III. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

Konusu 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' forumundadır ve seaBahAR tarafından 28 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  28 Nisan 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 1. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.195
  Ödül Puanları:
  238

  3. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

  1 Mayıs coşkusunu yasaksız seyretmek isteyenler festivale!..

  Halkevleri, Sendika.org, Disk, Basın-İş ve Sine-Sen'in ortaklaşa düzenlediği "Uluslararası İşçi Filmleri Festivali" 1-7 Mayıs 2008 tarihleri arasında düzenleniyor. Festivalde gösterilecek, Fransa'dan Çin'e, Bolivya'ya ve İran'a 20 ülkeden yaklaşık 40 konulu ve belgesel film farklı coğrafyalardan işçi sınıfı öyküleri anlatırken, işçi sınıfı mücadelesinin evrenselliğini vurguluyor.

  [​IMG]

  Festival Yolculuğu
  Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 1–10 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, İzmir ve Ankara''da eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek. Festival daha sonra geçen iki yılda olduğu gibi Adana’dan Artvin’e, Bursa’dan Eskişehir’e kent kent süren ve bütün yıla yayılan uzun bir yolculuğa çıkacak.

  Gösterimler İstanbul''da Fransız Kültür Merkezi, İtalyan Kültür Merkezi, Beyoğlu Yeşilçam Sineması, Halkevi İstanbul Merkez Şubesi, Kazım Koyuncu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Ankara''daki gösterimler TMOBB İMO Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek. İzmirli izleyiciler ise festivali Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi, Alsancak Kültür Merkezi, Güzelyalı Kültür Merkezi’nde takip edebilecek. Ayrıca bu üç kentte de birçok mahalle, sendika ve işyerinde özel gösterimler gerçekleştirilecek.

  Festivalin Teması
  Festivalin bu yılki teması “Emeği Gören Kamera, Sokağa Çıkan Sinema”. Bu temayla birlikte festival üçüncü yılında salonlardan dışarı taşacak. Mahallelerde, işyerlerinde ve sendikalarda düzenlenen özel gösterimlerin sayısı önceki yıllara göre artacak.

  Festivalde 25 ülkeden 50 film gösterilecek. Filmlerden 12’si uzun metrajlı kurmaca 38’i ise belgesel film olacak. Yedi film özel gösterimle izleyicilere sunulacak. Ayrıca dört çizgi film de bazı film gösterimleri başlamadan önce izleyicilerle buluşacak.

  Tüm gösterimler her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.


  Ayrıntılı bilgi ve festival programı için tıklayınız.


  Bu vesileyle, bütün emekçi ve emekçi yakınlarının 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlu olsun. a.s.