İhtiyacınız kadar yiyin!

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve yaren_76 tarafından 25 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  25 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 1. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  148
  ıhtiyacınız kadar yiyin!

  Bazı zamanlarda karnımız o kadar acıkır ki, o an ne bulursak yemek isteriz Bu durum bir kereye mahsus olabilir ama sakın alışkanlık haline getirmeyin

  BAZI kimseler yaş, kilo ve çalışma durumlarına bakmadan, ihtiyaçlarından fazla yemek yerler. Fazladan yemek yemek, insana faydadan çok zarar getirir. Vücudun vakitsiz yorulmasına, ömrün kısalmasına neden olur. Yiyecekler 3-4 öğüne bölünerek yenilmelidir.

  Et ve yağ
  Et ve yağı fazla kaçırmak karaciğer ve böbreklerinin yorulmasına, vücutlarının veriminin düşmesine neden olurlar. Yeterli şekerli gıdalar yenmezse, vücut aldığı et ve yağı hazmedemez ve onlardan yararlanamaz.

  Süt mamülleri
  Genellikle süt ve mamülleri çocuklar ve hastalar için zannedilir. Bu mamüllerinden alınması, böbrek ve karaciğerin dinlenmesini ve korunmasını sağlar. Herkes hergün süt ürünü yemelidir.

  Sebze ve meyve
  Günlük yiyeceklerin 1/3’ünün çiğ taze sebze ve meyveden oluşması gerekir. Vücut bunlardan gerekli vitamin, enzim ve minarel gibi maddeleri alır. Bunlar yeterince yenmezlerse, vücut diğer yediği gıdalardan tam yararlanamaz.

  Kahvaltı
  Bazı kimseler kahvaltı etmez veya çok az şey yerler. Bu hatadır. Zira kaide olarak batı ülkelerinde sabah kahvaltısı ile öğle yemeği çok kuvvetli yenir. Çünkü, günün ağır çalışması, bu öğünlerdeki gıdalarla yapılabilir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 27 Mayıs 2009