Sonra gidelim, bu 200 dolarla o sitelerden ihtiyacı olan bir arkadaşa gelinlik alalım. O kişinin ölçülerine göre ısmarlayalım, gelsin. Ben şahsen ihtiyacı olan birinin beğenmeyeceği kadar kötü, onu üzecek, kıracak bir gelinlik olacağını hiç zannetmiyorum. Aksine çok mutlu olacaktır.

  Gelinlik gelsin, isterseniz buluşup o sitenin kalitesini merak eden hepimiz bakalım, gözlerimizle görelim. Gerçekten iyi mi fotoğraflardan göründüğü kadar.

  Eğer değilse, dediğim gibi yine de bedava bir gelinlik için bir fakirin gönlünü mutlaka alacak kadar iyi olacağını düşünüyorum.

  Ama eğer ki göründüğü gibiyse, ne kadar çok dar gelirli kişiye güzel bir gelinlik sağlama fırsatı verdiğimizi düşünebiliyor musunuz?

  Evet kızlar, buyrun teklifim. Ben varım, kaldı 190 dolar."  Niye sen kendine almıyorsun da denemiyorsun diyebilirsiniz, riskten kaçtığıma değil, evlenmeme 2 sene gibi bir süre var ve bu sürede zevkim değişebilir, ayrıca kapalı gelin olcam herhalde o yüzden bana göre model henüz yok.
   
 2. 31 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : minenes
 3. Metaphora

  Metaphora Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.519
  Beğenildi:
  23
  Ödül Puanları:
  108
  başka şeylere ihtiyacı olan o kadar insan varken,ihtiyaç sahibine gelinlik almak ne alaka...

  gelinlik giyecek insanın,düğün salonudur orkestradır ikramdır bir sürü masrafı olur,ki böyle masraflara girecek insanında gelinlik alacak parası vardır.

  hayır zaten gelinlik bir ihtiyaç değildirki..yani ayakkabı kıyafet deseniz anlarımda..cidden çok saçma geldi.kusura bakmayın hiç güvenilir bulmadım topiğinizi
   
 4. 1 Haziran 2010
  Konu Sahibi : minenes
 5. minenes

  minenes Popüler Üye Üye

  Katılım:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.741
  Beğenildi:
  63
  Ödül Puanları:
  153
  Birincisi, gelinlik giyinmek için illa ki düğün ve onun masraflarına katlanmak gerekmez, nikahta da gelinlik giyilir. nitekim benim iki arkadaşım maddi durumları olmadığı için düğün yapmadılar ama genç kızlık rüyası olan gelinliklerini giydiler.

  ikincisi, dediğim gibi evet bir gelinlik hayati ihtiyaç değildir ama bazı insanlar için hayattaki çok çok önemli bir semboldür, vazgeçilmezdir. onsuz gelin olmak kimileri, hatta çoğu için kırıcıdır, üzücüdür ve insanın içinde "bir gelinlik dahi giyemedim" diye ukde kalır.

  ayrıca, yardım sadece en temel ihtiyaç meselelerinde mi yapılır? sünnet düğünlerinde ihtiyaç sahibi çocuklar sevinsin diye onlara sünnet kıyafeti, oyuncak alınmaz mı? bu önerimin ondan ne farkı var?

  en sonuncusu da, bu olayın güvenlikle ne alakası olduğu. para bende birikmeyecek, admin bu iş için forumun en eskilerinden bir insanı önerdi bana, para gönderenler burada bildirecek ki tüm olay şeffaf olsun, herkes ne birikti ne alındı bilsin. benim böyle bir organizasyonda parayı nasıl kendi cebime atacağımı açıklayabilir misiniz?
   
  Son düzenleme: 1 Haziran 2010
 6. 2 Haziran 2010
  Konu Sahibi : minenes
 7. clavicula

  clavicula Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Ekim 2009
  Mesajlar:
  30
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ben de varım..
  zaten ben gelinliğimi satın aldım daha sonra ihtiyacı olan birine vermeyi düşünüyorum..
  ayrıca bence gelinlik de önemli bir ihtiyaçtır bir gençkızlık rüyasıdır..
  nasıl ki küçük bir çocuğu sevindirmek için bir kilo pirinç 5litre yağ değil de ufak bir oyuncak alınır, gelinlik çağda ihtiyacı olan bir genç kızın da bir gelinliği, üzerindeki kıyafeti bir süre daha giymeye tercih edeceğine eminim.
   
 8. 2 Haziran 2010
  Konu Sahibi : minenes
 9. zeynebim03

  zeynebim03 hayat güzellllllllll Üye

  Katılım:
  18 Nisan 2009
  Mesajlar:
  576
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  kusura bakmayında ne kadar at gözlüğüyle bakıosunuz dünyaya...dahada bişey sölemek istemyrm..
   
 10. 3 Haziran 2010
  Konu Sahibi : minenes
 11. minenes

  minenes Popüler Üye Üye

  Katılım:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.741
  Beğenildi:
  63
  Ödül Puanları:
  153
  Destek veren arkadaşlara amacımı yanlış anlamadıkları için teşekkür ediyorum.

  Diğer başlıkta hem kalite hem de gümrük, vergi masrafları dahil bu gelinliğin kaça geleceği konuşuldu, burada da onları bildirmek ve masraf çok olur diye kaçınabilecek arkadaşları bilgilendirmek istiyorum.

  Bir kere, bu siteler Çin menşeili, bilirsiniz ki orada özellikle işçi ücretleri çok düşük, ayrıca bu siteler çok fazla satış yapıyor, zaten kendilerini "gelinlik toptancısı" diye adlandırıyor, fiyatları kalitesizlikten değil, bu yüzden düşük. bunu bizzat Çin'e giderek gelinlikçileri görmüş ve kendine internetten gelinlik almış bir arkadaşımız da teyit etti diğer başlıkta.

  Gümrük meselesine gelince. Türkiye'ye sokmak istediğimiz bir ürünün kargo dahil son satış fiyatı 150 euronun altında olduğunda, gümrükten muaf tutuluyor.

  "MADDE 45- (1) Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen, ticari miktar ve mahiyette olmayan eşyaya muafiyet tanınır."

  Yani şu anki kurla 183 dolarlık bir limit var.

  Bu gelinlikçilerde, en azından benim en kaliteli ve güvenilir gördüğümde, kargo ve onların vergisi de ürün fiyatlarına dahil.

  Ayrıca, bu site (milanoo.com) sıkça sorulan sorularında, onlara ülkenizin gümrük şartlarını belirttiğinizde, çok abartılı ve inandırıcılığı kalmayacak derecede olmadığı sürece, ürünlerini düşük fiyattan faturalayacağını söylüyor.

  Kaldı ki, girip bakarsanız göreceksiniz ki çok güzel gelinliklerin fiyatı 160 dolar civarında, yani kurlarda inanılmaz bir değişim olmadığı sürece zaten limiti kargo da fiyata dahil olduğu için geçemiyoruz.

  Sonuç olarak, kızımızın beğeneceğine göre, bu ürün 180 dolardan pahalıya elimize geçmeyecek.

  Tekrar toparlıyorum, gelinlikler 160-180 dolar civarı, kargo ve vergi fiyata dahil ve ürününüz 183 dolardan ucuz faturalandığı sürece gümrüğe takılmadan elinize ulaşıyor.
  Garanti olsun diye euro cinsinden fatura kesmelerini de isteyebiliriz, dolayısıyla gümrükte kur değişimden kalma riskini yok ederiz.

  Bu arada, isterseniz eklerdeki gelinliğe bakın ve 250 lira civarında bir parayla alabileceğimiz modellerin güzelliğini siz de görün. Bir kızımıza Türkiye'deki en ucuz gelinlikçiden nasıl bir gelinlik alabileceğimizi, bir de bunları düşünün.
   
  Son düzenleme: 3 Haziran 2010
 12. 3 Haziran 2010
  Konu Sahibi : minenes
 13. you_know

  you_know Ne bu neşe ? Pro Üye

  Katılım:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  18.749
  Beğenildi:
  89
  Ödül Puanları:
  203
  yalnız o gelinlik sadece 200 dolara gelmicek gümrük var harcı kargosu var yurt dısındaki sitelerden bişi almak öyle kolay değil sayısını azaltırız ucuz gösteririz diyorlar ama yapmıyorlar iyice araştırın derim
  mesela gelinligini alıp sonradan pişman olanlr var onlarla bişiler düzenleyebilirsiniz daha mantıklı
   
 14. 3 Haziran 2010
  Konu Sahibi : minenes
 15. minenes

  minenes Popüler Üye Üye

  Katılım:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.741
  Beğenildi:
  63
  Ödül Puanları:
  153
  Sanırım mesajınızı ben gümrük açıklamalarını yazmadan yazdınız :KK70:
   
 16. 3 Haziran 2010
  Konu Sahibi : minenes
 17. you_know

  you_know Ne bu neşe ? Pro Üye

  Katılım:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  18.749
  Beğenildi:
  89
  Ödül Puanları:
  203
  hayır okudum eğer yasal bir prosdr varsa yaparız deniliyor ama yapılmıyor bunu söylemeye çalıştım
   
 18. 3 Haziran 2010
  Konu Sahibi : minenes
 19. Kazen

  Kazen Babalar ve Oğulları Yönetici

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  12.380
  Beğenildi:
  17.227
  Ödül Puanları:
  488
  Merhaba,
  Fıkir güzel ama bir hesapta para toplanması maelsef her ne kadar iyi niyetle yola çıksanızda suç. Hemde ciddi bir suç. Malesef durum budur : (